Sesli Arama Yükselişi ve SEO'nuz İçin Anlamı |
SEO

Sesli Arama Yükselişi ve SEO’nuz İçin Anlamı

Sesli Arama AI asistanı Jarvis’i kullanarak Mark Zuckerberg’in garip videosunu hepimiz gördük . İzlenmesi zor olmasına rağmen, ses tanıma teknolojisinin ne kadar geliştiğini ve ne kadar ileri gidebileceğini göstermektedir.

Bu yıl, 35.6 milyon Türkiye de en az ayda bir kez sesle çalışan bir asistan cihazı kullanacak. Ve Sesli arama yapacak bu geçen yıla göre %128.9 bir artacak.

Sesli arama (kullanıcıların, kelimeleri yazmak yerine sesli olarak söyleyerek çevrimiçi olarak arama yapabilmelerini sağlayan konuşma tanıma teknolojisi), hızla tercih edilen arama yöntemi haline geliyor. Apple Siri, Ok Google, Amazon Alexa ve Microsoft Cortana gibi sistemler insanların günlük yaşamlarının bir parçası haline geliyor.

Google Home, ses kontrollü ev asistanlarının dünyasında büyük bir oyuncu oldu.

Bu sistemlerin yanı sıra, beraberindeki sesle çalışan cihazlar insanların evlerinde ve iş yerlerinde yerini alıyor. Amazon bu alanda büyük oyuncu olarak ortaya çıktı , Amerika’lıların yaklaşık %70’i ses özellikli konuşmacıları Amazon Echo’yu diğer markalara göre daha iyi olduğunu söyledi.

Değişimin geldiğini noktayı izledik, ancak şimdi teknoloji sinir bozucu yanlış yorumların geçmişte kaldığı bir yere ulaştı. Çoğu sistem şu anda düşük gürültülü seslerin %95 oranında anlaşıldığını kanıtladı.

Ses tanıma teknolojisine doğru olan adım anlamlıdır, bugüne kadar hesaplamanın en etkili yoludur: insanlar dakikada ortalama 150 kelime konuşabilir, ancak sadece 40 kelime yazabilirler.

Ancak bunun pazarlamacılar ve işletmeler için yarattığı asıl soru şudur: sesli arama arama sonuçlarını değiştirecek mi? Ve bununla, pazarlamacılar ve işletmeler artık web sitesi SEO’suna nasıl yaklaşmalı?


SEO hakkında bilmeniz gerekenler

Bu AI dijital asistanlar, Google da arama yapmanın daha kolay bir yolundan çok daha fazlasıdır; topladıkları veriler, kullanıcının niyetini ve davranışını anlamalarına, daha kişiselleştirilmiş ve alakalı bilgiler sunmalarına ve tüketicilerin işlem yapmalarına yardımcı olmalarına yardımcı olur. Bu nedenle pazarlamacıların dikkat etmeleri ve gelişen sesli arama dünyasına ayak uydurmaları gerekir.


Atılması gereken 3 adım

1.Uzun kuyruk anahtar kelimelere odaklanın

Sesli arama sorgularının çoğu zaman benzer şekilde döndüğünü söylenir – yani neredeyse aynı değilse – yazılan sorgular. Bu, teknolojinin farklı arama yöntemleriyle bile kullanıcı amacını tanıyacak kadar gelişmiş olacağı anlamına gelir.

Ancak sesli aramadaki farkın amacı, insanların daha uzun sorgular ve daha fazla konuşma dili kullanma olasılıklarının daha yüksek olmasıdır. Dil stilinin değişmesi ile birlikte, anahtar kelimelerin de değişebileceği anlamına gelir. Bu nedenle, işletmelerin daha fazla alternatif terim ve kelime öbeği ve özellikle uzun kuyruklu anahtar kelimeler dahil olmak üzere hedef anahtar kelimelerini genişletmeleri gerekecektir.

Pazarlamacıların, doğal dil aramalarını kullanan kişilerin kullanabileceği ve daha sonra bunları web sitesi içeriğinde hedefleyebilecekleri uzun kuyruklu anahtar kelimeler araştırması gerekecektir. Bu şekilde, her türlü aramada alakalı içerik olarak görünme şansınız artar.

2.Mobil cihazlar için geliştirin

Mobil cihazlar için optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmak her zaman önemli olmuştur, ancak sesli arama ile daha da iyidir. Çoğu sesli arama mobil cihazlarda gerçekleşmektedir, bu nedenle işletmelerin kullanıcı deneyimine odaklanması gerekir.

Web sitelerinin mobil cihazlar için duyarlı bir tasarıma ihtiyacı var, sayfa yükleme sürelerinin hızlı olması, videoların mobil ekranlara uyacak şekilde biçimlendirilmesi gerekiyor ve izinsiz açılan reklamlar ve açılır gezinme gibi şeylerin kaldırılması gerekebilir.

3.Özellikli snippet’leri hedefleyin

Öne çıkan snippet’lar, Google’ın arama sonuçları sayfasının en üstünde özel bir blokta gösterdiği arama sonuçlarıdır. Google’ın sizinle en alakalı olacağını düşündüğü yanıtın bir özeti var.

Öne çıkan snippet’larda önemli olan, göründüklerinde, sesli arama cihazlarının snippet’i ve kaynağın yüksek sesle okumasıdır. Bu, esasen, bu kaynak için ücretsiz reklam ve marka yetkisi anlamına gelir. Sesli arama söz konusu olduğunda, “sıfırıncı konum” yeni sayfadır.

Sesle etkinleşen arama gibi görünüyor ama ve asistanlar sadece geleceğin bir konusu değil, hızla her gün bir parçası oluyorlar. Web sitenizin hazır olduğundan emin olun.

Şirketimiz tarafından sağlanan danışmanlık ve hizmetlerimizden faydalanmak için lütfen http://eticaretdestek.net/iletisim/ sayfası üzerinden bizler ile irtibata geçiniz. Veya https://www.facebook.com/cmrsoftt bağlantısı üzerinden mesaj ve whatsapp yolu ile haberleşebiliriz.

Cmr Soft

Uzun yıllar süresince çeşitli firmalarda çalışmalarımızda geliştirdiğimiz çözümler ve yazılımlarda kazandığımız tecrübelerimizi siz değerli firmalarımıza aktarmak için yola çıkan, kaliteden ödün vermeden uygun ve yaratıcı tasarımlarımızla hizmet veren kaliteli bir ekibiz. Gelin Kaliteden yerinizi ayırtın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı