Kurumsal Web Tasarım Süreçleri |
Web Tasarım

Kurumsal Web Tasarım Süreçleri

Kurumsal Web Tasarım, genellikle kod ve içerik yönetimi gibi teknik konulara odaklanarak web tasarım sürecini düşünürler. 

Ancak harika Kurumsal Web tasarım, sosyal medya düğmelerini nasıl bütünleştirdiğiniz veya hatta slayt görseller ile ilgili değil. Harika tasarım aslında kapsamlı bir stratejiyle uyumlu bir web sitesi tasarımı oluşturmakla ilgilidir.

İyi tasarlanmış Kurumsal web tasarım, estetikten çok daha fazlasını sunar. Ziyaretçilerin ilgisini çekmekte ve insanların görselleri, metinleri ve etkileşimleri kapsayan ürün, şirket ve markalaşmayı çeşitli göstergeler aracılığıyla anlamalarına yardımcı olmaktadır. 

Bu, sitenizdeki her öğenin belirli bir hedefe yönelik çalışması gerektiği anlamına gelir.

Fakat bu elementlerin ahenkli sentezini nasıl başardınız? Hem biçim hem de işlevi dikkate alan bütüncül bir web tasarım süreci sayesinde.

Kurumsal Web Tasarım Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Hedef belirleme: Yeni web sitesinin hangi hedefleri gerçekleştirmesi gerektiğini belirlemek için müşteri ile çalıştığım yer. Yani amacı nedir.
 2. Kapsam tanımı: Sitenin hedeflerini öğrendikten sonra, projenin kapsamını tanımlayabiliriz. Başka bir deyişle, sitenin amacı yerine getirmek için hangi sayfalara ve özelliklere ve bunları oluşturmak için zaman çizelgesine ihtiyacı vardır.
 3. Site Haritası ve Tasarım oluşturma: Kapsamı iyi tanımlanmış bir strateji, kapsam tanımında tanımladığımız içeriğin ve özelliklerin birbiriyle nasıl ilişkilendirileceğini tanımlayarak, site haritasını kazmaya başlayabiliriz.
 4. İçerik oluşturma: Artık sitenin daha büyük bir resmini elde ettiğimize göre, sayfaların tek bir konuya odaklanmasına yardımcı olmak için her zaman arama motoru optimizasyonunu (SEO) göz önünde bulundurarak ayrı sayfalar için içerik oluşturmaya başlayabiliriz. Bir sonraki aşamada çalışmak için gerçek içeriğe sahip olmanız çok önemlidir.
 5. Görsel unsurlar: Site mimarisi ve içeriğin bir kısmı ile görsel marka üzerinde çalışmaya başlayabiliriz. Müşteriye bağlı olarak, bu zaten iyi tanımlanmış olabilir, ancak görsel stili sıfırdan da tanımlıyor olabilirsiniz. Stil döşemeleri, kara tahtalar ve öğe kolajları gibi araçlar bu sürece yardımcı olabilir.
 6. Test Etme: Şimdiye kadar, tüm sayfalarınızı aldınız ve bunların site ziyaretçisine nasıl gösterileceğini tanımladınız, bu yüzden hepsinin çalıştığından emin olmanın zamanı geldi. Kullanıcı deneyimi sorunlarından basit kopuk bağlantılara kadar her şeyi tanımlamak için otomatik olarak site tarayıcıları olan çeşitli cihazlarda sitenin el ile taranmasını sağlayın.
 7. Başlat: Her şey yolunda giderse, sitenizin açılışını planlamanın ve uygulamanın zamanı geldi! Bu, hem çıkış zamanlamasını hem de iletişim stratejilerini planlamayı içermelidir – yani, ne zaman yayınlayacaksınız ve dünyayı nasıl bilgilendireceksiniz? Ondan sonra, dünyaya duyurma zamanı geldi.

Şimdi süreci özetlediğimize göre, her adımda biraz daha derine inelim.

1. Hedef belirleme

İlk aşama, müşterinize nasıl yardımcı olabileceğinizi anlamaktır. Bu ilk aşamada, tasarımcı, genellikle müşteri veya diğer paydaşlarla yakın işbirliği içinde, web sitesi tasarımının son hedefini tanımlamalıdır. 

Tasarım ve web sitesi geliştirme sürecinin bu aşamasında keşfedilecek ve cevaplanacak sorular şunlardır:

 • Site kimin için?
 • Orada ne bulmayı ya da yapmayı umuyorlar?
 • Bu web sitesinin öncelikli amacı bilgi vermek, satmak ( e-ticaret , herhangi biri?) Veya eğlendirmek mi?
 • Web sitesinin bir markanın ana mesajını açıkça ifade etmesi gerekiyor mu, yoksa kendi özgün odağı olan daha geniş bir markalaşma stratejisinin parçası mı?
 • Varsa hangi rakip siteler var ve bu site bu rakiplerden nasıl / farklı olarak ilham almalı?

Bu, herhangi bir web tasarım geliştirme sürecinin en önemli kısmıdır. Bu soruların tümü kısaca açık bir şekilde cevaplanmadıysa, tüm proje yanlış yönde yola çıkabilir.

Bir veya daha fazla açıkça tanımlanmış hedefi veya beklenen amaçların bir paragraflı özetini yazmak faydalı olabilir. Bu, tasarımı doğru yola koymaya yardımcı olacaktır. 

Web sitesinin hedef kitlesini anladığınızdan ve rekabetle ilgili çalışma bilgisi geliştirdiğinizden emin olun. Bu aşamada daha fazlası için ” Modern web tasarım süreci: hedef belirleme ” konusuna bakın.

Web sitesi hedef belirleme aşaması için araçlar

 • Hedef kitle
 • Yaratıcı inanç
 • Rakip analizleri
 • Marka özellikleri

web tasarim grafikleri 1

2.Kapsam tanımı

Web tasarım projelerinde karşılaşılan en yaygın ve zor problemlerden biri kapsamda sünmedir. 

Müşteri bir hedef göz önünde bulundurur, ancak bu, tasarım süreci boyunca kademeli olarak genişler, gelişir veya değişir – ve bildiğiniz bir sonraki şey, yalnızca bir web sitesi tasarlama ve inşa etme değil, aynı zamanda bir web uygulaması, e-postalar ve bildirimleri itin.

Bu, mutlaka daha fazla çalışmaya yol açabileceğinden, tasarımcılar için mutlaka bir sorun değildir. 


Ancak, artan beklentiler bütçe veya zaman çizelgesindeki bir artışla eşleşmezse, proje hızla gerçekçi olmaz.

Herhangi bir önemli işaretler dahil olmak üzere, proje için gerçekçi bir zaman çizelgesi detaylandıran bir Gantt çizelgesi, sınırların ve ulaşılabilir tarihlerin belirlenmesine yardımcı olabilir. 

Bu, hem tasarımcılar hem de müşteriler için paha biçilmez bir referans sağlar ve herkesin göreve ve hedeflere odaklanmasına yardımcı olur.

Kapsam tanımı için araçlar

 • Bir taahhüt
 • Gantt şeması (veya diğer zaman çizelgesi görselleştirmesi)

3. Site Haritası oluşturma

site haritasi olusturma

Basit bir web sitesi için site haritası. Sayfa sıradüzenini nasıl yakaladığını not edin.

Site haritası, iyi tasarlanmış herhangi bir web sitesi için temel sağlar. Web tasarımcılarına web sitesinin bilgi mimarisi hakkında net bir fikir vermesine yardımcı olur ve çeşitli sayfalar ile içerik öğeleri arasındaki ilişkileri açıklar.

Site haritası olmadan bir site inşa etmek, planı olmayan bir ev inşa etmek gibidir. Ve bu nadiren iyi sonuçlanıyor.

Bir sonraki adım, bazı tasarım ilham bulmak ve tel kafes bir maket kurmaktır. 

Wireframes, sitenin görsel tasarımını ve içerik öğelerini saklamak için bir çerçeve sağlar ve site haritası ile potansiyel zorlukların ve boşlukların belirlenmesine yardımcı olabilir.

web arayuz tasarlanmasi

Bir taslak herhangi bir son tasarım elemanı içermese de, sitenin nihayetinde nasıl görüneceği konusunda bir rehber görevi görür. Ayrıca, çeşitli öğelerin biçimlendirilmesinde ilham kaynağı olarak da işlev görebilir. 

Bazı tasarımcılar taslaklarını oluşturmak için Balsamiq veya Webflow gibi kullanışlı araçlar kullanırlar. Şahsen biz eskilerdeki gibi güvenilir kağıt ve kalemleri kullanmayı seviyoruz.

Kurumsal Web Tasarım ekibiniz neden Webflow kullanmalı ?

webflow

Tasarım ekiplerinin iş akışlarını nasıl düzenlediklerini ve Webflow ile daha iyi deneyimler geliştirdiklerini keşfedin.
İşbirliği daha kolay

4.İçerik oluşturma

web sitenize icerik olusturma

İçeriğe gelince, SEO bu savaşın sadece yarısı.

Web sitenizin çerçevesi yürürlüğe girdikten sonra, sitenin en önemli yönüyle Makale yazımına başlayabilirsiniz.

İçerik iki temel amaca hizmet eder:

Amaç 1. İçerik etkileşimi ve eylemi teşvik eder

İlk olarak, içerik okuyucuları meşgul eder sitede tutar ve onları bir sitenin hedeflerine ulaşmak için gerekli önlemleri almaya yönlendirir. Bu hem içeriğin kendisinden (yazı), hem de sunumundan (tipografi ve yapısal unsurlar) etkilenir.

Donuk, cansız ve uzun süreli nesir nadiren ziyaretçilerin dikkatini uzun süre tutar. Kısa, çabuk ve ilgi çekici içerik onların ilgisini çeker ve diğer sayfalara tıklanmalarını sağlar. Sayfalarınız çok fazla içeriğe ihtiyaç duysa bile – ve çoğu zaman yaparlar – bu içeriği görseller ile desteklenmiş kısa paragraflara bölerek düzgün bir şekilde “tıklatmak” hafif ve çekici bir his tutmasına yardımcı olabilir.

Amaç 2: SEO

İçerik ayrıca bir sitenin arama motorları için görünürlüğünü artırır. Aramada iyi rütbeli içerik oluşturma ve geliştirme uygulaması, arama motoru optimizasyonu veya SEO olarak bilinir.

Anahtar kelimelerinizi ve anahtar ifadelerinizi doğru bir şekilde edinmek, herhangi bir web sitesinin başarısı için esastır. Her zaman Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanırız. 

Bu araç, potansiyel hedef anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için arama hacmini gösterir, böylece web’de gerçek kişilerin ne aradıklarını bilebilirsiniz. Arama motorları giderek daha zeki hale gelirken, içerik stratejileriniz de değişmeli. 

Google Trends, aynı zamanda insanların arama yaparken kullandıkları terimleri tanımlamak için de kullanışlıdır.

Tasarım sürecim, SEO etrafında web siteleri tasarlamaya odaklanıyor. 

Sıralama için anahtar kelimeler, başlık etiketine yerleştirilmeye ihtiyaç duyar – başlangıcına ne kadar yakınsa o kadar iyidir. Anahtar kelimeler ayrıca H1 etiketinde, meta açıklamada ve gövde içeriğinde de görünmelidir.

İyi yazılmış, bilgilendirici ve anahtar kelime açısından zengin içerik, arama motorları tarafından daha kolay toplanır ve bu özellik, siteyi daha kolay bulmanızı sağlar.

Genellikle, müşteriniz içeriğin büyük kısmını üretecektir, ancak metinde hangi anahtar sözcükleri ve ifadeleri içermeleri gerektiği konusunda onlara kılavuzluk etmeniz hayati önem taşır.

Şirketimiz tarafından sağlanan danışmanlık ve hizmetlerimizden faydalanmak için lütfen http://eticaretdestek.net/iletisim/ sayfası üzerinden bizler ile irtibata geçiniz. Veya https://www.facebook.com/cmrsoftt bağlantısı üzerinden mesaj ve whatsapp yolu ile haberleşebiliriz.

Etiketler

Cmr Soft

Uzun yıllar süresince çeşitli firmalarda çalışmalarımızda geliştirdiğimiz çözümler ve yazılımlarda kazandığımız tecrübelerimizi siz değerli firmalarımıza aktarmak için yola çıkan, kaliteden ödün vermeden uygun ve yaratıcı tasarımlarımızla hizmet veren kaliteli bir ekibiz. Gelin Kaliteden yerinizi ayırtın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı