Mobil Uyumlu Web Tasarım |
Web Tasarım

Mobil Uyumlu Web Tasarım

Mobil uyumlu web tasarım insanların %76 sının mobil cihazlardan web sitelerine ve e-ticaret sitelerine girdiğinizi düşünürsek hiç gözden kaçırılacak bir faktör değidir.

Mobil uyumlu web tasarım, Makalemiz çeşitli faktörlere göre web sitelerinin sınıflandırmasını paylaşmaktadır: en popüler web platformu türlerini kontrol edin ve blog bir web sitesiyse yanıtlayın.

Herhangi bir web tasarım projesi başlamadan önce, amaçlarını, yardımcı programlarını ve hedef kullanıcıları tanımlamak önemlidir. Bir web tasarım için en azından 1.8 milyondan fazla başka web sitesi yanında dikkat çekmesi çok önemlidir. Sadece basit soruları cevapla:

  • Web sitenizi kim kullanacak? (İpucu: cevaplar “herkes” olamaz)
  • Neden kullanacaklar?
  • Hangi sorunları çözecek?
  • Onları tekrar geri getirmek için ne yapacak (ve gerekli)?
  • Web sitenizi özel yapan ne?

Mobil uyumlu web tasarım Bu ve bu tür diğer soruların tüm cevapları web sitenizin türünü tanımlayacaktır. Bu neden önemli? Çünkü kullanıcıların web sitenizden ne bekleyebileceklerini ve onlara nasıl vereceğinizi anlayacaksınız. Bu nedenle, bugün çeşitli web sitelerini tartışıyoruz.

farkli tarzlarda web siteleri

Farklı İnternet Siteleri Nelerdir?

Mobil uyumlu web tasarım Temel bilgilerle başlayalım. Bir web sitesi, kullanıcılara metin, resim, video, ses vb. Çeşitli içerikler sağlayan bir web sayfaları topluluğudur. Bir alan adı ile tanımlanır ve bir web sunucusunda yayınlanır. 

Açıkçası, insanlardan web sitelerini sınıflandırmasını ve farklı türlerini tanımlamasını isterseniz, bu bölümü etkileyen birçok faktör olduğu için tamamen teknik sorunlardan sunulan bilgilere ve web sitesinin elde ettiği amaçlara kadar tamamen farklı cevaplar alacaksınız.

Bu inceleme için uygulayacağımız sınıflandırma ana faktörleri işlevsellik, içerik ve tasarımdır.

İçerik Performansı

Düzenli olma ve içerik değişiminin ölçeğine gelince, tüm web siteleri iki büyük gruba ayrılabilir – statik ve etkileşimli (dinamik). Kısacası, bu sınıflandırma, web sitesinin içeriğinin güncellenme sıklığına dayanmaktadır.

Statik (sabit) web siteleri: Temel olanlardır. İçeriğini sık sık değiştirmezler ve kullanıcılar tarafından güncellenmezler. Çoğunlukla, bu tür web siteleri etkileşimler yerine bilgi hedefleri için yapılır.

Dinamik web siteleri:  İçeriği düzenli olarak güncellenen içeriklerdir. Dahası, farklı kullanıcılar genellikle farklı bilgiler görür. 

Herhangi bir e-ticaret web sitesiyle ilgili deneyiminizi unutmayın: belirli bir web sitesinde açılışta gördüğünüz yerler; konum, arama geçmişiniz, giriş yapmış veya çıkış yapmış olduğunuz, mevsimdeki bazı pozisyonların uygunluğu gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. sıcak satış vb. 

Tüm bunları analiz ederek, web sitesinin içeriğini güncellemesi gerekir. Dahası, kullanıcılar kendileri tarafından içerik üretebilir veya filtreler, etiketler ve benzerleriyle görmek istediklerini özelleştirebilir – bu durumda, web sitesinin tüm eylemlere dinamik olarak yanıt vermesi ve güncellenmiş içeriği kullanıcılara göstermesi gerekir. 

Hiç şüphe yok ki, bu tür web siteleriyle statik olanlardan daha sık etkileşimde bulunuyoruz.

kaliteli e ticaret icerikler duzenleyin

www.infolabmarket.com dinamik bir e-ticaret web sitesine bir örnektir

İşlevsellik ve Amaç

Diğer bir sınıflandırma, web sitesinin temel işlevlerine ve kullanıcılar için çözdüğü sorunlara dayanmaktadır. Günümüzde en popüler türler arasında aşağıdakilerden bahsedebiliriz.

Kişisel sunum web siteleri, bireyi yaratıcı veya profesyonel bakış açısıyla tanıtan web siteleridir. Burada çeşitli portföyleri, yazarların ve öğretmenlerin bloglarını vb. Bulabilirsiniz.

Kurumsal web siteleri, şirketi tanıtmayı amaçladıkları için bir sonraki tanıtım seviyesidir. Temel hedef kitlesi hizmet satın alan müşteriler ve dönüşüm anlaşma veya sözleşmeye götürür. 

Bu nedenle, bu web sitesi hizmetler ve iş akışı hakkında bilgi vermek, temel faydaları ve şirket felsefesini paylaşmak, portföy ve referanslar ve incelemeler gibi güven işaretlerini göstermek zorundadır. 

Web Tasarım, kurumsal markayı güvenilir, güvenilir ve profesyonel olarak sunmalı ve potansiyel müşterilere şirket temsilcilerine doğrudan bağlantı sağlamalıdır. 

Dahası, hedef kullanıcıların bir başka segmenti, şirkette çalışmak isteyen kişileri içerebilir: bu durumda, web sitesinde ekip hakkında bilgiler, mevcut boşluklar, personelin gereksinimleri, şirket etkinlikleri ve etkinlikleri bulunur.

ozel firmalara ozel projeler gelistirin

Özel Bir Eğitim kurumunun kurumsal web sitesine bir örnek www.ozelnehiranaokulu.com

E-Ticaret web siteleri bugün roket kategorisini sunar: temel amacı müşterilere çevrimiçi olarak bir ürün veya hizmet satmaktır. E-ticaret platformu, bir kullanıcının elektronik cihazlar ve İnternet aracılığıyla seçimden gerçek satın almaya kadar tüm yol boyunca ilerlemesini sağlar. Ödeme, teslimat, gözden geçirme, vb. Dahil olmak üzere tüm aşamaları dikkate alır. İki tür e-ticaret sitesi vardır: mevcut fiziksel mağaza zincirleri sunanlar ve gerçek satış noktası olmadan sadece çevrimiçi çalışanlar .

Web sitelerini paylaşma, kullanıcıların fotoğraf, video, müzik, grafik, kopya vb. Gibi çeşitli içerikleri paylaşmalarına olanak sağlayan platformlardır. Sırayla, diğer kullanıcılar istedikleri şekilde kullanmak için içeriği, ücretli veya ücretsiz olarak indirebilirler. platform stratejisi.

Eğitici web siteleri, bilgilendirici çevrimiçi platformların bir büyük etki alanını daha sunar. Bunlar ansiklopedilerden ve kütüphanelerden çevrimiçi derslere ve mesleki kurslara kadar yeni şeyler öğrenmek için içeriğe sahip web siteleridir. Bunlar ayrıca müzeler, galeriler ve sergi web sitelerini içerebilir.

kendinize ozgun blog siteleri tasarlayin

Bir bilgi paylaşım sitesi www.tasarimogreniyorum.com web sitesi örneği

Mobil uyumlu Web Tasarım

Dizin web siteleri size Sarı Sayfaları web sürümlerinde anımsatır. Temel olarak, bunlar bir alan veya tema etrafında düzenlenmiş devasa listeler veya kataloglardır (örneğin, belirli bir şehirdeki tüm okullar).

Video (Akış) web sitelerinin tümü video içeriğine dayanır: bunlar çevrimiçi TV servisleri veya akış platformları olabilir.

Crowdfunding web siteleri, hayır kurumlarından başlangıç ​​ve iş yatırımlarına kadar çeşitli amaçlar için para toplamayı amaçlamaktadır.

insanlara yararli kolay kullanim tasarimlar saglayi

Hayırseverlik web sitesi örneği, Türk kızılayı https://www.kizilay.org.tr

İletişim (Sosyal) web siteleri, insanların fikir alışverişinde bulunabilecekleri ve düşüncelerini paylaşabilecekleri bir platform oluşturmak için asıl amacına sahiptir. Mesajın farklı uzunluklarında (kısa twit’ten Orta’da uzun okunmaya kadar), farklı türlerde anahtar içeriklere, temalara ve sosyal gruplamaya sahip olabilirler. Her neyse,  sosyal ağ siteleri kendini tanıtmak için değil, iletişim için ve genellikle kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe dayanarak oluşturulmuştur.

Haber web siteleri bir tür çevrimiçi dergi veya gazetedir. Amaçları kullanıcıları en son haberler ve olaylar hakkında bilgilendirmektir. Bu kaynaklar evrensel (birden fazla yön ve temayı kapsayan) veya belirli (tasarım haberleri, moda haberleri, ekonomik haberler vb.) Olabilir.

her zaman sakin ve sessiz bir ortamda calisin

Büyük Manzara, bir çevrimiçi derginin örneğidir

Cevaplanabilirlik

Artık insanların PC veya dizüstü bilgisayar yerine cep telefonlarıyla gittikçe daha fazla şey yaptıkları bir sır değil. Bu, hareket halindeyken pek çok şey yapmalarına izin verir, böylece bugün kullanıcılar web sitesi oluşturucularından saygılı bir tutum bekler. 

Bilgisayarlar için tasarlanıp geliştirilen web siteleri, farklı boyuttaki ve operasyonel sistemlerdeki mobil cihazlarda etkin performansa uyarlanmak zorundadır. 

Mobil adaptasyonun büyük rolünü kabul eden Google, arama motorundaki web sitesi sıralamasını etkileyen temel özelliklerden biri olduğunu açıkladı. Bu açıdan üç ana web sitesi var.

Statik web sitesi tüm cihazlar için tek boyutta ve düzende sayfalar kullanır ve optimize edilmemiştir. Bu, bir akıllı telefonda açarsanız, manuel olarak yakınlaştırmanız gerekeceği anlamına gelir – ki bu gerçekten uygun değildir. 

Her ne kadar web sayfası yükleme hızı açısından daha hızlı olsalar bile, bu faktör bile insanların rahatsız etmemesine neden olamaz, insanların ekrandaki butonları okumak veya dokunarak yakınlaştırmak gibi hissetmeleri rahatsızlıktan kaynaklanamaz. 

Cep telefonlarından gelen arama isteklerinin% 50’sinden fazlasının statik bir web sitesine sahip olması, izleyicinin büyük bir bölümünü kaybetme riski taşımaktadır.

Fluid (Liquid) web sitesi, açık olduğu aygıta bakılmaksızın sayfanın aynı oranlarını korur. Bu, gezinme ve etkileşim öğelerini , ekranın boyutu ne olursa olsun aynı miktarda alanı alacağı anlamına gelir.

Duyarlı web sitesi Responsive en üst düzeyde uyarlama özelliğine sahiptir. Farklı amaçlar için tamamen optimize edilmiştir; bu, çeşitli cihazlarda farklı görüneceği anlamına gelir.

Bu yaklaşım daha fazla zaman ve çaba gerektirir, ancak cihaz ne olursa olsun, temel etkileşimli unsurları doğru bir şekilde göstererek navigasyonu daha sezgisel hale getirir. Söylemeye gerek yok, bu adaptasyon en kullanıcı dostu.

mobil kullanilabilirlige onem gosterin

Blog Nedir? Bir Web Sitesi Türü mü?

Bu SSS’ye kısa cevap: evet ve hayır. Çünkü “blog” kelimesi bugün iki farklı anlama geliyor.

Temel olarak, blog belirli konular hakkında bilgi veya tartışma sağlamaya yönelik bir web sitesi türüdür. Bir tür dergi veya günlük insanı çevrimiçi tutmak, bazen sadece düşüncelerini veya uzmanlıklarını paylaşmak ve aynı zamanda okuyucuları sorunu yorumlarda tartışmaya davet etmek. 

Günümüzde çeşitli bloglar ile kişisel ve profesyonel olanları bulabilirsiniz, bazıları günlük yaşama ayrılırken, diğerleri dar temaları veya alanları kapsayacaktır. 

Blogcular, web sitesinin performans gösterdiği temel içerik haline gelen gönderileri paylaşır. Bu durumda, cevap – evet, blog bir web sitesi türüdür.

Yine de, son on yılda, durum gelişti. Çoğu alanda, rekabet Web’de inanılmaz derecede yükseldi. 

Okyanusun üstünde kalmak ve arama motorlarında üst sıralarda yer almak, web sitelerinin yalnızca teknik ve tasarım gerekliliklerine uygun olması değil, içeriğini sürekli güncellemeleri gerekir. Blogların devreye girdiği yer burası. 

Artık e-ticaret ve kurumsal web sitelerine, eğitim platformlarına ve portföylere dahil edilmiş blogları bulabilirsiniz. Cevabım böyle olduğunda – hayır, blog bir web sitesi türü değildir, web sitesinin teması etrafında ilginç haberler ve makaleler sunan bir web sitesidir.

kaliteli icerik saglayici olun

Medya EA , web sitesi dijital ajans

Bir web sitesinin arkasındaki amaç ve fikir ne olursa olsun, tüm kullanıcıların bundan beklediği değer. 

En iyi tasarım ve mükemmel içerik performansı bile, web sitesi hedef kitlesi için hiçbir şekilde faydalı değilse işe yaramaz. 

Ancak, kullanıcıları değerli bir fikirle destekliyorsa, sorunlarını çözmede yardımcı olur ve ihtiyaçlarını karşılarsa, web sitesinin bu tür beklentilerine karşılık gelen düşünceli tasarım içeriğin parlamasına izin verir. 

Elbette, web sitelerinin listesi burada kapalı değil: konuyla yakında devam edeceğiz, bu yüzden güncellemeleri kaçırmayın ve fikirlerinizi bizimle sosyal ağlar üzerinden paylaşmaya davet ediyoruz.

Şirketimiz tarafından sağlanan danışmanlık ve hizmetlerimizden faydalanmak için lütfen http://eticaretdestek.net/iletisim/ sayfası üzerinden bizler ile irtibata geçiniz. Veya https://www.facebook.com/cmrsoftt bağlantısı üzerinden mesaj ve whatsapp yolu ile haberleşebiliriz.

Etiketler

Cmr Soft

Uzun yıllar süresince çeşitli firmalarda çalışmalarımızda geliştirdiğimiz çözümler ve yazılımlarda kazandığımız tecrübelerimizi siz değerli firmalarımıza aktarmak için yola çıkan, kaliteden ödün vermeden uygun ve yaratıcı tasarımlarımızla hizmet veren kaliteli bir ekibiz. Gelin Kaliteden yerinizi ayırtın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı