E-Ticaret Yazılımı Yenilenen Tasarımlar |
E-Ticaret

E-Ticaret Yazılımı Yenilenen Tasarımlar

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Bilmeniz Gerekenler
  • Ana sayfada uzun videolardan kaçının
  • Ana sayfanızı fazla içerikle doldurmayın
  • Filtrelerinize kolayca erişilebilir olun
  • Daha büyük resimler için girişlerinizi yeniden tasarlayın
  • Ürün seçeneklerini düğme olarak görüntüle
  • Paylaşım düğmelerini dışarıda bırakın
  • Kullanıcıların ürünlerini kendisi almasına izin ver
  • Daha fazla e-ticaret tavsiyesi

E-Ticaret Yazılımı E-Ticarete başlamadan önce araştırmanız gereken bir konu

E-Ticaret Yazılımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

E-Ticaret yazılımı yeniden tasarlayacağınız yıl mı bu yıl mı? Yapılışından bu yana uzun yıllar geçmişse, o zaman çok şey değiştiğini bilmeniz gerekir.

Neredeyse modern bir E-Ticaret yazılımı öncelikle mobil cihazlar için tasarlanması gerektiğini söylemeden geçemeyiz, çünkü pazarın çoğu mobil trafiğinin %70’ini veya daha fazlasını alıyor. 

Ancak bu sadece bir başlangıç ​​noktasıdır; sitenizi kullanıcıları müşterilere dönüştürmek istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken birçok incelik vardır.

Son beş yılda çok çeşitli E-Ticaret yazılımı kullanılabilirliğini analiz ettik ve en iyilerinin izlediği prensipleri biliyoruz. 

Sitenizin bugünün kullanıcıları için sıfırdan bir sonuç aldığından emin olmak için size sekiz yol göstereceğiz, E-Ticaret Web Siteleri Tasarlama için tecrübelerimizden ilham aldık.

Ana sayfada uzun videolardan kaçının

Ana sayfa etkilenecek bir yer. Birçok web sitesi yüksek kaliteli fotoğrafçılığa para kazandırıyor, ancak burada ürünlerini göstermek veya marka hikayesini anlatmak için videoyu kullanmayı düşünebilirsiniz. 

Sonuçta, video artık her yerde, özellikle de sosyal medyada.

Doğru kullanıldığında, video kullanıcıları bilgilendirmek ve onları heyecanlandırmak için harika olabilir. Ancak, videonuzu ne kadar gösterişli olursa olsun, kullanıcının oynatmaya tıklaması gerekiyorsa çoğu insanın görmezden gelmesi için hazırlıklı olun. 

İzlediğim birçok kullanıcı testinde, açılış sayfası videolarındaki en yaygın davranış budur.

Neden? Kullanıcı yolculuğunun bu aşamasında, dikkat süreleri kısa. Kullanıcıların siteyi tamamen terk edip hemen çıkma olasılığı daha yüksektir, bilinmeyen bir şeyi izlemek için zaman ayırmazlar.

Başlangıçta kullanıcıların hızlı bir şekilde hareket etmelerine yardımcı olmalısınız, böylece kısa, sessiz, otomatik oynatılan, döngü yapan videolara geçin. 

Bu yolla, derinlemesine etkileşime girmeye ihtiyaç duymadan bilgiyi elde edersiniz. Kullanıcı daha fazla ilgilendiğinde, daha uzun videolar daha sonra ürün özellikleri gibi şeyleri açıklama yolculuğunda çok yararlı olabilir.

yenilenen eticaret tasarimlari 1

Büyük Firmalar, ürünü çalışırken göstermek için kısa bir otomatik oynatma videosu kullanıyor. Her şeyi sesli izlemek için bir seçenek de var.

E-Ticaret yazılımı Ana sayfanıza fazla içerikle doldurmayın

Kullanıcıları ana sayfanıza sokmak için zorlu pazarlama çalışmalarını yaptıysanız ve mağazanız için çarpıcı bir adım oluşturduysanız, sırada ne var? Onlara şirketiniz hakkında söyleyebileceğiniz çok şey var, Tam fırsatı mı? Hayır.

Dikkatli olun. Açılış sayfanızı ne kadar uzun süre tutarsanız, kullanıcının kapanma veya karışma riski de o kadar artar. Kullanıcılar rahat kaydırma yaparken, içerik doğrudan istedikleri ile ilgili değilse, uzak dururlar.

Tasarladığınız sayfalarda, ‘bir sayfa, bir amaç’ kuralına sadık kalın . Bu sayfanın amacı, sattıklarınızı tanıtmak ve kullanıcının bu ürünleri aramasını sağlamaktır.

En son beş blog yazınızı, en son tweetlerinizi ve Instagram resimlerinden oluşan bir duvarı görmeleri gerekiyor mu? 

Hayır, Sosyal paylaşımlar özellikle yararsızdır, çünkü kullanıcıları sitenize getirdiniz ve bunları tıklamak onları tekrara döngüsüne iteceğinden hoş karşılanmayacaktır.

Sayfaya ne kadar çok şey eklerseniz, kullanıcıyı asıl işleminizden ve dikkat etmelerini istediğiniz önemli şeyden daha fazla uzaklaştırırsınız.

Mobil kullanıcılar daha kısa oturumlar yapma ve satın alma odaklı eğilimindedir; ek içerik bu konuda yardımcı olmaz.

Filtrelerinize kolayca erişilebilir olun

Çok fazla ürününüz olduğunda, filtreler kullanıcıların ihtiyaç duyduklarını bulmalarına yardımcı olmak için gereklidir. E-ticaret sitelerinin büyük çoğunluğu ( çalıştıklarımızın yaklaşık %90’ı ) filtrelerini mobil bir kapsamda kullanıyor.

Bu, yeterli alan olmadığı zaman anlamlıdır, ancak kullanıcıların gerçekten onları görmesi çok muhtemel olmadığı anlamına gelir.

Kural olarak, kullanıcıların %95’i varsayılanları değiştirmez ve bu, belirli seçenekleri seçmek için bir filtreler menüsü açmak için geçerlidir. Bu izlediğimiz e-ticaret kullanıcı testlerinde ortaya çıkan bir şey. 

Listeler sayfalarında ürün bulmak, e-ticaret tarama deneyiminin masaüstünde üstün olduğu bir alandır.

Kullanıcılarınız filtrelerse, gerçekte istedikleri bir ürünü bulma olasılıkları artar. Cep telefonunuzdaki zorluğunuz, bunun için yerden tasarruf sağlayan yollar bulmak. 

Bir yöntem, sayfadaki en alakalı filtre kategorisini seçenekler için düğmelerle göstermektir (aşağıdaki Macy’s’e bakınız). Birine dokunulduğunda, bu filtre uygulanmış olan listeler listelenir, bu noktada bir sonraki en uygun filtre gösterilir.

e ticaret mobil gorunurluk

Macy’nin sitesi bazı filtre seçeneklerini sayfaya düğme olarak getiriyor. Burberry, filtre kategorilerini sayfada görülebilir hale getirir.

En azından tam filtre menüsüne ulaşmak için düğmenizin aktif olduğundan emin olun. Bir filtrenin ne zaman uygulandığını da açıkça belirtmelidir, bu nedenle kullanıcılar sınırlı bir sonuç kümesi gördüklerini bilirler.

Daha büyük resimler için girişlerinizi yeniden tasarlayın

Çoğu e-ticaret listeleme sayfası, bir seferde birçok ürünü ekranda göstermeye çalışır. Sonuç olarak, ürün görüntüleri oldukça küçük olma eğilimindedir (bu yüzden geleneksel olarak küçük resimler olarak bilinir).

Yine de görüntü, kullanıcının hangi ürünü seçeceğine karar vermesine yardımcı olmanın önemli bir parçasıdır. Çoğu durumda, size herhangi bir metinden çok daha fazlasını söyler. 

Giysiler ve mobilyalar gibi ürünler, kullanıcıya sunulan farklı şeyler arasında öznel bir ayrım yapmakta güvenir.

Cep telefonunuzda bile büyük görüntüler elde edebilirsiniz. Instagram gibi uygulamalar, kullanıcıları oldukları yerde yüksek kalite beklemeye yönlendirdi ve kullanıcıların bunu takdir ettiğini gördük. Sitede nerede oldukları önemli değildir, iyi fotoğrafçılık her zaman sevilir.

e ticarette buyuk resimler daha ilgi cekici

Airbnb kaydırılabilecek büyük resimlere sahiptir (solda). Zara (sağda), listelerinde tam ekran genişlik görüntülerine sahip.

Elbette, bir şeylerin birkaç görüntüde daha iyi satılabileceğini düşünüyorsanız, o zaman yapın. 

Seyahat siteleri genellikle listelerde gezinmek için ince bir ok bulunan küçük resimlerde birden fazla fotoğraf içerir. Birçok giyim mağazası, ürünü kendi başına gösterme ve bir model tarafından giyilme seçeneği sunar.

Ürün seçeneklerini düğme olarak görüntüle

Renk, boyut, malzeme veya başka bir şey gibi varyasyonlarda birçok ürünün bulunduğunun farkında olacaksınız. 

Ürün ayrıntıları sayfası, kullanıcıların sonuçta bu seçimi yaptıkları yerdir. Seçimi kolaylaştırmak için açılır menülerde bu seçenekleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Kullanıcının tüm seçenekleri görmesine yardımcı olacak görsel düğmeler olmalı ve bir varyasyonun fiyat değişikliği anlamına geldiğinde netleşmesi gerekir. 

Varyant ürünün görünümünü değiştirirse (örneğin renk), ana ürün resmini güncellemesi gerekir. Bu, neyin sipariş edileceğine dair hiçbir şüphe olmadan kullanıcıyı satın almaya sevk eder.

mobil eticaret tasarimlari

John Lewis (solda) ürün renklerini görsel göstergelere sahip düğmeler olarak sunar. Nike (sağ) tüm boyut seçeneklerini gösterir ve mevcut olmayan boyutları devre dışı bırakır.

Diğer bir avantaj, belirli düğmelerin devre dışı bırakılmasıyla, kullanıcının daha sonra hangi değişkenlerin stokta olmadığını görebilmesidir. Yine, bu aşağı açılır bir seçenekler listesi arasında gezinmeyi sağlar.

Boyut seçimi söz konusu olduğunda, varsayılan bir boyuta sahip olmamak en iyisidir. Kullanıcılar varsa, istedikleri yerine varsayılanı ekleyebilirler. Bu size çok fazla iade ve hayal kırıklığına uğramış müşteri elde etmenize yol açabilir.

Paylaşım düğmelerini dışarıda bırakın

Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram, LinkedIn, Snapchat. Kullanıcılarınız muhtemelen bu sosyal ağlardan bir veya daha fazlasında takılıyor. Öyleyse onlara ürün detayları sayfalarınızda paylaşma düğmeleri vermeli misiniz?

Pek çok e-ticaret sitesi hala bu küçük simgeleri, insanları web üzerinden mallarını tanıtmaya teşvik edeceğini umarak sunmaktadır. Ne yazık ki, neredeyse kesinlikle zaman kaybı.

Kimse onları tıklamaz. Bir araştırmaya göre, aslında insanların %0,2’si. Ayrıca bir kod pasajı gibi görünebilir, ancak sayfanızın hızını yavaşlatan birçok ek özellik içerir.

Ücretli ‘etkileyicilerin’ yükselişi, modern kullanıcının artık onlar için bir şey olmadan markalar için yayın yapmak istemeyeceği anlamına geliyor. Daha fazla kişi bir arkadaşınızla veya ailenizle özel olarak paylaşmaya istekli olacaktır. 

E-posta yoluyla veya WhatsApp gibi bir anında mesajlaşma servisi aracılığıyla paylaşıma izin veren bağlantıların daha iyi çalışması muhtemeldir.

Ödeme yöntemlerini entegre edin

PayTR, İyzico, Mobil ödeme gibi ödeme hizmetleri artıyor. Bunları e-ticaret ödeme akışlarında seçenek olarak görmek giderek yaygınlaşıyor.

Aslında, standart havale ve muhtemelen kredi kartlarını ve nakit para kullanımını tamamen kaldırabilirler.

e ticaret mobil kullanilabilirlik

Tamara Mellon (solda) sepetlerinde ve kasalarında Apple Pay, PayPal ve Amazon Pay seçeneğine sahip. Gucci, ‘çantaya ekle’ bildiriminden PayPal’a geçme olanağı sunar.

Bir parola, parmak izi veya yüz taraması girdikten sonra hemen ödemeyi tamamlayabilmek formları doldurmaktan çok daha uygundur. Mobilin egemen olduğu e-ticaret ile form doldurmayı içermeyen kolay ödeme yapmak şarttır.

Tamamen kullanım kolaylığı, daha fazla kullanıcıyı size ödeme yapmasını teşvik etmelidir. 

Ayrıca, markanızı daha önce duymamışlarsa, kullanıcılar bir ödeme yöntemi ile aracı olarak kendilerini güvende hissedeceklerinden güvenlik yararı da vardır.

Ödeme akışlarında yaptığımız kullanıcı testleri arasında, düzenli olarak “PayTR’yi (Sadece bir örnek olarak bu ismi telaffuz ediyoruz.) kullanma seçeneğini çok tercih ediyorum” ve “Çok güvenlik konusunda bilinçliyim ve yalnızca PayTR kullanarak ödeme yapacağım” gibi yorumlar duyuyoruz.

PayTR şu ​​anda iyi biliniyor, ancak hangisinin kullanılacağına karar verirken sitenizin en popüler ülkeleri ve cihazlarıyla birlikte gidin.

Kullanıcıların ürünlerini kendisi almasına izin ver

Gittikçe artan sayıda e-ticaret web sitesi, kullanıcılarına, siparişlerini teslim etmekten ziyade siparişlerini kendi alma olanağı sunuyor. Evde sık olmayan ve iş yerlerine teslimat istemeyen kullanıcılar için iyidir. Bu seçeneğin verilmesi yalnızca sizden satın alabilecek kullanıcı sayısını artıracaktır.

En kolay (ve genellikle en iyi) yaklaşım, kasada teslimata alternatif olarak koleksiyon eklemektir. Kullanıcıdan konumlarını girmesini ve siparişlerini nereden alabilecekleri ile ilgili seçenekleri göstermesini isteyin.

Teslim alma merkezinin açılış saatlerini göstermeniz de önemlidir; bu veriler genellikle bir teslimat şirketi ile entegre olmaktan gelir

e ticaret masaustu kullanilabilirlik

ASOS kasasına tıklayıp tıklatarak açılan bir pencere, kullanıcının teslimat için hangi marketi göndereceğini seçmesini sağlar.

Daha karmaşık olan yaklaşım, sitedeki her ürün detayı sayfasına kendin al seçeneğini eklemenizdir. Bu, belirli mağazalarda stok kontrolüne izin verdiği için fiziksel mağazalarınız varsa anlamlıdır.

Ancak, kullanıcılar siparişlerinde birden fazla ürün olduğunda sorun ortaya çıkabilir. Dikkatli olmazlarsa, teslimat için bazı ürünler ile toplama için bazı ( ‘karışık’ bir sepet ) bulabilirler. 

Bunu önlemek için satın almadan önce kullanıcının toplama veya teslimatı sepet aşamasında olduğunu belirtmesini tavsiye ederim, bu nedenle tüm sipariş için geçerlidir.

Daha fazla e-ticaret tavsiyesi E-ticaret sitenizin 2019 ve sonrası için uygun şekilde yeniden tasarlandığından emin olmanın sekiz yoluydu. Tabii ki, tam bir e-ticaret web sitesini yeniden tasarlarken göz önünde bulundurmanız gerekenler var. Aslında, 10 yıllık UX tasarım deneyimine dayanan, çevrimiçi mağazalar tasarlamak için cmrsoft.com/iletisim bölümünden deneyimli ekibimiz ile tanışabilir ve size sunacağımız hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Şirketimiz tarafından sağlanan danışmanlık ve hizmetlerimizden faydalanmak için lütfen http://eticaretdestek.net/iletisim/ sayfası üzerinden bizler ile irtibata geçiniz. Veya https://www.facebook.com/cmrsoftt bağlantısı üzerinden mesaj ve whatsapp yolu ile haberleşebiliriz.

Cmr Soft

Uzun yıllar süresince çeşitli firmalarda çalışmalarımızda geliştirdiğimiz çözümler ve yazılımlarda kazandığımız tecrübelerimizi siz değerli firmalarımıza aktarmak için yola çıkan, kaliteden ödün vermeden uygun ve yaratıcı tasarımlarımızla hizmet veren kaliteli bir ekibiz. Gelin Kaliteden yerinizi ayırtın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı