SEO Nedir |
SEO

SEO Nedir

Seo Nedir, (Arama Motoru Optimizasyonu); algoritmik arama motoru sonuçlarındaki sıralamaları artırarak web sitesine gelen ziyaretçilerin sayısını ve kalitesini artırma uygulamasıdır.

Seo Nedir, Google’ın ilk sayfasındaki web sitelerinin tıklamaların neredeyse %95’ini aldığını göstermektedir. Yapılan çalışmalar, sayfada daha yüksek görünen sonuçların artan tıklama oranı (TO) ve daha fazla trafik aldığını gösteriyor.

seo arama optimizasyon raporu

Algoritmik (‘doğal’, ‘organik’ veya ‘ücretsiz’) arama sonuçları, aşağıda vurgulandığı gibi, Google’daki tıklama başına ödeme reklamlarının hemen altında görünen sonuçlardır.

organik arama ve ucretli arama

Google arama sonuçlarında, harita listeleri, videolar, bilgi grafiği ve daha fazlası gibi görünebilecek çeşitli başka listeler de vardır. SEO, bu sonuç kümelerinde görünürlüğün iyileştirilmesini de içerebilir.

SEO Nedir, Nasıl Çalışır?

Google; arama sonuçlarını büyük ölçüde taradığı ve

web dizinine eklediği sayfaların alaka düzeyine ve otoritesine dayanarak en iyi cevabı sağlamak, üzere bir kullanıcının sorgusuna göre puanlar.

Google, arama sonuçlarını puanlamak için 200’den fazla sinyal kullanıyor.

SEO, bu bilinen sinyallerin bazılarını etkilemek ve iyileştirmek için teknik ve yaratıcı etkinlikleri içeriyor. Kullanıcılarına en iyi yanıtları vermek için bireysel sıralama sinyallerine çok fazla odaklanmamak gerekli. Ve Google’ın daha geniş hedefine bakmak genellikle yararlıdır.

SEO Nedir sorusu bu nedenle çok önemlidir. Web sitesinin erişilebilir olmas.

Teknik olarak sağlam olduğundan emin olmak, kişilerin arama motorlarına yazdığı kelimeleri kullanışlı ve kaliteli, kullanıcının sorgusunu yanıtlamaya yardımcı olan uzman içeriği ile mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlamasını içerir.

Google, bir makine öğrenme algoritmasına beslenen arama sonuçlarının kalitesini değerlendiren çok büyük bir arama kalitesi puanlayıcı ekibine sahiptir. 

Google’ın arama kalitesi derecelendirme yönergeleri; Google sınıfının yüksek veya düşük kaliteli içerik ve web siteleri olarak ne olduğuna ve bunların uzmanlık, otorite ve güvenlerini (EAT) açıkça

gösteren siteleri ödüllendirmeye istekli olma konusundaki önemine dair birçok ayrıntı ve örnek sunar.

Google; bir sayfanın popülaritesini ve otoritesini hesaplamak için; köprü tabanlı bir algoritma (‘PageRank’ olarak bilinir) kullanır. Google bugün çok daha karmaşık olsa da, bu hala sıralamada temel bir işarettir. Bu nedenle SEO, bir web sitesine, diğer web sitelerinden gelen linklerin sayısını ve kalitesini artırmaya yardımcı olacak aktiviteler içerebilir. 

Bu etkinlik; tarihsel olarak ‘bağlantı kurma’ olarak bilinir. Ancak gerçekten sadece bir içeriği çevrimiçi veya içerik veya dijital PR aracılığıyla çevrimiçi pazarlamaya yöneliktir.

Web sitesine bağlanan alakalı ve saygın web siteleri; Google’a kullanıcılarının ilgisini çekebileceğinin ve ilgili sorgular için arama sonuçlarında görünmesi konusunda güven verilebileceğinin güçlü bir işaretidir.

Seo Nasıl Yapılır?

Seo Nasıl yapılır, genellikle Site içi SEO’ ve ‘Site Dışı SEO’ olarak gruplandırılmış teknik ve yaratıcı etkinlikleri içerir. Bu terminoloji oldukça eskidir, ancak bir web sitesinde ve bir web sitesinden uzakta uygulanabilecek uygulamaları böldüğü için anlamakta fayda vardır.

Bu faaliyetler, genellikle birden fazla bireyin uzmanlıklarını gerektirir; çünkü bunları yüksek düzeyde yürütmek için gereken beceriler oldukça farklıdır – ancak öğrenilebilirler.

Diğer seçenek ise, gerekli alanlarda yardımcı olmak için profesyonel bir SEO ajansı veya SEO danışmanı ile çalışmaktır.

Site içi Seo Nedir

Site içi SEO Nedir, organik görünürlüğü artırmak için bir web sitesindeki etkinlikleri ifade eder. Bu, büyük ölçüde, kullanıcılar için erişilebilirliği, alaka düzeyini ve deneyimi geliştirmek için web sitesini ve içeriği optimize etmek anlamına gelir. Tipik aktivitelerden bazıları şunlardır –

  • Anahtar Kelime Araştırması – Potansiyel müşterilerin marka hizmetleri veya ürünleri bulmak için kullandıkları kelime türlerini ve sıklığını analiz etmek. Niyetlerini ve kullanıcıların aramalarından beklentilerini anlama.
  • Teknik Denetim; Web sitesinin taranabilmesini ve dizine eklenebildiğinden, doğru coğrafi hedeflendiğinden ve hatasız veya kullanıcı deneyimi engellerinden uzak olduğundan emin olmak.
  • Yerinde Optimizasyon; Temel alanların önceliklendirilmesi için; arama cümlelerinin hedef alınmasına yardımcı olmak için web sitesi yapısının, dahili navigasyonun, sayfa içi hizalamanın ve içeriğin uygunluğunun iyileştirilmesi.
  • Kullanıcı Deneyimi; İçeriğin uzmanlığı; yetkiyi ve güveni göstermesini sağlamak, kullanımı basit, hızlı ve sonuçta kullanıcılara rekabete karşı mümkün olan en iyi deneyimi sağlar.

Yukarıdaki liste, sadece Genel Bakış olarak Site içi SEO’da yer alan az sayıda etkinliğe değinmektedir.

Site Dışı Seo Nedir

Site dışı Seo Nedir, organik görünürlüğü artırmak için bir web sitesi dışında yapılan etkinlikleri ifade eder. 

Genellikle arama motorlarının bunları güven oylaması olarak puanlama olarak kullanması nedeniyle, diğer web sitelerinden saygın bağlantıların sayısını arttırmayı amaçlayan ‘bağlantı kurma’ olarak adlandırılır.

Daha fazla güven, popülerlik ve alaka düzeyi olan web sitelerinden ve sayfalardan gelen bağlantılardır.

Arama motorları tarafından güvenilmeyen bilinmeyen, zayıf bir web sitesinden çok başka bir web sitesine daha fazla değer katacaktır. Yani bir bağlantının kalitesi en önemli sinyaldir.

Seo İçin Tipik Aktivitelerden Bazıları Şunlardır

  • İçerik (‘Pazarlama’) – Saygın web siteleri olağanüstü içeriğe bağlanır. Bu yüzden şaşırtıcı içerik oluşturmak, bağlantıları çekmenize yardımcı olacaktır. Bu, nasıl yönlendirileceğini, bir hikayeyi, görselleştirmeyi, haberleri veya ilgi çekici verilerle araştırmayı içerebilir.
  • Dijital Halkla İlişkiler – Halkla İlişkiler, diğer web sitelerinin konuşması ve bir web sitesine bağlanma nedenleri sunar. Bu dahili haber akışı; dış yayınlar için yazma, orijinal araştırma veya çalışmalar, uzman görüşmeleri, alıntılar, ürün yerleştirme ve daha fazlası olabilir.
  • Sosyal Yardım ve Promosyon – Bu kapsama alanı kazanmak ve sonuçta bir web sitesine bağlantılar kazanmak için; anahtar gazeteciler, blogcular, etkileyiciler veya web yöneticileri ile bir marka, kaynak, içerik veya PR hakkında iletişim kurmayı içerir.

Bir web sitesinin bir başkasına bağlanmasının ve hepsinin yukarıdaki aktivitelere uymamasının çok çeşitli nedenleri olduğu açık. 

Bu, yerel blogcular tarafından kapsanan bir etkinlikte konuşma yapmak, bir yerel futbol takımına sponsor olmak veya tedarikçiler tarafından listelenmesini içerebilir.

Bir bağlantının değerli olup olmadığına dair iyi bir kural, tavsiye trafiğinin kalitesini göz önünde bulundurmaktır.

Web sitenizi ziyaret etmek için bağlantıyı tıklayabilecek ziyaretçiler). Site hiç ziyaretçi göndermiyorsa veya izleyici tamamen ilgisizse, takip etmeye değer bir bağlantı olmayabilir.

Bağlantı satın alma; aşırı bağlantı alışverişi veya düşük kaliteli dizinler ve sıralamayı değiştirmeyi amaçlayan makaleler gibi bağlantı şemalarını Google kurallarına aykırı olduğunu ve bir web sitesini cezalandırarak harekete geçebileceklerini hatırlamak önemlidir.

Bir web sitesine gelen bağlantıları geliştirmek için en iyi ve en sürdürülebilir yaklaşım; web sitelerinin kendileri için aldıkları marka ve içeriğe, sağladıkları hizmet veya ürüne ya da sağladıkları içeriğe atıfta bulunmalarını ve bağlanmalarını sağlamak için orijinal ve zorlayıcı nedenler sağlayarak onları kazanmaktır.

Yaratmak, yapmak, tasarlamak ve üretmek google için çok önemli

SEO ile Yardıma mı ihtiyacınız var?

CmR Soft ; teknik ve yaratıcı uzmanlığın eşsiz bir karışımını kullanarak, en rekabetçi sektörlerde olağanüstü başarılı SEO kampanyaları yürüten bir SEO ajansıdır.

Zorlayıcı satış görevlilerinden daha kötü bir şey yoktur, bu yüzden hiç satış görevlisi istihdam etmiyoruz. 

Bu yüzden SEO’nun danışmanlarımızdan biri ile size nasıl yardımcı olabileceğini tartışmak istiyorsanız, lütfen sohbet etmek için bizimle iletişime geçin.

Şirketimiz tarafından sağlanan danışmanlık ve hizmetlerimizden faydalanmak için lütfen https://cmrsoft.com/teklif-al sayfası üzerinden bizler ile irtibata geçiniz. Veya https://www.facebook.com/cmrsoftt bağlantısı üzerinden mesaj ve whatsapp yolu ile haberleşebiliriz.

Cmr Soft

Uzun yıllar süresince çeşitli firmalarda çalışmalarımızda geliştirdiğimiz çözümler ve yazılımlarda kazandığımız tecrübelerimizi siz değerli firmalarımıza aktarmak için yola çıkan, kaliteden ödün vermeden uygun ve yaratıcı tasarımlarımızla hizmet veren kaliteli bir ekibiz. Gelin Kaliteden yerinizi ayırtın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı