Yeni Başlayanlar İçin Web Tasarım |
Web Tasarım

Yeni Başlayanlar İçin Web Tasarım

Yeni Başlayanlar için Web Tasarım. Web tasarım işine yeni mi başladınız? Bu makale ilk projenizde sizi acemi olmaktan bir adım ileriye taşıyacaktır.

Web tasarım, web geliştirme sürecinin önemli bir parçasıdır. Web tasarımı ile ilgileniyorsanız, yaratıcı bir çizginiz olduğunu düşünüyorum. İlk web sitenizi oluşturmaktan nasıl heyecan duyduğunuzu tahmin ediyorum. Web tasarımı benim için bir sanat eseri oluşturmakla aynı değerdedir. Başlamadan önce bilmeniz gerekenleri merak ediyorsanız bu makale tam size göre. Hadi başlayalım.

İlk web tasarımınız için basit bir temel seçin

Bu biraz basit olacak ama bir blog sitesi ile başlamak sizin için çok kolay olabilir. Temelde blog siteleri çok fazla karmaşık olmayan yapılardan oluşmaktadır.

İlk etapta e-ticaret sitesi ile başlamak sizi inanılmaz yoracak ve yarı yolda kalmanız için elinden geleni yapacaktır.

E-ticaret sitesi ve Crm gibi yapılar uzak gelecek zamanda tecrübelerinize eş zamanlı yapabileceğiniz sistemler olacaktır.

Blog web tasarım başlamak harika bir seçenektir. Sizin için iyi bir tasarım egzersizi olacaktır. Sıfırdan başlamak yerine hazır blog şablonları kullanabilirsiniz. Çok değerli bir öğrenme aracı olacaktır.

Html, CSS ve Javascript öğelerinin nasıl bir araya geldiğiniz ve nasıl stilize olduğunu izlemek web tasarımın işe yaramasını sağlayan şeyler hakkında size daha derin bilgiler edinmenize olanak sağlayacak.

Şablonları değiştirmek ve özelleştirme yapmak için kullanabilirsiniz.

Başka tasarımcılardan ilham alın

İnternette gezdiğiniz ve biraz araştırma yaptığınızda bir çok çarpıcı web tasarımı görmüşsünüzdür.

Beğendiğiniz sitelerin adlarını yer imlerinize kaydedin ve hemen bulabileceğiniz bir yerde dursun. Örneğin pinterest harika tasarımlar bulmaya ilham sağlayacak bir yerdir. İllüstrasyonlar, kitap kapakları, posterler, blog resimleri ve ihtiyacınız olabilecek her çalışmayı bulacaksınız.

İlham kaynakları için web ortamının dışına da bakın

web tasarımı, bir romanın kapağı veya herhangi bir bankada bulunan dijital levha gibi her yerde bulunan tasarımlar ile bile fikirlerinizi şekillendirebilir.

Tipografiğe Dikkat

Bir çok yazıyı ve haberi okurken yazı tipine ve fontuna dikkat etmeyiz. Bu size doğru uygulamanız gereken bir taktiği ifade eder. Her yerdeki yazılarınızı okunur ve aynı düzende olduğuna dikkat edin.

Menüdeki yazılar okunuyor mu?  Kullandığınız yazı tipi sizi yansıtıyor mu? Sade ve basit mi yoksa efektli bir yazı tipi mi tercih edeceksizin?

Güzel sanatların sizi etkilemesine izin verin

Web tasarım, yazımızın başında da belirttiğim gibi sanat eseri ile eş değerdedir. Bugün pek çok hareket ve sanatçı, özellikle web tasarımcıları gibi yaratıcıların çalışmalarını şekillendiriyor. Web tasarımı benim açımdan bir sanat eseridir. Firmanın duygusunu, amacını ve hikayesini anlatan yegane eserdir. Sanatçıların eserlerinden esinlenin.

Farklı Tasarım Türlerini araştırın.

Bilmeniz gereken çok fazla tasarım disiplini vardır. Ürün tasarımı, illüstrasyon ve hatta marka bilinci oluşturma bilgisi, yaratıcı duyularınızı geliştirebilir.

Farklı tasarım türlerine açık olun ve aktif olarak ilham alın. Ne kadar fazla bilgiye sahipseniz, ilk web sayfanızı tasarlamak o kadar kolay olacaktır.

Eğitim sezgiyi bilgilendirir.

Başlamadan Önce İçeriği Hazırlayın

Web Tasarım, önce içerikler başlamalı. İlk Web sayfanızı tasarlamaya başlamadan önce içeriğin çalışmaya hazır olmalı.

Mükemmel içerikler ile donanmak zorunda değilsiniz. Daha sonra istediğiniz zaman Google SEO için düzenleyebilir ve optimize edebilirsiniz. Ancak en azından yayına alabilmek için taslak bilgilere sahip olmak tasarımı göze daha hoş hale getirecektir.

Gerçek içerikle tasarım yapmak, web sitesinin nasıl görüneceği konusunda size somut bir görüntü verir. Ayrıca tasarım süreci sırasında değişiklik yapmanıza fırsat verir.

Web tasarımı basit ve sezgisel tutun

Yazma, gezinme ve CTA lar olsun kimse sizin yaptığınız web tasarım ile mücadele etmek istemez.

Tasarım yaklaşımınız basit ve düzen içerisinde olmalıdır. Mantık site içinde kullanıcılarınıza kolaylıkla rehber olmalı. Ve sizin yaptığınız web tasarımla kullanıcılarınız etkileşime gireceği için en iyisini yapın ve sonuçlarından mutlu olun.

Kullanıcı Deneyimi (UX) ile ilgili temel bilgileri anlama

Web sitesi, yazılardan daha fazlasıdır. Renk Teması, İçerik, tipografi, düzen ve görürler; kitlenize hizmet etmek ve duyguları oluşturmak için bir araya geliyor.

Oluşturduğunuz web tasarımında dolaşan birinin engellerden uzak düzgün bir yolu olmalıdır.

UX, kitlenizi anlamaya odaklanır. Ne arıyorlar ve tasarımınız onu bulmayı nasıl kolaylaştıracak?

UX, kitleniz ile empati kurmak ve onun gözünden görmek ile ilgilidir.

İlk Web tasarımınızı oluştururken, aşağıdaki UX ilkelerini aklınızda bulundurun:

  • İşleri basit ve sezgisel hale getirin
  • Kavramları mantıklı bir sırayla iletme
  • Kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayın ve yeteneklerinizi; kullanılabilirlik pahasına göstermek için cazibeye direnin

Hedef kitlenizi öğrenmek, onların isteklerine ihtiyaçlarına uygun bir tasarım hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Kullanıcı Arayüzü (UI) ile ilgili temel bilgileri anlama

Web tasarımında yenisiniz. Bunun için UX ve UI arasındaki farkları karıştırabilirsiniz. Çoğumuz başlarda karıştırdık. Bunların ikisi farklı kavramlar.

UX, web tasarımının genel hissi ile ilgiliyse, UI özellikleri ile ilgilidir. Şöyle örnek verirsek daha kolay anlarsınız. Bir asansörde olduğunuz hayal edin. UI asansör düğmelerinin boyutu ve düzenlemesi olurken, UX asansör alanının renklerini, dokularını ve diğer iç tasarım şekillerini kapsar.

Kullanıcı arabirimi, kullanıcılara web sitenizi sorunsuz bir şekilde deneyimlemek için ihtiyaç duydukları araçları vermektir.

İlk Web tasarımınızı oluştururken, aşağıdaki UI ilkelerini aklınızda bulundurun:

  • Etkileşimli öğelerin işlevselliği çalışıyor olmalı
  • Tekdüzelik kullanılabilirliği yönlendirmelidir. Eylemler mantıksal kalıpları izlemelidir.
  • Tasarım seçimleri net bir amaçla yapılmaldır.

Web tasarım sürecinize rehberlik etmek için tasarım ilkelerini kullanın.

Etkili web tasarım belirli kurallara bağlıdır. Başlamadan önce temel web tasarım becerilerini anlamak önemlidir. Süreci basitleştirecek ve daha sade bir ürün sağlayacak standart uygulamalar vardır.

Yerleşim

Web sitesi tasarlamak ve oluşturmak istiyorsanız, iyi düzeni anlamak çok önemlidir. Mükemmel yerleşime odaklanmak için işleri minimumda tutmanızı ve yalnızca birkaç öğe ile çalışmanızı öneririr.

Tasarıma ilk başladığınızda, ızgaraları düşünün, ızgaralar, web sayfasındaki div blokları ve görüntüler gibi öğeleri düzen oluşturacak şekilde hizalar.

Bir mizanpajın yapısı görsel bir hiyerarşi izlemelidir. İnsanların görmesini istediğiniz önemli fikirler nelerdir ve hangi sıralamada koymalısınız? Görsel hiyerarşinin, ziyaretçileriniz okurken kullandığı ortak kalıplara uyması gerekir. İnsanların gözlerinin web de izlediği iki yol vardır. F Deseni ve Z Deseni.

Bu kalıpların nasıl çalıştığını bilmek kendi içeriğinizi düzenlemenize yardımcı olacaktır.

F Kalıbı, yoğun içerik bloklarına sahip tasarımlar için daha uygundur. İnsanların gözleri, bir şeyleri tararken dikkatlerini çeken bir şeye gelene kadar soldan sağa mizanpajı tarar.

Bir restoranda menüye baktığınızı düşünün, dikkatinizi çeken bir yemeğe gelene kadar solda hizalanmış başlıkların kalın isimlerini atlayabilirsiniz, bu da yemeği açıklayan detayları okumanızı sağlayacaktır.

Çoğu insan F Modelinde blog yazısını okur. Sola hizalanmış metinler başlıklar ve madde işaretlemeleri gibi, bu tasarım tekniği yazıların gezilmesini ve takip edilmesini kolaylaştırır.

Z Kalıbı daha az metin ağırlıklı tasarımla ilişkilidir. Bir çok açılış sayfası bu kalıba uygundur. Yeni başlayan bir web tasarımcısıysanız, bu kullanılabilirliğe yardımcı olacak basit bir düzen hilesidir.

Web tasarımda renk çok önemli

Renk

Web Tasarımı yaparken gökkuşağı renklerine ve daha fazlasına sahipsiniz. Ve kesinlikle büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.

Renklerin gücü iyi yada kötüye kullanılabilir.

Web siteniz için renk şeması seçerken birkaç basit yaklaşımı aşağıda yazdım.

Tek Renkli

Zemin olarak tek bir renk kullanın. Doygunluk miktarını değiştirin. Işıklar ve koyu renkler ekleyin ve tek tip renk şeması için çeşitli tonlarla oynayın. Markanızdan bağımsız olarak tek renkli bir site akıllı bir tasarım seçeneğidir.

Ve unutmayın, Tasarımınız için hangi rengi seçerseniz seçin yazılarınızın okunabilir olmasını asla gözden kaçırmayın.

Tamamlayıcı

Renk kartelasından zıt renkleri alın ve birleştirin. Yeterinde kolay dimi?

Tamamlayıcı renkleri kesinlikle dikkatli kullanın. Örneğin Beyaz ve gri tonlu zeminlerin üzerine mavi ve turuncu kullanabilirsiniz. Keskin ama ferahlatıcı bir tasarım çıkacaktır.

Tipografi Duyguyu Anlatır.

Bir düğün davetiyesi ve cenaze bildirisini düşünün. Her ikisi birer uç örnektir. Biri neşeli biri hüzünlü bir olayı ifade eder. Süslü bir çiçekli yazı düğün davetiyesi için uygundur ama cenaze bildirisi için uygun değildir.

Web sitenizi tasarlarken duyguyu aklınızda bulundurun.

Web Tasarım Yapmaya Başlayın

Öğreticiler ve araştırmalar öğrenmeniz için çok değerlidir, ancak sonunda sadece başlamak ve tasarlamanız gerekecektir. Hiç kimsenin görmeyeceği bir şey tasarlasanız bile, bu sizin öğrendiklerinizi uygulayabileceğiniz muhteşem bir başlangıç olacak. İlgi çekici bir şey çıkaramasanız bile endişelenmeyin. Ancak bu eşiği atladığınız için kendinizle gurur duyun çünkü yola koyuldunuz.

Geri bildirim almak

İlk web tasarımınızı yaptığınızda muhakkak diğer gözlerden düşüncelerini alın. Çok çalıştınız ve artık web tasarımınızı dünyaya göstermeye hazırsınız.

Yıkıcı eleştiriler almak rahatsız edici olabilir. Bu eleştirileri kendinizi geliştirmek için kullanın.

Web sitesi tasarlarken geri bildirim sürecin normal ve gerekli bir parçasıdır. Egonuzu nasıl bir kenara bırakacağınızı ve geri bildirimleri değerinizden nasıl ayıracağınızı öğrenin.

Şirketimiz tarafından sağlanan danışmanlık ve hizmetlerimizden faydalanmak için lütfen http://eticaretdestek.net/iletisim/ sayfası üzerinden bizler ile irtibata geçiniz. Veya https://www.facebook.com/cmrsoftt bağlantısı üzerinden mesaj ve whatsapp yolu ile haberleşebiliriz.

Etiketler

Cmr Soft

Uzun yıllar süresince çeşitli firmalarda çalışmalarımızda geliştirdiğimiz çözümler ve yazılımlarda kazandığımız tecrübelerimizi siz değerli firmalarımıza aktarmak için yola çıkan, kaliteden ödün vermeden uygun ve yaratıcı tasarımlarımızla hizmet veren kaliteli bir ekibiz. Gelin Kaliteden yerinizi ayırtın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı