E-Ticaret SEO |
E-TicaretSEO

E-Ticaret SEO

E-Ticaret SEO, Arama Motoru Optimizasyonu, başarılı bir dijital pazarlama kampanyasının ayrılmaz iki parçasıdır. SEO dünyası sürekli değişimi denetler. 

Google algoritması için yılda 500-600 kez yeni güncellemeler çıkarıyor. Bu güncellemelerin çoğu dikkatimizi çekecek kadar önemli değil, ancak her yıl bizi

E-ticaret seo, yaklaşımımızı değiştirmeye ve daha iyi sonuçlar elde etmek için stratejimizi uyarlamaya zorlayan güncellemelerden birkaçı var.

Teknolojideki yeniliklerin yanı sıra bu değişiklikler, E ticaret seo önümüzdeki yıllarda hareket edeceği dersi dikte edecektir. 

Bu değişikliklerden haberdar olmanıza yardımcı olmak için, bu makale, zaten dikkatinizi çeken SEO trendlerini ve işletmeniz için dijital pazarlama stratejisini geliştirmek için en iyi uygulamaları kapsayacaktır.

 Organik trafiğinizi artırırken başarı için sihirli bir değnek yoktur, ancak görünürlük ve arama motoru sıralamalarını yükseltmek için bir web sitesinin her bir alanını optimize etmeye odaklanmak en iyi yaklaşımdır.

mobil seo

Mobil İlk İndeksleme

Teknoloji, günümüzde çoğu insan telefonlarını alışveriş, sosyalleşme, haber alma veya yeni şeyler öğrenme gibi her şey için kullanıyor. İstatistiklere göre, tüm trafiğin yaklaşık% 57’si mobil cihazlardan geliyor. 2016’da

Google, mobil bir ilk endekslemeye doğru hareket edeceklerini açıkladı, ancak tam olarak değişikliklerin gerçekleşeceği zaman söz edilmedi. O tarihte, Google’ın algoritmasının, öncelikle sayfaların mobil sürümünü kullanarak web sitelerinin içeriğini sıralayacağı açıklandı.

Aralık 2017’de Google, yavaşça değişiklik yapmaya başladıklarını ve bazı web sitelerinin son değişiklikleri yapmadan önce bir deneme olarak mobil ilk dizine geçtiğini söyledi.

Mobil-ilk indeksleme, mobil sayfalarında masaüstü sürümüne göre daha az içeriğe sahip web sitelerinin kaybedileceği anlamına gelir. Şu anda olduğu gibi,

Google’ın sıralama algoritması bir web sitesinin masaüstü versiyonunu tercih ediyor, bu güncelleme ile mobil versiyondaki içerik sıralamanın yanı sıra yapılandırılmış verileri yorumlamak ve arama sonuçlarında alıntıları görüntülemek için kullanılacak.

Ancak, zaten duyarlı tasarım ve dinamik sunum içeren web siteleri bu değişikliklere hazırlanmak için fazla bir şey yapmak zorunda kalmayacaklarını söylüyor.

E-Ticaret Seo ve Site Hızı ilişkisi

Site hızı SEO ve SERP sıralaması için çok önemlidir. Google, web yöneticilerinin yanan hızlı mobil siteler oluşturmasına yardımcı olan Accelerated Mobile Pages (AMP) projesini başlattı. Projenin başlamasına neden olan iki konu vardı:

  • Düşük yükleme hızı nedeniyle mobil cihazlarda yetersiz kullanıcı deneyimi
  • Cep telefonlarında adblockerların artan kullanımı. İnsanların reklam engelleyicileri kurduğuna inanılıyor, çünkü sayfalar bunlar nedeniyle daha yavaş yükleniyor ve ardından reklamverenler için reklam geliri elde edildi.

Chartbeat’in araştırması, okuyucuların standart mobil içeriğe göre% 35 daha uzun AMP içeriğine girdiğini ve arama sonuçları sayfasından geldiğinde mobil içeriğe sahip ortalama 36 saniyeyi AMP içeriğine karşı 36 saniye harcadığını gösteriyor.

Şimdilik AMP sonuçları yalnızca yayıncılar ve medya kuruluşları için Google’da gösteriliyor.

Bu konuda ne yapmalı?

Web sitenizin sorunlarını ve ne durumda olduğunu görmek için Google’ın mobil dostu testine girebilirsiniz, düzeltmeniz gereken herhangi bir sorun olup olmadığını ve oradan devam edebilirsiniz. 

Google, ayrıca web sitenizi sorgulamak ve daha mobil dostu hale getirmek için bir kılavuz yayımladı.

sesli arama

E-Ticaret Seo Sesli arama

E-Ticaret Seo düşünüldüğünde ses teknolojisinin kullanımı gittikçe artmakta ve gittikçe daha fazla insan sadece telefonlarını değil, arama için dijital asistanları da kullanıyor.

Google’a göre, gençlerin% 55’i ve yetişkinlerin% 40’ı Google uygulamasında her gün sesli arama kullanıyor. 

Dijital asistanların doğruluğu arttıkça, daha fazla insan mobil cihazlardan veya ev asistanlarından sesli aramayı kullanarak hızlı ve ilgili sonuçlar arayacaktır. Sesli arama sayısının önemli ölçüde artması bekleniyor. 

Dünya çapındaki tüm aramaların 2020 yılına kadar sesli aramalar olacağını tahmin ediliyor.

Sesli arama sorguları bir makine tarafından daha kolay anlaşılmayan, doğal olmayan bir dil yerine normal konuşmasını kullandığından, bu durum Seo için tamamen değişiyor, bu nedenle anahtar kelime araştırmasına farklı bir yaklaşım getiriyor.

Örneğin: “yakınımdaki restoranlar” -> “Bu akşam akşam yemeği nerede yenir?”

Odak, uzun kuyruklu arama anahtar kelimelerine ve doğal dile tam eşlemeli anahtar kelimeleri eski haline getirecek. Sorguların, kesin ifadeler yerine, anlamsal bağlamlarıyla anlaşılması gerekecektir. 

Ayrıca sesli aramayı kullanan bir kişinin farklı niyetleri olduğunu unutmayın. Sorularına hızlı ve kısa cevaplar arıyorlar. Hedef kitlenizin aklınıza gelebilecek soruları bulmanız ve yanıtları iletmek için hızlı ve mobil uyumlu bir yol bulmanız gerekir.

Anahtar kelime araştırması söz konusu olduğunda uzun kuyruklara, sorulara ve daha doğal sondaj sorgularına odaklanın. Web sitenizi, anahtar kelimelerle ilgili kısa ve kesin bilgiler sağlayacak şekilde yapılandırın.

Kitlenizin bir blog aracılığıyla sahip olabileceği soruları yanıtlayın; SSS sayfası veya sosyal medya gönderileri. Doğrudan soruya yönelik uzun gönderilerinize kısa bir özet ekleyin.

Ses teknolojisi ve dijital asistanlar, içerik sunmanın ve SEO’ya yaklaşmanın yeni ve kullanışlı yollarının yolunu açıyor. Şirketler hizmetlerini iyileştirmek için yeni tüketici verilerine erişirken, kullanıcılar sorunsuz bir deneyimin tadını çıkarır.

Snippet ve Doğrudan Cevaplar

Bazen yanıt kutuları olarak da adlandırılan özellik parçacıkları, Google’ın reklamların altındaki arama sonucu sayfalarının üstünde bulunan bir kutudaki arama sonuçlarıdır. 

Snippet’ler, kullanıcının sorgusuna kısa bir cevap verir. Öne çıkan web sitesi ek maruz kalıyor ve organik trafikte en az% 30 artış bekliyor.

Web siteniz için SERP’te öne çıkan bir snippet’i almak için belirli faktörlere uymanız gerekir. Ek olarak, araştırmaya göre, sayfanın anahtar sözcükler için özellikleri elde etmek için en iyi 10 sonuç olması gerekir, ancak 1 numara olması gerekmez.

Getstat, tüm parçacıkların %70’inin ilk organik konumda olmayan sitelerden geldiğini buldu Bu da bize, ilk 10’da yer almanız gerektiğinde, 1 numara olmanızın gerekmediğini söylüyor.

Google’ın algoritma listeleri, sayıları ve adımları tercih ediyor. Bir cevap kutusu içeriklerin, adım adım kılavuzun, fiyatların vs. bir listesini içerecektir.

İçeriğinizi olabildiğince gerçekçi hale getirmek ve tarayıcıların formatları anlamaları için kolay bir şekilde yapılandırmak çok önemlidir. Bir makalede benzersiz soruları gibi hitap edin, bir snippet’te bulunan içerik, diğer benzer sorgular için öne çıkma olasılığı daha yüksek.

Bu yıl üzerinde durulması gereken yeni faktörlerden biri, sesli arama için optimize edilmiş doğal dilli anahtar kelimeler. Şirketler, kullanıcıların ihtiyaçlarını daha iyi anlamak için arama amaçlarına ve bağlamlarına odaklanmalıdır. Ses teknolojisi, arama sorgularında yapılan ve anahtar kelimelerin uzadığı ve konuşma dilini kullandığı değişiklikleri getirecektir.

Öne çıkan parçacıkları SEO stratejisine dahil etmek, sitenin otoritesini ve firmanın itibarını artırabilir.

E-Ticaret seo için kullanıcı deneyimi önemlidir

Google, birden fazla kez kullanıcı deneyiminin (UX) önemini vurguladı; sıralama algoritması, hızlı, okunaklı ve gezinmesi kolay web sitelerini tercih ediyor.

Araştırma, 3 saniyeden fazla yükleme yapan web sitelerinin ziyaretçilerinin% 40’ını kaybettiğini gösteriyor. 

Ancak, sadece hız değil, web sitenizin çok hızlı yüklendiğini söyleyin, ancak kullanıcı nasıl gezineceğini, menülerin nerede olduğunu ve ihtiyaç duydukları içeriği nasıl bulacağını bulamıyor gibi görünüyor. 

Ziyaretçi sadece zamanını boşa harcayarak zıplayacaktır. Okunabilme aynı zamanda çok büyük bir rol oynar, anlaşılması zor ve sadece anahtar kelimelerle dolu ancak çok özü olmayan bir içeriktir, bu durumda birinin web sitenize geri dönmesi pek olası değildir. 

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi, bir kullanıcının web sitesine girmek için harcadığı zamanı uzatır.

Odaklanmanın kullanıcı üzerinde olduğu ve sadece masaüstü için değil mobil için de sorunsuz kullanıcı deneyimi sağladığı açıkça ortaya kondu. 

Daha önce de belirtildiği gibi, mobil cihazlardan yapılan aramaların sayısı arttı ve büyümeye devam edecek. 

Web sitesinin tüm cihazlarda kullanım için optimize edilmesi gerekir.

SEO için optimize edilmiş UX için bir kontrol listesi şöyle olurdu:

  • Hızlı yükleme hızı
  • Gezinme kolaylığı.
  • Görsel olarak hoş tasarım.
  • Mizanpaj içerikten uzaklaşmamak.
  • İçerik anlaşılır bir şekilde yapılandırılması.
  • pop-up ve can sıkıcı reklamların minimum olması.

Her yönüyle en iyi kullanıcı deneyimine sahip olmak için yatırım yapmak, yalnızca daha yüksek SERP sıralaması için değil aynı zamanda daha sadık ziyaretçiler ve müşteriler getirecektir.

Link Oluşturma ve Firma Sözleri

Arama motorları, bir web sitesinin yetkisini, kendisine yapılan bağlantılarla (arka bağlantı olarak da bilinir) ölçer. 

Link kurma, herhangi bir SEO stratejisinin büyük bir parçası olmuştur, şirketler gelen bağlantıları almak için yıllarını harcarlar ve hatta algoritmanın bu bölümünü manipüle etmek için bazı SEO tekniklerini denediler.

Backlink yakın zamanda kaybolmayacak, eski ve kanıtlanmış bir strateji. Ancak bu yaklaşım, herhangi bir kaynaktan mümkün olduğunca çok sayıda gelen bağlantı almanın aksine, yüksek otorite web sitelerinden daha iyi bağlantılar aramaya doğru değişmek zorunda kalabilir. 

Ancak bu, geri bağlantıların en üst düzey SERP web sitelerinden gelmesi gerektiği anlamına gelmez, alanınız veya endüstrinizle alakalı web sitelerinin kapsanmasına odaklanın.

Bing arama motoru, fiziksel bir bağlantısı olmasa bile web sitelerini sıralamak için şirketin otoritesini kullandıklarını doğruladı. Bazı uzmanlar ayrıca Google’ın da bunu yaptığını iddia ediyor. 

Bu nedenle marka sözleri önem açısından geri dönüşlerle aynı seviyededir.

Başarılı bir SEO stratejisi, markanın daha kaliteli gelen bağlantılar edinmesine, ilgili sektörlerinde ilişkiler kurmasına ve güçlü bağlantılar geliştirmesine yardımcı olmalıdır.

AI ve Makine Öğrenme Dönemi

Teknoloji geliştikçe artık makinelerin insan dilini kavrayabilecek fütüristik bir bilim kurgu fikri olmadığını anladık. 

Google’ın yalnızca sorguları anlamakla kalmayıp, ayrıca soruldukları amacı da anlama kabiliyetinde hızlı bir ilerleme sağladı. Bu daha bağlamsal sonuçlara ve kişiselleştirilmiş deneyime yol açıyor.

İçerik, yalnızca anahtar kelime yerine amaçla en yüksek alaka düzeyine göre sıralanır. 

Google, belirli bir sorunun neden sorulduğunu anlamaya çalışacak ve “neden” i daha iyi yanıtlama olasılığı olan sonucu göstermeye çalışacaktır.

Örneğin, sorgu bir satın alma niyeti gösterirse, Google, daha yüksek bir otoriteye sahip olsa bile, e-ticaret web sitesini medya siteleri yerine daha üst sıraya koyar;

Bu, SEO’nun olasılıkları en üst düzeye çıkarmak ve sıralama olasılığını artırmak için birden fazla amacı cevaplayan içerik üretmeye odaklanması gerektiği anlamına gelir.

AI ve makine öğrenimi konusunda bekleyebileceğimiz daha birçok değişiklik var.

Google’ın bu alanda gelişmeye ve yenilikler getirmeye kararlı olduğu oldukça açık.

E-Ticaret seo dendiğinde arama oyununun en üstünde kalmak

Gördüğümüz gibi SEO dünyası hızla değişiyor, bazen tahmin edemeyeceğimiz şekillerde. 

Kaliteli içerik, odaklanmış anahtar kelimeler ve bağlantı kurma gibi kanıtlanmış SEO teknikleri hala etkilidir, ancak bizi arama motoru optimizasyonuna yaklaşımımızı değiştirmeye zorlayacak daha birçok trend vardır. 

Mobil optimizasyon, sesli arama için optimize edilmiş içerik, markanın yanı sıra birden fazla kullanıcı amacına cevap vermeyi amaçlayan içerik gibi SEO trendlerinin üstesinden gelmek, rekabette öne geçmenizi sağlayacaktır.

Şirketimiz tarafından sağlanan danışmanlık ve hizmetlerimizden faydalanmak için lütfen http://eticaretdestek.net/iletisim/ sayfası üzerinden bizler ile irtibata geçiniz. Veya https://www.facebook.com/cmrsoftt bağlantısı üzerinden mesaj ve whatsapp yolu ile haberleşebiliriz.

Cmr Soft

Uzun yıllar süresince çeşitli firmalarda çalışmalarımızda geliştirdiğimiz çözümler ve yazılımlarda kazandığımız tecrübelerimizi siz değerli firmalarımıza aktarmak için yola çıkan, kaliteden ödün vermeden uygun ve yaratıcı tasarımlarımızla hizmet veren kaliteli bir ekibiz. Gelin Kaliteden yerinizi ayırtın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı