Görüntülü Reklam Hakkında Kritik Bilgiler |
Google Adwords

Görüntülü Reklam Hakkında Kritik Bilgiler

Görüntülü Reklam, Google’ın çok önemli hizmetlerinden bir tanesidir.

Görüntülü reklam hizmeti herkesin bildiğinin aksine metin reklamlarından daha çok görüntüleme almaktadır.

Kullanıcılar mobil uygulamalarda web sitelerinde ve anlaşmalı platformlarda google görüntülü reklam kampanyalarını sıkça görmektedir. Bu da bize ne kadar değerli olduğunu göstermektedir.

“Google” ve “Pazarlama” kelimelerini duyduğunuzda akla gelen ilk şey nedir?

İddiaya gireriz, SEO konusunda hepimiz çılgına döndüğümüz için başak şey düşünemiyoruz. Bu iç akıllıca değil.

E-ticaretin SEO’ya büyük ölçüde güvendiği oldukça açık. Ve SEO, bunu düşününce, e-ticaret web siteleri arasında gittikçe artan rekabet seviyeleri sayesinde artık çok önemli bir etken.

Yeterince adil ancak. Google tamamen SEO demek değildir. Organik pazarlamanın, çevrimiçi mağazanızın genel sıralaması için son derece önemli olduğu kanıtlanmış olsa da, genel trafik oluşturma denkleminin yalnızca bir kısmı.

Kabul edelim. Günümüzün rekabetçi e-ticaret ortamı, kalıcı bir müşteri akışını sürdürmeyi düşünüyorsanız, daha bütünsel bir yaklaşım gerektirir. Peki, Google’ın ücretli pazarlama taktikleriyle organik çerçevenizi tamamlamayı hiç düşündünüz mü?

Tamam, muhtemelen bu öneriyi daha önce duyduğunuzu biliyorum. Ve 2019’da ücretli reklamlara kim dikkat ediyor çünkü ilk bakışta uygun görünmeyebilir?

Şimdi, kuşkusuz, ücretli pazarlama dijital pazarlama yapılacaklar listenizin başında olmayabilir. Ve bu tamamen anlaşılabilir bir durumdur, özellikle de sıkça ortaya çıkan zorlukları göz önüne alırsak.

Ama biliyor musun? Google’ın ücretli pazarlama çerçevesi, hayal ettiğinizden çok daha büyük bir potansiyele sahip.

Yoksa öyle değil mi?

Google Görüntülü Reklam Ağı Hakkında

Tamam, takip etmeye devam edelim ve hepsinden en büyüğünü – Google’ın Görüntülü Reklamları’nı değerlendirelim. Temelde, Google’ın Görüntülü Reklam Ağı (GDN) tek başına şu anda tüm web kullanıcılarının %90’ına ulaşmaktadır.

Bunun içinize sinmesini bekleyin biraz. Bu kadar geniş bir alana sahip olan Google, görüntülü reklamlarınızı 650.000’den fazla uygulamada ve 2 milyondan fazla web sitesinde yayınlama yeteneğine sahiptir.

Bu aslında sınırsız pazarlama fırsatları anlamına gelir. Her yerde potansiyel müşterileri arayabilir ve onlarla birçok farklı şekilde bağlantı kurabilirsiniz.

Bu konuda size yardımcı olmak için, https://www.semrush.com/ SEMrush yayımlanmış ayrıntılı bir raporlar Görüntülü Reklam Ağı ile e-ticaret kullanıcıları yaklaşık 23 milyon reklam gösterimi yanı sıra Görüntülü Reklam Ağı e-ticaret reklamcılar tarafından yapılan 40 milyon gösterimleri analiz edebiliyor.

Onları henüz duymadıysanız, SEMrush, kapsamlı bir analiz ve tüm dijital pazarlama çerçevenizin takibi için hepsi bir arada bir araç seti sağlayan ünlü bir uygulamadır. Sitenizin SEO, PPC, sosyal medya ve içerik pazarlamacılığı ile ilgili her şeyi öğrenmenin yanı sıra değerli rekabet anlayışları inceler ve oluşturursunuz.

Şimdiye kadar, SEMrush Google’daki tüm pazarlama kanallarında oldukça kapsamlı bir istihbarat sistemi kurdu. Genel analitik doğruluğunu artırmak için ilgili verileri büyük miktarlarda derlemeye devam ediyor.

Sonuç olarak, bahsettiğimiz tüm Görüntülü Reklam Ağı verilerini toplamak ve ardından ilgili değişkenleri ayrıntılı olarak değerlendirmek için Görüntülü Reklamcılık Aracından yararlanmayı başardı.

Sonuçta, SEMrush, görüntülü reklamcılık stratejinizi mükemmelleştirmek için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm kritik bilgileri oluşturdu.

Bu parça tüm bu bilgileri ve beraberindeki en iyi uygulamaları sunar. Ancak, bunun içine girmeden önce, ilk olarak görüntülü reklamcılığın ne anlama geldiğini açıklığa kavuşturmak için tartışalım.

Görüntülü Reklam Nedir?

Görüntülü reklam, izleyicileri videolar ve görüntüler gibi görseller aracılığıyla çeken bir pazarlama sistemidir. Afişler, esas olarak üçüncü taraf web sitelerinde ve hedef kitleniz tarafından sıkça kullanılan uygulamalarda yayınlanmaktadır.

Daha derine daldığımızda, görüntülü reklamlarınız için kullanabileceğiniz çeşitli yaklaşımlar olduğu ortaya çıkıyor. Üç ana kategori şunları içerir:

  • Site Yerleşimi Reklamcılığı – Görüntülü reklamlarınızın yayınlanmasını istediğiniz siteleri seçersiniz.
  • İçeriğe Dayalı Reklamcılık – Ağında, sistem ilgili üçüncü taraf platformlarını otomatik olarak tanımlar ve görüntülü reklamlarınızı buna göre yayınlar. Örneğin, kedi maması satıyorsanız, reklamınızı bir evcil hayvan kabul sitesine yerleştirmiş olabilirsiniz.
  • Yeniden Pazarlama – Bu tür görüntülü reklamlar, sitenizi daha önce ziyaret etmiş, ancak tam olarak dönüştürülmeden önce bırakılan kitleleri hedefler.

Bu nedenle, dikkate alınan her şey, Google’ın Görüntülü Reklam Ağı, davranışlarını, ilgi alanlarını ve demografilerini temel alarak bilerek internet sörfçülerine yönelik olarak tasarlanmıştır. Sörf yaparken etrafındaki potansiyel müşterileri takip eden dinamik bir müşteri geliştirme sistemi kurmanıza izin verir.

Ancak, görüntülü reklamcılık için arama reklamlarını yanlış kullanmayın. İkincisi, bir itme yaklaşımına dayanırken, birincisi, temel olarak, kendinizle ilgili öğeleri arayan arama motoru kullanıcılarını hedeflemek için bir çekme yaklaşımı kullanır.

Bu, büyük soruya geçelim. SEMrush tarafından yayınlanan 2019 ekran reklam istatistiklerinden hangileri özellikle dikkat çekicidir? Elde ettiğiniz öngörüleri avantajınız için nasıl kullanabilirsiniz?

Modern Görüntülü Reklam Eğilimlerinde En Önemli Paket Servisler

Kitle Hedefleme

Görüntülü reklam çerçevenizin özünde izleyici hedeflemesi var. Sonunda reklamın izleyicileri üzerinde yarattığınız etki, ilk başta hedeflemeyi seçtiğiniz kitle türüne bağlıdır.

Mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için Görüntülü Reklam Ağı, hedef kitlenizi sizinle olan ilişkilerine, demografik özelliklerine, ilgi alanlarına ve satış hunisi aşamalarına göre tanımlamanıza olanak tanır. Bu parametreleri yanlış anlayıp ve sağlam potansiyeller oluşturmayı unutabilirsiniz. Kısacası, bu nedenle, izleyici hedeflemesi bir kesin ya da kesinti prosedürüdür.

Peki, buradaki mümkün olan en iyi yaklaşım nedir?

Pekâlâ, SEMrush’ın analitiklerine göre, ağırlıklı olarak reklam verenler tarafından dikkate alınan iki unsur cinsiyet ve yaş. Ayrıca, ilgili sayıları gözden geçirirken, hem yaşın hem de cinsiyetin izleyicilerin reklamları gösterme şeklini ve tepki göstermesini büyük ölçüde etkilediği ortaya çıktı.

Mesela, kadınlar erkeklerden daha fazla tepki veriyorlar. E-ticaret sitelerinden daha fazla alışveriş yapma eğilimindedirler ve eşlik eden tıklama oranları yaklaşık% 30 daha yüksektir.

anahtar arastirma bulgulari

Oldukça ilginç bir istatistik olduğunu söylemek zorundayım. Pekâlâ, SEMrush’a göre, çoğu kadının alışverişi nasıl algıladığı ile ilgili. Erkek meslektaşlarının aksine, kadınlar alışveriş yapmayı eğlenceli bir boş zaman etkinliği olarak görüyorlar. Dolayısıyla, görüntülü reklamlarınıza daha iyi yanıt verme oranları yüksektir.

Peki, bu erkekleri nerede bırakıyor?

Neyse ki, erkek odaklı çevrimiçi mağazaların hepsi kasvetli değil. Erkekler hedef kitlenizin büyük bölümünü oluşturuyorsa, reklamlarınızı daha parlak renklerle süslemek isteyebilirsiniz. Erkekler bu tür pankartların fazlasıyla süslü olanlarıyla, kadınlar ise yumuşak renkli olanlarıyla ilgilenirler.

Erkeklerin kadınları gölgelediği bir başka alan da çapraz cihaz alışverişi. Bu nedenle, erkek ürünleri satıyorsanız, devam edebilir ve görüntülü reklamlarınızı ilgili cihazlar için optimize edebilirsiniz.

Artık, söz konusu olduğunda, e-ticaret görüntülü reklam verenlerin% 54’ü 25 ile 44 yaşları arasındadır. Dönüştürmenin artması için, bu kategoride en cazip buldukları afişleri seçerek öncelik vermelisiniz.

Ve onunla çalışırken, özellikle 25 ila 34 yaş aralığına odaklanmalısınız. E-ticaret sitesi ziyaretçilerinin% 31’ini 35 ila 44 yaşındaki alışveriş yapanlar oluştururlar. % 23 ile ikinci, 45 ila 55 yaşındakiler ise% 15 ile uzak bir üçüncü gelir.

Görüntülü Reklam Konularını Bulma

Görüntülü reklam nasıl yapılandırmayı seçeceğiniz sonraki katılım düzeylerini belirler. Mükemmel bir pankart sadece çekici bir şekilde tasarlanmamıştır, aynı zamanda izleyicilerin ilginç bulacağı konuları da içerir.

Gerçek şu ki, reklamınız izleyicilerin dikkatini çekmek için sürekli olarak diğerleriyle rekabet edecek. Ve sadece en ilgi çekici pankartlar, izleyicileri kazanmak için en iyi atışa sahip olacak.

Şimdi, reklamınızı hedef kitlenizin ilgi alanlarına göre ayarlayacağınız yer burasıdır. Örneğin, uygun bir konu bulmaya çalışıyorsanız, biraz güzellik ve formda kalmak isteyebilirsiniz. Bu konu tek başına e-ticaret sitesi ziyaretçilerinin çıkarları arasında öne çıkmakta ve neredeyse% 36’sı bu konuda güçlü bir tercih göstermektedir.

reklam veren konu benzerligi

Ne yazık ki, bununla eşleşebilecek alternatif bir konu yok. İkinci en popüler ilgi konusu, yalnızca% 15’ine tekabül eden ticari ve sınaidir. Hobiler ve eğlence% 10 ile üçüncü sırada, yiyecek ve içecek ile ev ve bahçe sırasıyla% 6 ve% 5 ile listeyi tamamlıyor.

Cihazlar Arası Hedeflemenin Gücü

oturum cihaz yayinlari

Masaüstü ve mobil, e-ticaret alanındaki en çok tartışılan tartışmalardan biridir. Bu yüzden, elbette, reklam göstermeye gelince bunun da bir şey olması şaşırtıcı değil.

Bununla birlikte, modern görüntülü reklamcılığın her türlü sörf aygıtına yayıldığını belirtmekte fayda var. Temelde, reklam yayıncılarının% 20’si masaüstünde,% 20’si Android tablet sistemlerini barındırıyor,% 21’i Android cep telefonunu kullanıyor,% 18’i tablet iOS’da görüntülerken,% 21’i reklamlarını mobil iOS cihazlarına uyarlıyor.

Bu rakamlardan, yayıncılar arasında baskın bir cihaz platformu olmadığı açıktır. Her bir ekosistem, reklam yayıncılarının adil payıyla desteklenir.

Ve durum, reklam verenlerin tarafına geçtiğimizde de benzer. % 22’si reklamlarını Android tablet üzerinde yayınlıyor,% 21’i ise Android mobil üzerinden gösterim yapıyor. Mobil iOS da% 21’lik bir pay alırken, tablet iOS% 20 ile biraz gerisinde kalıyor. Ardından, Desktop, görüntülü reklamların% 16’sı ile son gelir.

Yeterince adil. Ancak hangi cihaz platformuna öncelik vermelisiniz?

Eh, cevap yok. Geniş bir kitleye ulaşmayı düşünüyorsanız, görüntülü reklamlarınızın tüm cihazlara dağıtılması gerekir. Ve mümkün olan en iyi gösterimler için, dinamik olarak optimize edilmiş reklamlar içeren bir cihaz içi hedefleme yaklaşımını göz önünde bulundurun.

Görüntülü Reklam Resim Boyutu Önemlidir.

Google tarafından ortaya iyi performans gösteren reklam boyutlarının SEMrush’a göre analizinde, görüntülü reklamcılık, için yer yoktur. Büyüklük burada gerçekten önemlidir çünkü ortalama olarak banner’ınızın büyüklüğünün potansiyel etkisiyle doğrudan orantılı olduğu ortaya çıkmıştır.

Sonuç olarak, 2019’daki en etkili görüntülü reklamlar en büyüğüdür ve bu değer 728 × 90’tır. Sitenin gerçek içeriğine bile devam etmeden önce, izleyicilerinizin dikkatini çekecek kadar büyükler. Bu tek başına 728 × 90 “afiş” görüntülü reklamları olağanüstü popüler hale getirdi ve bu yıl gösterimlerin% 57’sine toplu olarak katkıda bulundu.

reklam boyutlari reklam verenler

İkinci en etkili görüntülü reklamlar, 300 × 250 değerini ölçen “orta boy dikdörtgenler” dir. Oldukça iyi bir alana sahip olmalarına rağmen, popülerlikleri afişlerin hiçbir yere yakın değil. Buradaki gösterim oranı %27’dir ve reklamların, metin ağırlıklı web sayfalarında yayınlandığında özellikle etkili olduğu kanıtlanmıştır.

“Afiş” görüntülü reklam biçimi, daha sonra, reklam verenler arasında% 9’luk bir popülerlik oranıyla uzak ilk üçte gelir. İnce dikdörtgenler olarak göründüğü düşünüldüğünde, afişler kaçırılmış fırsatları kurtarmaya elverişlidir. Yaygın bir öneme sahip olma ve katılım için yayıncının web sayfasının üst kısmına doğru konumlandırılmışlardır.

Bununla birlikte, reklam verenler arasında en az kullanılan boyutlar 336 × 280 ve 160 × 600’tür. İlki% 4’lük bir popülerliğe sahipken, ikincisi yalnızca% 3’ünü yönetebiliyor.

Şimdi, yayıncılara geçtiğimizde, eğilimin fazla değişmediği ortaya çıkıyor. En büyük boyutlar son derece popülerdir, en küçük seçenekler ise yalnızca birkaç sayfada bulunur.

İlginçtir, ancak, buradaki oranlar arasındaki marjlar o kadar büyük değildir. Örneğin, 728×90, %36 ve 300×250, %24 ile ikinci sırada geliyor.

reklam boyutlari yayinci

Reklam Boyutları ve Reklam Verenler İstatistiği

Bundan bahseden yayıncılar, ikincisinin daha dinamik olduğunu ve cihazlar arası hedefleme için mükemmel bir şekilde uygun olduğunu kabul ediyorlar. Ancak, Ne yazık ki, mesajlar için yeterli alan sağlamaz. Sonuçta, yayıncıların çoğu esnek afiş büyüklüğüne karar verdiler.

Görseller ve Duyarlı Reklamlar

Ancak iki yıl önce, görüntüler tartışmasız reklamcılık krallarıydı. Duyarlı reklamlar yalnızca% 32 oranında yer alırken, görüntüler %68 popülariteyi koruyordu.

Bu oldukça büyük bir fark gibi görünebilir. Ancak, kuralların tamamen dönmesi 24 aydan kısa sürdü. 2019’da kaydedilen rakamlara bakıldığında, şu anda görüntülü reklamların %72’sinde yanıt veren reklamlar gösteriliyor, görüntüler ise %28’e düştü.

resim formati vs html formati

Bu şiddetli kural değişikliği, diğer değişkenlerin yanı sıra, bugünün e-ticaret ihtiyaçlarına atfedilir. Görüyorsunuz, birçok çevrimiçi mağaza satıcısı şimdi sınırlı kaynaklar ve zaman kullanarak çok sayıda ürünü teşvik etmeye çalışıyor. Dolayısıyla, elbette, görüntüler yerine, duyarlı reklamlardan yararlanmaktan başka seçenekleri yoktur.

Alt çizgi

Araştırdığımız tüm bilgileri göz önüne alarak, reklam göstermenin en iyi uygulamaları aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • Dikkat çekmeniz gerektiğinde afiş reklamlarının avantajlarından yararlanın.
  • Duyarlı reklamlara görseller üzerinden öncelik verin.
  • Test edilmiş ve kanıtlanmış parametrelere dayanarak hedef kitleleri hedefleyin.
  • Kapsamlı erişim için cihazlar arası hedeflemeden yararlanın.

SEMrush, bu yaklaşımların zaten en iyi reklam verenler için harika sonuçlar doğurduğunu doğrulamaktadır. Böylece, onları görüntülü reklam kampanyalarınıza uygulamaya ilerleyebilir ve her şeyin nasıl sonuçlandığını görebilirsiniz.

Ancak, nihayetinde yeni bir taktik ortaya koymadan önce, buna göre test etmek son derece önemlidir. Bölünme testi, mümkün olan en iyi kampanya sonuçları için ek ince ayar yapılması gereken alanları belirlemenize yardımcı olabilir

 

Cmr Soft

Uzun yıllar süresince çeşitli firmalarda çalışmalarımızda geliştirdiğimiz çözümler ve yazılımlarda kazandığımız tecrübelerimizi siz değerli firmalarımıza aktarmak için yola çıkan, kaliteden ödün vermeden uygun ve yaratıcı tasarımlarımızla hizmet veren kaliteli bir ekibiz. Gelin Kaliteden yerinizi ayırtın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı