İçerik Pazarlama Nedir? |
E-Ticaret

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik Pazarlama Nedir, Birazdan söyleyeceklerimizi hayal edin. Bir pazarlama toplantısında oturuyorsunuz ve birisi içerik pazarlama nedir sorusunun cevabında bahsediyor. 

Bu, aşina olduğunuz bir cümledir ancak tam olarak tanımlamak için hiç bu kadar çaba sarf etmediniz. Neler olduğunu biliyormuş gibi güvenle başını sallıyorsunuz. 

15 dakika sonra, patronunuz yeni içerik pazarlama stratejisinde 11 PowerPoint slaytını geçti ve kendinizi biraz kaybolmuş hissediyorsunuz. Bu senaryo, belli belirsiz tanıdık geliyorsa, o zaman doğru yere geldiniz.

İçerik pazarlama nedir sorusunun cevabını Bu makalede size özet olarak tanımlıyoruz.

İçerik pazarlama nedir, açıkça tanımlanmış bir izleyici kitlesini çekmek ve elde etmek ve nihayetinde kârlı müşteri eylemlerini yürütmek için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturmaya ve dağıtmaya odaklanan stratejik bir pazarlama yaklaşımıdır.

Daha basit bir ifadeyle, içerik pazarlaması nedir sorusunun cevabı ürününüzü veya hizmetinizi geliştirmek zorunda olmayan, ancak tüketici ilgisini çeken bir içerik oluşturma ve paylaşma eylemidir. 

Buradaki ana ilgi – Ürününüzü satmayan ve tüketicileri ilgilendirmeyen içerik yaratıyorsanız, doğru olmak gerekirse, zamanınızı boşa harcıyorsunuz. 

İçerik pazarlama stratejisi uygularken , kendinizi sürekli hedef kitlenizin yerine koymanız gerekir.

İçerik pazarlama ücretli arama reklamcılığından üç kat daha fazla potansiyel alır.  Bunu biliyor muydunuz? Aşağıda, içerik pazarlamasına uygulayabileceğiniz çeşitli yaklaşımlardan yalnızca birkaçı verilmiştir:

1. Bloglama

Bloglama, içerik pazarlaması söz konusu olduğunda mutlaka sahip olunması gereken bir konudur. 

Aslında, şu an okuduğunuz blog, CmrSoft.com’un içerik pazarlaması stratejisinin bir parçasıdır. Bize göre , bloglama içerik pazarlamanın en popüler yöntemlerinden biridir. 

Blogların SEO sıralamanızı iyileştirmenin ve sitenize gelen organik trafik hacmini artırmanın en iyi yollarından biri olduğu gerçeği göz önüne alındığında bu durum şaşırtıcı değildir. 

Blog oluşturma, her boyuttaki işletme için ideal olan etkili ve düşük maliyetli bir pazarlama aracıdır.

Blog Yazmak Neden Önemlidir ?
Blog Yazmak Neden Önemlidir ?

2. Video İçeriği

Forbes’e göre, kullanıcıların %64’ünün bir video izledikten sonra çevrimiçi bir ürün satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz ?

Onların ‘Birlikte Olun’un bir parçası olan Android’in’ Friends Furever ‘videosu reklam kampanyası, başarılı bir video içerik pazarlamasının ana örneğidir:

İçerik Pazarlama Nedir Sorusunun Tam Karşılığı

Bu hayvanların Android ile bir ilgisi var mı? Pek sayılmaz. Bu akıllıca bir pazarlama stratejisi miydi? Kesinlikle.

Bu video 6.4 milyondan fazla kez paylaşıldı ve 2015 yılının en çok paylaşılan reklamıydı. Aslında, YouTube sayfasına tıklarsanız, en çok yorum yapılanlar şöyle:

 • “ Bu, yılın iyi hissettiren reklamı… buna gülümsememek zor.”
 • “Doğrudan kalbe gidiyor”
 • “Muhtemelen şimdiye kadar yapılmış en iyi reklam”

Android, kendilerini basit ve gerçekten küratörlü içerikten oluşan basit bir video kullanarak tüm dünyadaki tüketicilerin kalbine yerleştirdi.

3. Infographics

Basitçe söylemek gerekirse, bir infografik, veri, istatistik, grafik ve diğer ölçülebilir bilgileri içeren bir grafiktir.

2015 yılında Faslı Lawrence adlı bir seyahat acentesi, Infographics kullanarak en büyük içerik pazarlama stratejilerinden biri olanı gerçekleştirdi. 

Fas’lı Lawrence, müşterilerine Fas’a özel tatiller sunan bir şirket. Devasa popüler TV dizisi Game of Thrones’in kısmen Fas’ta çekilmesi gerçeğinden yararlanarak, Infographic tarzı bir harita oluşturdular.

infografik

Açıklığa kavuşturmak için bu şirket, ilgisi olmayan, son derece alakalı ve paylaşılabilir bir infografik yaratan ve çok akıllıca bir içerik pazarlama stratejisi olarak kullandığı popüler bir TV dizisini baz aldı.

Sonuçlar?

 • Web sitesi ziyaretlerinin sayısı sadece 2 haftada 11.000’den fazla arttı
 • Şirket 12 gün üstüste tüm zamanların-yüksek trafik sahibi oldu.
 •  Önceki yılın aynı dönemine kıyasla yönlendirme trafiği içinde % 245 artış 
 • Bağlantıları Washington Post, Mashable, İş Insider, Yahoo ve diğer bazı üst düzey sitelerde yayınlandı

Bu gerçekten en iyi içerik pazarlama örneğidir.

Bir İçeriği İyi Olmasını Sağlayan Nedir?

İçeriğiniz değerli olmalı. Değer, aşağıdaki dört faktörden herhangi biri gibi olabilir:

 • Eğitimsel veya Bilgilendirici: Bu, hedef kitlenizin yararlı bulacağı bir içerik parçasıdır. Örneğin, bir ‘Nasıl Yapılır’ blogu.
 • Eğlenceli: Hedef kitlenizin eğlenceli ve alakalı bulacağı içerik.
 • Duygusal: İzleyicinizin ağlamasını, gülmesini, düşünmesini veya hissetmesini sağlayan herhangi bir içerik parçası her zaman unutulmaz olacaktır.
 • Sosyal açıdan Değerli: Okuyucularınızın ahlakını ve değerlerini temsil eden içeriklerin beğenilmesinin, tıklanmasının, paylaşılmasının ve hatta potansiyel olarak viral hale gelmesinin daha muhtemel olması.

Tutarlılık da anahtardır. Hedef kitlenizin ilgisini korumak ve ayrıca Google’da daha üst sıralarda yer almak için, düzenli olarak içerik oluşturmanız ve paylaşmanız gerekir. 

Alelade ve güvenilmez bir içerik pazarlama stratejisi neredeyse hiç içerik pazarlama stratejisine sahip olmamak kadar kötüdür.

İçerik Pazarlamayı Neden Kullanmalıyım?

Satışları Artırın: İçerik Pazarlama Birliği’nin araştırması, tüketicilerin% 50’sinden fazlasının içerik pazarlamasından olumlu yönde etkilendiğini belirtiyor

Müşterileri Elde Etme: Giderek daha rekabetçi bir satış ve pazarlama ortamında, içerik pazarlaması tüketicilerinizi hem bilgilendirecek hem de eğlendirecek ve böylece onların ilgisini çekecektir.

Markanızı Oluşturun: Markanızı dönüştürmek veya oluşturmak istiyorsanız, içerik pazarlaması şirketinizin kişiliğini, tonunu ve değerlerini iletmenin hızlı ve etkili bir yoludur.

Zorlu içerik pazarlaması kavramına bir bakış açısı var. Bir dahaki sefere bu pazarlama toplantısına oturduğunuzda, Aslında, PowerPoint sunumunu içerik pazarlaması konusunda yapan siz olabilirsiniz.

Şirketimiz tarafından sağlanan danışmanlık ve hizmetlerimizden faydalanmak için lütfen http://eticaretdestek.net/iletisim/ sayfası üzerinden bizler ile irtibata geçiniz. Veya https://www.facebook.com/cmrsoftt bağlantısı üzerinden mesaj ve whatsapp yolu ile haberleşebiliriz.

Cmr Soft

Uzun yıllar süresince çeşitli firmalarda çalışmalarımızda geliştirdiğimiz çözümler ve yazılımlarda kazandığımız tecrübelerimizi siz değerli firmalarımıza aktarmak için yola çıkan, kaliteden ödün vermeden uygun ve yaratıcı tasarımlarımızla hizmet veren kaliteli bir ekibiz. Gelin Kaliteden yerinizi ayırtın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı