Google Ads 2020 İçin En İyi Rehber |
Google Adwords

Google Ads 2020 İçin En İyi Rehber

Google Ads, hedef kitlenize ulaşmak için reklamlara herhangi bir miktarda para harcamayı düşünüyorsanız, doğru yerde harcamanız daha iyi olur. Yani, 246 milyondan fazla tekil ziyaretçiye, günde 3.5 milyar etkileşime ve tahminen %700 yatırım getirisine sahip bir yerde.

Google Ads Her Yerde.

Google Ads, dünyadaki en popüler web sitesi haline geldikten sadece iki yıl sonra başlatıldı: Google.com. Reklam platformu, Ekim 2000’de Google Adwords olarak sahneye çıktı, ancak 2018’de bir miktar yeniden markalamadan sonra, Google Reklamları yeniden adlandırıldı .

Google Ads, google arama bir reklamda tıklama başına (PPC) veya gösterim başına (BGBM) ödediği, tıklama başına ödeme olarak bilinen bir pazarlama kanalının altına düşen ücretli bir reklam platformudur. 

Reklam kampanyaları ne kadar iyi olursa, o kadar fazla tıklama üretirsiniz ve yeni bir potansiyel müşteri veya müşteri edinme olasılığınız artar. 

Ve, evet, bu kılavuz size optimize edilmiş bir reklam kampanyası oluşturmayı gösterecektir.

PPC reklamcılık rehberimizle PPC bilginizi tazeleyin veya www.CmrSoft.com ’un Google Ads hesabınızı daha iyi yönetmenize nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

5 adimda neden google reklamlari

Platformdaki reklamlar, Google, YouTube, Blogger ve Google Görüntülü Reklam Ağı olarak bilinen milyonlarca web sitesi dahil olmak üzere çeşitli kanalları kapsar.

Google’ın geniş kapsamlı erişimine bakıldığında, bir Google reklamını görme ihtimaliniz (ve muhtemelen tıklandığında) ve potansiyel müşterileriniz de var.

Bu kılavuz Google’da reklam vermeye başlamak için bilmeniz gerekenleri size öğretecektir. 

Bu platforma özgü özellikleri ele alacağız ve size reklamlarınızla en iyi sonuçları elde etmek için ücretli kampanyalarınızı nasıl optimize edeceğinizi öğreteceğiz.

Google Ads Çalışıyor Mu?

Bunu cevaplamak için birkaç istatistik alalım. Google Reklamlarının tıklama oranı yaklaşık yüzde 8’dir. Görüntülü reklamlar her ay 180 milyon gösterim sağlar. Satın almaya hazır kullanıcılar, Google’da ücretli reklamlar tıklamaların % 65’ini alır. 

Müşterilerin %43’ü YouTube reklamında gördükleri bir şey satın alıyor. Yani, evet, Google Reklamları çalışıyor. Optimize edilmiş bir reklam kampanyası ve potansiyel müşteri akışı ile, yüksek ROI pazarlama kampanyası oluşturabilirsiniz.

Neden Google’da Reklam Vermelisiniz?

Google, günde 3,5 milyar arama sorgusu alan en çok kullanılan arama motorudur. 

Google Reklamları platformu yaklaşık yirmi yıl civarında olmuştur ve ücretli reklamcılık alanında bazı kıdemler vermiştir. Google, tüm dünyadaki insanlar tarafından ücretli reklamlar ve organik sonuçların bir kombinasyonu ile yanıtlanan sorular sormak için kullanılan bir kaynaktır. 

Ve Google’a göre, reklam verenler Google Reklamları’nın harcadığı her 1 TL için 8 TL kazanmaktadır. Bu nedenle, Google’da reklam vermeyi düşünmek istemenizin birkaç nedeni var.

Başka bir nedene mi ihtiyacınız var? Rakipleriniz Google Reklamları kullanıyor (ve markalı terimleriniz için teklif bile veriyor olabilir). 

Binlerce şirket, işletmelerini tanıtmak için Google Reklamlarını kullanıyor; bu, bir arama terimi için organik olarak sıralamada yer alsanız bile sonuçlarınızın, rakiplerinizin altına ittiği anlamına geliyor.

Ürününüzü veya hizmetlerinizi tanıtmak için PPC kullanıyorsanız, Google Reklamlar ücretli stratejinizin bir parçası olmalıdır.

Google Ads Çalışmamasının Sebepleri

Google’da reklam vermeyi başaramadıysanız, pes etmeyin. Google Reklamlarınızın düşük performans göstermesinin birçok nedeni var. Bazı ortak suçluları ele alalım.

 1. Geniş Anahtar Kelime Terimleri. Anahtar kelimelerinize gelince gerçekten onu sadeleştirmeniz gerekir, bu nedenle test etme ve ince ayar yapma stratejinizin bir parçası olmalıdır. 

  Anahtar kelimeleriniz çok genişse, Google reklamınızı yanlış kitlenin önüne yerleştirecek, bu da daha az tıklama ve daha yüksek bir reklam harcaması anlamına gelecektir. 

  Nelerin işe yaradığını (yani, hangi anahtar kelimelerin tıklama getirdiğini) inceleyin ve reklamlarınızı hedef kitlenizle en iyi şekilde eşleştirmek için ayarlayın. 

  Muhtemelen başarıyı doğru bir şekilde elde edemezsiniz, ancak bunu yapana kadar anahtar kelimeleri eklemeye, kaldırmaya ve düzenlemeye devam etmelisiniz.
 2. Alakasız Reklamlar. Reklamınız, arama yapmanın amacına uygun değilse, reklam harcamanızı haklı çıkarmak için yeterli tıklama almazsınız. 

  Başlığınızda ve reklam metninde teklif verdiğiniz anahtar kelimeleri eşleşmeleri gerekir. Bu, aradığınız sonuçları verecek bir kombinasyondur ve birkaç adım ötede olabilir. 

  Kampanya başına birden fazla reklam oluşturma seçeneğiniz var; bu özelliği, hangi reklamların en iyi sonuç verdiğini test etmek için kullanın. Veya, daha iyisi, Google’ın Duyarlı Arama Reklamlarıözelliğini kullanın.
 3. Düşük Kalite Puanı. Kalite Puanınız (QS), Google’ın reklamınızın nasıl sıralanacağını nasıl belirlediğini belirler. Sıralamanız ne kadar yüksek olursa, yerleşimleriniz o kadar iyi olur. 

  Kalite puanınız düşükse, reklamınızda daha az gösterim ve daha az tıklanma şansınız olur. Google Kalite Puanınızı size söyleyecektir, ancak iyileştirme size bağlıdır.
 4. Açılış Sayfası. Çabalarınız reklamınızla bitmemelidir – bir tıklamanın ardındankullanıcı deneyimi aynı derecede önemlidir. 

  Kullanıcı reklamınızı tıkladığında kullanıcı ne görüyor? Açılış sayfanız dönüşümler için optimize edilmiş mi, yani aynı anahtar kelimeleri kullanıyor mu? Sayfa, kullanıcının ihtiyaçlarını karşılıyor mu veya sorularına cevap veriyor mu? 

  Kullanıcınız, dönüşümden sorunsuz bir geçiş gerçekleştirmelidir.

Bilinmesi Gereken Google Ads Terimleri

 • Reklam Sıralaması
 • Teklif verme, emir
 • Kampanya Türü
 • Tıklama Oranı
 • TBM
 • CPM
 • Dönüşüm oranı
 • Görüntülü Reklam
 • Reklam Uzantıları
 • Anahtar kelimeler
 • PPC
 • Kalite Puanı

Bu yaygın terimler, Google Ads oluşturmanıza, yönetmenize ve optimize etmenize yardımcı olur. Bunlardan bazıları Google Reklamlarına özelken, diğerleri genel olarak PPC ile ilgilidir. Her iki durumda da, etkili bir reklam kampanyası yayınlamak için bunları bilmeniz gerekir.

Reklam Sıralaması

Reklam Sıralamanız, reklam yerleşiminizi belirler. Değer ne kadar yüksek olursa, sıralama o kadar iyi olur, reklamınıza o kadar fazla görüntüleme alır ve kullanıcıların reklamınızı tıklama olasılığı artar. Reklam Sıralamanız, Kalite Puanınızla çarpılan maksimum teklifiniz ile belirlenir.

Teklif Verme

Google Reklamları, reklam veren olarak reklamınızı tıklamak için ödemek istediğiniz maksimum teklif tutarını seçtiğiniz bir teklif sistemine dayanır. Teklifiniz ne kadar yüksekse, yerleşiminiz o kadar iyi olur. Teklif vermek için üç seçeneğiniz var: TBM, BGBM veya EBM.

 • TBM veya tıklama başına maliyet, reklamınızdaki her tıklama için ödediğiniz tutardır.
 • BGBM veya bin kişi başına maliyet, bin reklam gösterimi için ödediğiniz, yani reklamınızın bin kişiye gösterileceği miktardır.
 • CPE veya katılım başına maliyet, birileri reklamınızla önceden belirlenmiş bir işlem gerçekleştirdiğinde ödediğiniz tutardır.

Kampanya Türü

Google Reklamlarında ücretli bir kampanyaya başlamadan önce, üç kampanya türünden birini seçersiniz: arama, görüntüleme veya video.

 • Arama reklamları, Google sonuçları sayfasındaki arama sonuçları arasında görüntülenen metin reklamlardır.
 • Görüntülü reklamlar, genellikle görüntü tabanlıdır ve Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki web sayfalarında gösterilir.
 • Video reklamlar, 6 ila 15 saniye arasındadır ve YouTube’da görünür.

Tıklama Oranı (TO)

TO’nuz, reklamınızın aldığı tıklama sayısının bir oranı olarak reklamınıza elde ettiğiniz tıklamaların sayısıdır. Daha yüksek bir TO, arama hedefiyle eşleşen ve alakalı anahtar kelimeleri hedefleyen kaliteli bir reklamı gösterir.

Dönüşüm Oranı (CVR)

CVR, açılış sayfanıza yapılan toplam ziyaretlerin bir bölümü olarak form gönderimlerinin bir ölçüsüdür. Basitçe konuşursak, yüksek bir CVR, açılış sayfanızın reklamın vaadiyle eşleşen kesintisiz bir kullanıcı deneyimi sunduğunu gösterir.

Görüntülü Reklamcılık

Google reklamları, arama sonuçları sayfalarında veya Google’ın Görüntülü Reklam Ağı’ndaki (GDN) bir web sayfasında gösterilebilir. 

GDN, web sayfalarında Google Reklamları için yer açan web siteleri ağıdır – bu reklamlar metin tabanlı veya resim reklamlar olabilir ve hedef anahtar kelimelerinizle alakalı içeriğin yanında gösterilir. En popüler Görüntülü Reklam seçenekleri Google Alışveriş ve uygulama kampanyalarıdır.

Uzantılar

Reklam Uzantıları, reklamınızı ek ücret ödemeden ek bilgilerle desteklemenizi sağlar. Bu uzantılar beş kategoriden birine girer: Site Bağlantısı, Arama, Konum, Teklif veya Uygulama; aşağıda bu reklam uzantılarının her birini ele alacağız.

Anahtar Kelimeler

Bir Google kullanıcısı arama alanına bir sorgu yazdığında, Google, aramanın amacına uygun bir dizi sonuç döndürür. Anahtar kelimeler, bir arayanın istediği şeyle aynı hizada olan ve sorgularını tatmin edecek kelimeler veya kelime öbekleridir. 

Reklamınızı yanında hangi sorguları görüntülemek istediğinizi temel alarak anahtar kelimeler seçersiniz. Örneğin, “ayakkabıların sakızını nasıl temizleyeceğinizi” yazan bir araştırmacı, “ayakkabıların sakızı” ve “temiz ayakkabılar” gibi anahtar kelimeleri hedefleyen reklam verenlerin sonuçlarını görür.

PPC

Tıklama başına ödeme veya PPC, reklam verenin bir reklamda tıklama başına ödeme yaptığı bir reklam türüdür. PPC, Google Reklamları’na özgü değildir, ancak en yaygın ücretli kampanya türüdür. İlk Google Reklam kampanyanızı başlatmadan önce PPC’nin giriş ve çıkışlarını anlamak önemlidir.

Kalite Puanı (QS)

Kalite Puanınız, reklamınızın kalitesini tıklama oranınıza (TO), anahtar kelimelerinizin alaka düzeyine, açılış sayfanızın kalitesine ve SERP’deki geçmiş performansınıza göre ölçer. QS, Reklam Sıralamanızı belirleyici bir faktördür. Kampanya performansı çok özemlidir.

Google Ads Nasıl Çalışır?

Google Reklamları, reklamınızı, ürününüz veya hizmetinizle ilgilenen potansiyel müşterilere veya müşteriye gösterir. 

Reklam verenler, arama terimleri veya anahtar kelimeler için teklif verir ve bu teklifin kazananları, seçilen reklam kampanyası türüne bağlı olarak, arama sonuçları sayfalarının en üstünde, YouTube videolarında veya alakalı web sitelerinde bulunur.

Birçok faktör etkili ve yüksek performanslı Google Reklamları oluşturma yeteneğinizi etkiler. Onları aşağıda örtelim.

Reklam Sıralaması ve Kalite Puanı

Reklam Sıralaması, reklamlarınızın yerleşimini belirler ve Kalite Puanı, Reklam Sıralamasını belirleyen iki faktörden biridir (diğer teklif miktarı). 

Unutmayın, Kalite Puanınız, reklamınızın kalitesine ve alaka düzeyine dayanır ve Google, reklamınız gösterildiğinde reklamınızı kaç kişinin tıkladığını (yani TO’nuzu) ölçer. TO, reklamınızın üç bölgeden alabileceğiniz arama hedefiyle ne kadar iyi eşleşeceğine bağlıdır:

 1. Anahtar kelimelerinizin alaka düzeyi
 2. Reklam metniniz ve CTA’nız, aramaya göre aradıklarını beklediklerini bildirirse
 3. Açılış sayfanızın kullanıcı deneyimi

QS’iniz, Google Reklam kampanyanızı ilk kurduğunuzda, teklif tutarınızı artırmadan önce bile, dikkatinizin çoğuna odaklanmanız gereken yerdir. QS’niz ne kadar yüksek olursa, satın alma maliyetleriniz o kadar düşük olur ve daha iyi bir yerleşim elde edersiniz.

Reklam Ads Kampanyası Türleri: Arama, Görüntüleme ve Video

Google Reklamlarındaki üç kampanya türünden birini seçebilirsiniz: arama, görüntüleme veya video. Her biri için en uygun kullanımları ve neden diğerini seçtiğinizi ele alalım.

İlanlarda Ara

Arama reklamları, Google sonuç sayfalarında görüntülenen metin reklamlardır. Örnek olarak, “palmiye soba” araması, bunun gibi sponsorlu sonuçları veya reklamları döndürür:

duyarli aramalar ve gorsel reklam aglari

Arama ağı reklamlarının yararı, reklamınızı Google’da çoğu araştırıcının önce bilgi aradığı yerde göstermenizdir. Google, reklamınızı diğer sonuçlarla aynı biçimde gösterir (bir “Reklam” olarak belirtmek hariç), böylece kullanıcılar sonuçları görmeye ve tıklamaya alışkındır.

Duyarlı Arama Ağı Reklamları

Duyarlı arama ağı reklamları, Google’ın kullanıcılara göstereceği en iyi performansı seçmesi için birden fazla başlık ve reklam metni (sırasıyla 15 ve dört varyasyon) girmenizi sağlar. 

Geleneksel reklamlarla, her seferinde aynı başlığı ve açıklamayı kullanarak reklamınızın statik bir sürümünü oluşturun. 

Duyarlı reklamlar, hedef kitleniz için en uygun sürüme ulaşana kadar otomatik olarak test edilen dinamik bir reklamın yapılmasına olanak tanır – Google, yani, en çok tıklamayı elde edene kadar.

Görüntülü Reklamlar

Google’ın, çeşitli endüstrilerde ve Google Görüntülü Reklam Ağı olarak bilinen Google Reklamlarını göstermeyi tercih eden bir dizi kitleye sahip bir web ağı vardır. 

Web sitesi sahibine yararı, reklamlara tıklama veya gösterim başına ödeme yapılmasıdır. Reklam verenlere sağladığı avantaj, içeriklerini, kişilere uygun izleyici kitlesi önünde alabilmeleridir. 

Bunlar, kullanıcıları dikkatini web sayfasındaki içerikten uzağa çeken resim reklamlardır.

videolu reklam aglari

Görüntülü Reklamlar için ek seçenekler arasında arama motoru sonuç sayfalarında görüntülenen alışveriş kampanyaları ve uygulama kampanyaları bulunur.

Video Reklamlar

Video reklamlar, YouTube videolarından önce veya sonra (ve bazen ortasında) gösterilir. 

Unutmayın, YouTube da bir arama motorudur. Doğru anahtar kelimeler sizi bir videonun önüne yerleştirir ve kullanıcının dikkatini çekecek kadar davranışını bozar.

Yer

Google Reklamınızı ilk kurduğunuzda, reklamınızın gösterileceği bir coğrafi bölge seçersiniz. Bir vitriniz varsa, bu fiziksel konumunuzun etrafında makul bir yarıçapta olmalıdır. 

E-ticaret mağazanız ve fiziksel bir ürününüz varsa, konumunuz, ürünü gönderdiğiniz yerlerde ayarlanmalıdır. Dünya çapında erişilebilir bir hizmet veya ürün sağlarsanız, gökyüzü sınırıdır.

Konum ayarlarınız yerleşimde bir rol oynayacaktır. Örneğin, İstanbul’da bir fitness salonuna sahipseniz, Konya’da fitness salonu arayan biri reklamınızı görmeyecektir, Reklam sıralamanız ne olursa olsun. 

Bunun nedeni, Google’ın asıl amacının, ödeme yaparken bile arama yapanlara en alakalı sonuçları göstermektir.

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelime araştırma, organik arama için olduğu kadar ücretli reklamlar için de önemlidir. Anahtar kelimelerinizin, mümkün olduğunca arama amacına uygun olması gerekir. 

Bunun nedeni, Google’ın reklamınızı seçtiğiniz anahtar kelimelere göre arama sorgularıyla eşleştirmesidir. Kampanyanızda oluşturduğunuz her reklam grubu, küçük bir anahtar kelime kümesini hedefler (bir ila beş anahtar kelime en uygunudur) ve Google, reklamınızı bu seçimlere göre gösterir.

Eşleşme Türleri

Eşleme Türleri, anahtar kelime seçimleriniz söz konusu olduğunda size küçük bir kıpırdatma odağı sunar.

Google’a, bir arama sorgusunu tam olarak eşleştirmek isteyip istemediğinizi veya reklamınızın yarı ilişkili bir arama sorgusu olan herhangi birine gösterilmesi gerekip gerekmediğini söyler. Seçilebilecek dört eşleme türü vardır:

 • Geniş Eşleme, anahtar kelime öbeğinizdeki herhangi bir kelimeyi herhangi bir sırayla kullanan varsayılan ayardır. Örneğin, “İstanbul’daki fitness”, “fitness” veya “Fitness İstanbul” ile eşleşecektir.
 • Değiştirilmiş Geniş Eşleme, bir anahtar kelime öbeğindeki belirli kelimeleri “+” işaretiyle göstererek kilitlemenizi sağlar. Eşleşmeleriniz, kilitli kelimeyi en azından içerecektir. Örneğin, “İstanbul’da + fitness” “fitness”, “yemek fitness” veya “fitness ve yemek” verebilir.
 • Sıralı Eşleme, anahtar kelime öbeğinizi tam sırayla içeren sorgularla eşleşir, ancak bundan önce veya sonra ek kelimeler içerebilir. Örneğin, “fitness istanbul” “İstanbul fitness center” ya da “İstanbul merkez fitness salonu” sağlayabilir.
 • Tam Eşleme, anahtar kelime öbeğinizi tam olarak yazıldığı gibi tutar. Örneğin, birisinin “fitness” veya “fitness hocası” yazması durumunda “fitness istanbul” görünmeyecektir.

Yeni başlıyorsanız ve müşterilerinizin nasıl arama yapacağını tam olarak bilmiyorsanız, geniş bir eşlemeden daha dar bir yaklaşıma geçin; böylece hangi sorguların en iyi sonuçları verdiğini test edebilirsiniz.

Ancak, reklamınız birçok sorgu için sıralanacağından (bazıları ilgisiz), reklamlarınızı yakından takip etmeli ve yeni bilgiler alabileceğiniz için bunları değiştirmelisiniz.

Başlık ve Açıklama

Reklam metniniz, reklamınıza yapılan bir tıklama ile rakibinizin reklamındaki bir tıklama arasındaki fark olabilir. 

Reklam kopyanızın, araştırıcının amacına uygun olması, hedef anahtar kelimelerinizle aynı hizada olması ve personelin acı noktasını net bir çözümle ele alması önemlidir.

Ne demek istediğimizi göstermek için, bir örneği inceleyelim.

reklamlarda baslik ve aciklamalar

“Bebek yüzme dersleri” araştırması bu sonucu verdi. metin özgündür ve sınırlı alanı, mesajlarını iletmek ve hedef kitlelerine bağlanmak için akıllıca kullanır.

Yüzme Dersleri, anahtar kelimeyi başlıklarına koyduğunu biliyordu, bu yüzden bu reklamın aradıklarımızla eşleştiğini anında biliyoruz. 

Bu açıklama bize neden yüzme dersleri için en iyi seçenek olduğunu söylemektedir, çünkü bu kişilerin kişisel kaygılarını ele almaktadır – bebeklerini yüzme dersine almak isteyen bir ebeveyn. 

Bir bebeği havuza sokma konusundaki sinirlerimizi rahatlatmak ve bize bu sınıftan ne istediğimizi elde edeceğimizi kanıtlamak için “beceriler”, “eğlenceli”, “güven” ve “suda rahatlık” gibi kelimeler kullanıyorlar. – yüzebilen bir bebek.

Bu tür bir reklam metni, tıklama almanıza neden olur, ancak dönüşümler, bu amaç düzeyini açılış sayfası metninize taşımanızdan kaynaklanır .

Google Ads Reklam Uzantıları

Google Reklamları yayınlıyorsanız, Reklam Uzantıları’nı iki nedenden ötürü kullanıyor olmalısınız: ücretsizdirler ve kullanıcılara reklamınızla etkileşime girmeleri için ek bilgi ve başka bir sebep verirler. Bu uzantılar şu beş kategoriden birine girer:

 • Site Bağlantısı Uzantıları eklentinizi genişletir – göze çarpmanıza yardımcı olur – ve sitenize, kullanıcılara tıklamaları için daha cazip nedenler sunan ek bağlantılar sağlar.
site baglantilari ve alt baglantilari
 • Arama Uzantıları, telefon numaranızı reklamınıza eklemenize izin verir, böylece kullanıcıların size ulaşması için ek (ve anında) bir yol sunar. Kitlenizi meşgul etmeye ve dönüştürmeye hazır bir müşteri hizmetleri ekibiniz varsa, telefon numaranızı ekleyin.
arama uzantilari
 • Yer Uzantıları, reklamınızın içindeki konumunuzu ve telefon numaranızı içerir; böylece Google, arama yapanlara kolayca bulabilmeleri için bir harita sunabilir. Bu seçenek, mağazası olan işletmeler için idealdir ve “… yanımda” arama sorgusu için iyi çalışır.
yer uzantilari
 • Teklif Uzantıları  Geçerli bir promosyon gerçekleştiriyorsanız,  çalışır. Seçeneklerinizi rakiplerinize göre indirimli olarak gördüklerini görürlerse, kullanıcılar reklamınızı diğerlerinin üzerine tıklayabilir.
teklif uzantilari
 • Uygulama Uzantıları, mobil kullanıcılar için bir uygulama indirmesine bağlantı sağlar. Bu, bir AppStore’da uygulamayı bulmak ve indirmek için yeni bir arama yapma zorunluluğunu azaltır.
yeniden pazarlama yapin

Google Ads Yeniden Pazarlama

Yeniden pazarlama, Google Reklamlarında, daha önce çevrimiçi olarak sizinle etkileşimde bulunan, ancak henüz dönüşüm sağlamayan kullanıcılara reklam yapmanın bir yoludur. 

Çerezleri izleyerek, web’deki kullanıcıları takip eder ve bu kullanıcıları reklamlarınızla hedefler. Yeniden pazarlama, potansiyel müşterilerin pazarlanmadan önce müşterilerinizi en az yedi kez görmesi gerektiğinden etkilidir.

Google Ads Reklamlarınızı Nasıl Ayarlarım?

Ücretli kampanyalarınızı Google’da ayarlamak nispeten kolaydır (ve hızlıdır), çünkü çoğunlukla platform sizi kurulum boyunca yönlendirir ve yol boyunca faydalı ipuçları sunar. 

Google Reklamları sitesini ziyaret edip “Şimdi Başlat” ı tıkladığınızda, reklamlarınızı kurmak ve yayınlamak için bir dizi adım atılır. Reklam metniniz ve / veya resimleriniz oluşturulduysa, kurulum işlemi 10 dakikadan fazla sürmemelidir.

Daha az bilinen şey, reklamlarınızın en iyi şekilde ayarlandığından ve kolayca izlenebildiğinden emin olmak için yapmanız gereken tüm ek ayarlardır. Bunları birlikte ele alalım. Bunlar, reklamlarınız incelenmek üzere gönderildikten sonra gerçekleştireceğiniz adımlardır.

Google Ads Google Analytics’e Bağlayın

Muhtemelen Google Analytics’i web sitenizde ayarladınız, böylece trafiği, dönüşümleri, hedefleri ve tüm benzersiz ölçümleri izleyebiliyorsunuz. 

Ayrıca Analytics hesabınızı Google Reklamlarına bağlamanız gerekir. Bu hesapları bağlamak, kanallar ve kampanyalar arasında izleme, analiz ve raporlama yapmayı çok kolaylaştıracak, çünkü bu etkinlikleri tek bir yerde görüntüleyebilirsiniz.

UTM Kodları Ekleyin

Urchin İzleme Modülü (UTM) kodları, Google tarafından belirli bir bağlantıyla ilişkili etkinlikleri izlemek için kullanılır. Muhtemelen onları daha önce görmüşsünüz – bu bir soru işaretini takip eden bir URL’nin parçası (“?”). UTM kodları size hangi teklifin veya reklamın bir dönüşüm sağladığını söyler, böylece kampanyanızın en etkili bölümlerini izleyebilirsiniz. UTM kodları, tam olarak neyin işe yaradığını bildiğiniz için Google Reklamlarınızı optimize etmenizi kolaylaştırır.

Buradaki püf noktası, Google Reklamlarınızı kurduğunuzda UTM kodlarınızı kampanya düzeyinde eklemenizdir, böylece her reklam URL’si için manuel olarak yapmanız gerekmez. 

Aksi takdirde, bunları Google’ın UTM oluşturucusuyla manuel olarak ekleyebilirsiniz .

Dönüşüm İzlemeyi Ayarlama

Dönüşüm izleme, reklam kampanyalarınızdan tam olarak kaç müşteri veya potansiyel müşteri edindiğinizi gösterir. 

Kurulum yapmak zorunlu değildir, ancak onsuz, reklamlarınızın YG’sini tahmin edeceksiniz. Dönüşüm izleme, web sitenizdeki satışları (veya diğer etkinlikleri), uygulama yüklemelerinden veya reklamlardan gelen aramaları izlemenize olanak sağlar.

Google Ads Teklif Stratejileri

Reklam kampanyalarınızı oluşturduktan ve izlemeyi gerçekleştirdikten sonra, teklif vermeye başlamanın zamanı geldi. Unutmayın, Google Reklamlarında sıralama yeteneğiniz, nasıl teklif vereceğinize bağlıdır. 

Teklif tutarınız bütçenize ve hedeflerinize bağlı olsa da, ücretli kampanyanızı başlatırken bilmeniz gereken birkaç strateji ve teklif ayarları vardır.

Google Ads Otomatik ve Manuel Teklif Verme

Anahtar kelimelerinize teklif vermek için iki seçeneğiniz var – otomatik ve manuel. İşte nasıl çalışıyorlar:

 • Otomatik Teklif Verme, Google’ı sürücü koltuğuna yerleştirir ve platformun tekliflerinizi rakiplerinize göre ayarlamasına olanak tanır. Yine de bir maksimum bütçe belirleyebilirsiniz ve Google size bu sınırlamalar içinde teklifi kazanma şansını vermek için bir aralıkta çalışacaktır.
 • Manuel Teklif Verme, reklam gruplarınız ve anahtar kelimeleriniz için teklif tutarlarını belirlemenize izin vererek düşük performanslı reklamlara yapılan harcamaları azaltmanıza olanak sağlar.

Reklam metniniz ve başlığınız, ücretli kampanyanızı başarılı kılacak tek bileşen değildir. 

Bir kullanıcının tıklaması sadece başlangıçtır… dönüşüm için optimize edilmiş bir açılış sayfasına ulaşmalı ve daha sonra ne yapmaları gerektiğini söyleyen bir Teşekkürler sayfasına yönlendirilmelidir.

Kampanyanızı başlatın…

Şirketimiz tarafından sağlanan danışmanlık ve hizmetlerimizden faydalanmak için lütfen http://eticaretdestek.net/iletisim/ sayfası üzerinden bizler ile irtibata geçiniz. Veya https://www.facebook.com/cmrsoftt bağlantısı üzerinden mesaj ve whatsapp yolu ile haberleşebiliriz.

Cmr Soft

Uzun yıllar süresince çeşitli firmalarda çalışmalarımızda geliştirdiğimiz çözümler ve yazılımlarda kazandığımız tecrübelerimizi siz değerli firmalarımıza aktarmak için yola çıkan, kaliteden ödün vermeden uygun ve yaratıcı tasarımlarımızla hizmet veren kaliteli bir ekibiz. Gelin Kaliteden yerinizi ayırtın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı