Web Tasarım Süreci ve Hedef Belirleme |
Web Tasarım

Web Tasarım Süreci ve Hedef Belirleme

Web Tasarım, her yeni web tasarım projesinin başlangıcı heyecan vericidir. Heyecana kapılmamak zor. Beyin fırtınası ve fikir alış verişi, yaratıcılığın kaynağını aydınlatan kıvılcımlar yaratır.

Web tasarım için bu kadar fikirle, önemli olanın gözden kaçması kolaydır. Hızlı yükselme beklentileri hayal kırıklığına neden olabilir ve süreci yavaşlatabilir. 

Web Tasarım süreçlerinde bu yüzden projenizin hedeflerini daha erken anlayabilmek için net bir anlayışa ihtiyacınız var. Ve başarılı olmak için herkesin aynı vizyonu paylaşması gerekiyor.

Başarılı bir web sitesi oluşturmak için ilk adım… Başarıyı tanımlamaktır.

JEFF CARDELLO

Web Tasarım Amacını Bilin

amacina yonelik web siteleri

Tabii, yepyeni, göz alıcı bir web tasarım her zaman olumlu yaklaşıma sebep olur. Ancak, bunu yapmak için zaman ve para taahhüt etmek, bunun için daha derin sebepler yoksa, kısa vadeli bir yatırıma dönüşebilir.

Sıfırdan başlıyor veya tamamen yeniden tasarlanıyor olsanız da, kullanıcının yeni sitenizden ne almasını istediğinizi bilmeniz gerekir. İçerikle ne iletişim kurmak istiyorsunuz? Kimlere dokunmalı? Bu odak noktalarının ne olduğunu anlayın, böylece onları büyüten bir tasarım oluşturabilirsiniz.

Bir web sitesi dijital sınırda yalnız bir durak olmamalı, ancak bir markanın daha geniş stratejisine uygun olmalıdır. Bu stratejiyi tamamlaması ve kendi değerini eklemesi gerekiyor. Web sitesi sadece kabarık eğlenceli içerikler ile doldurabilirsin. Ancak nihayetinde, web siteleri müşterilerin bildikleri ile müşterilerinizin bilmediklerini arasındaki boşluğu doldurmaya yardımcı olmalıdır.

Web Tasarım için Sorunları Tanımlayın ve Doğru Çözümleri Bulun

sorunu belirleyin ve hedefe gidin

Web Tasarım da müşterinin problemini çözmenin birden fazla yolu olabilir. Oraya varmanın en iyi yolunu bulmak senin işin.

Çözülecek sorunları belirlemek ve bu sorunlara doğru çözümleri bulmak için önce müşterinizle ve diğer ortaklar ile iletişim kurmanız gerekir.

Şu anki web sitesinde neyin işe yaradığını, nelerin olmadığını ve nelerin olması gerektiğini düşünmek için daima bir fikir alışverişiniz olmalıdır. İçerik sağlam ancak kullanılabilirlik felaket mi? yayınlananlar müşterinin satışını kaybedeceği kadar acı verici mi? Müşterilerinizin sitesinin çok büyük sorunları olduğunu dile getirdikleri şeyleri öğrenmeniz ve onu kullanan kişilerden aldıkları geri bildirimleri toplamanız gerekir.

Ayrıca kendi inceleme ve analizlerinizi de yapmanız gerekir. Şu anki web sitelerine göz atın ve düzeltme gerektiren her şeyi not edin. Ve sadece neyin yanlış olduğunu tespit etmeyin – neyin işe yaradığını düşünün. Mevcut sitenin olumlu yönlerini yeni tasarımınıza dahil edebilirsiniz.

Ufak detaylarla saplanmak kolaydır. Ancak bu ayrıntıların zamanı değil. Hem sizin hem de müşterinizin dikkatinizi, web sitesinin neyi başaracağına ve bunu nasıl başaracağınıza odaklamanız gerekir.

Genellikle bir müşteri sorunu tamamen anladıklarını ve kesin bir çözümü olduğunu düşünür. Bazen, hiçbir fikre sahip olmayacaklar, ama sadece ihtiyaçları olan şeyin iyileştirilmesi gerektiğine dair bir içgüdüleri olacaktır. Tasarım uzmanları olarak, seçenekleri araştırmak ve optimal bir çözüm önermek bizim işimizdir (ve bunu başaramazsak, iyi bir çözüm sunamazsak işimizi yapamayız).

Tasarımcılar olarak, bir projeyle ilgili hem bilinen hem de bilinmeyen sorunların çözümlerini bulma konusunda uzmanlığımız var.

Kitlenizi bilin

hedef kitlenizi bilin

Evernote, izleyicisinin milyonlarca fikri olan ve hiçbirini unutmak istemeyen yaratıcı insanlarla dolu olduğunu açıkça biliyor.

Hedef kitlenizi bilmek, tasarım sürecinde sizi yönlendirecek ve sizi basit bir soruya cevap vermeye zorlayarak karar vermeyi basitleştirecektir:

Bu, patronlarımız ve müşterilerimiz için faydalı mı?

Müşteriniz, gelir, cinsiyet ve yaş gibi demografik bilgilere sahip olmalıdır. Tüketici alışkanlıklarını da bilmeniz gerekir:

  1. Başka hangi mal ve hizmetleri alıyorlar?
  2. Hangi web sitelerini ziyaret ediyorlar?
  3. Hangi medya türlerini içine çekiyorlar?

Tüm bunları bilmek, diğer tüketici deneyimleriyle tutarlı bir tasarım oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Yaratıcı bir özet yaz

yaratici bir ozet yazin

Bununla birlikte, uzun soluklu sizin, müşterinin ve projeye dahil olan herkesin özelliklerini anlaması için yaratıcı bir özet oluşturmak hayati önem taşır. Yaratıcı bir brifing, projenin kim, ne ve nerede olduğunu, kapsamı ve her bir hedefi başarmak için ne yapılması gerektiğini tanımlamalıdır.

uzun soluklu bir surec planlayin

Başarıyı tanımla

Sonuca vardığınızda bitiş çizgisini bilirsiniz.

Başarının neye benzediğini tanımlamadan, elde edip etmediğinizi asla bilemezsiniz.

Bazı başarı ölçütleri diğerlerinden daha açıktır. İnsanlar sayıları anlar. Trafik ve satışların arttığını gördüklerinde, bir tür başarı elde ettiklerini biliyorlar.

Bazı müşteriler zaten başarıyı nasıl belirleyeceğini biliyor. Örnek: kar amacı gütmeyen bir şirketin çalıştırılmasına yardımcı olan ve tam bir web sitesi yeniden tasarımı isteyen bir müşteriniz var. Başarı için kriterleri:

  1. Aramadaki iyileştirilmiş sıralama
  2. El yapımı eşyalarının satışlarında artış

Bu iki hedefi önceden bilmek işinizi çok kolaylaştırır. SEO ile optimize edilmiş içeriği araştırmak ve yazmak için çok zaman harcarsınız. Ayrıca daha iyi bir e-ticaret platformu bulursunuz ve envanterlerinin yeni, yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını çekmelerini sağlarsınız.

Satışlar arttırdınız ve şirketi birkaç yüksek hacimli arama terimleri için ilk sayfaya çıkarttınız. Bu iki kriteri yerine getirdiniz. Proje başarıya ulaştı.

Proje başarısını tanımlarken gerçekçi olmayan sözler vermeyin. Bu kar amacı sözler size fazladan para kazandırmayacaktır. Kaliteli bilgiler vermeniz sizi makul seviyede tutacaktır. Ne yapacağınızı asla fazladan anlatmayın fazlasını söylemeyin ve satmayın, ama verdiğiniz hizmetten sonra şimdiki halinde nereye kadar gideceklerini açıklayın           .

Tabii ki, “başarı” da biraz daha az somut olabilir. Bir markanın itibarını artırmak ve onları rakiplerinden farklılaştırmak, ölçülmesi zor olabilir. Ancak müşterinizin beklentilerini doğru bir şekilde belirlerseniz, bunu nihai üründe görebilecekler. (Ve bunu başaramazsanız, yeni tasarıma yanıtı ölçmek için her zaman mevcut müşterilerle bir geri dönüş anketi yapabilirsiniz.)

Projeye dahil olan herkes başarısını nasıl belirleyeceğini bilmelidir. Herkesin ortak bir başarı anlayışı varsa, hepiniz tüm sıkı çalışmanızın etkilerini değerlendirebilir ve tanıyabilirsiniz.

Hedeflerini belirle

Herhangi bir projeyi teslim edilebilirler ve bunları oluşturmakla görevli kişiler olarak tanımlayabilirsiniz. Ancak, hedef kitlenin bilgilendirdiği iyi tanımlanmış hedefler olmadan, hiç kimse bu web sitelerini neden inşa ettiklerini bilemez .

İnsanlar nedenini anladıklarında , hedeflerine nasıl ulaşacaklarını daha iyi anlarlar . Bu hedefleri projenin başında bulun, böylece sonunda başarı elde edebilirsiniz.

Şirketimiz tarafından sağlanan danışmanlık ve hizmetlerimizden faydalanmak için lütfen http://eticaretdestek.net/iletisim/ sayfası üzerinden bizler ile irtibata geçiniz. Veya https://www.facebook.com/cmrsoftt bağlantısı üzerinden mesaj ve whatsapp yolu ile haberleşebiliriz.

Cmr Soft

Uzun yıllar süresince çeşitli firmalarda çalışmalarımızda geliştirdiğimiz çözümler ve yazılımlarda kazandığımız tecrübelerimizi siz değerli firmalarımıza aktarmak için yola çıkan, kaliteden ödün vermeden uygun ve yaratıcı tasarımlarımızla hizmet veren kaliteli bir ekibiz. Gelin Kaliteden yerinizi ayırtın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı