E-Ticaret Nedir |
E-Ticaret

E-Ticaret Nedir

E-ticaret Nedir, kısaca mobil uygulamalar ve İnternet gibi elektronik yollarla ürün alma ve satma işlemidir. 

E-ticaret, hem çevrimiçi perakendeciliği hem de elektronik işlemleri ifade eder. 

E-ticaret, son on yılda popülerliği büyük ölçüde arttırmıştır ve bir şekilde geleneksel fiziksel mağazalarını yerini almıştır.

E-ticaret, fiziksel mağazalarda olduğu gibi aynı genel masrafa maruz kalmadan, 7 gün yirmi dört saat boyunca dünya çapındaki ürünleri satın almanızı ve satmanızı sağlar.

En iyi pazarlama karması ve en iyi dönüşüm oranı için, E-ticaret girişiminin de fiziksel bir varlığı olmalıdır; Bu daha iyi bir tıklama ve kazanç kaynağı olarak bilinir.

E-ticaret Nedir Ne Anlama Geliyor? E-ticaret Tanımı

E-ticareti nedir, üreticiden tüketiciye (B2C) olarak görse de, başka birçok e-ticaret türü vardır. Bunlara çevrimiçi açık artırma siteleri, internet bankacılığı, çevrimiçi biletleme ve rezervasyonlar ve işletmeler arası (B2B) işlemler dâhildir. 

Son zamanlarda, e-ticaretin büyümesi, yaygın olarak ‘m-ticaret’ olarak bilinen ve yalnızca e-ticaretin bir alt kümesi olan mobil aygıtları kullanarak satışlarla genişledi.

E-ticaret neden son on yılda patlayanbir büyüme gördü? İnternet günlük hayatımızda yerleştikçe, e-ticaretin kabulü büyümeye devam ediyorve işletmeler bundan faydalanıyor.

2000’li yılların başında birçok kişi, kart bilgilerini çevrimiçi bir satıcıya vermek konusunda şüpheliydi. 

Oysa e-ticaret işlemleri artık ikinci nitelikte. SSL sertifikaları, şifreleme ve PayTR ve İyzico, gibi güvenilir harici ödeme sistemleri, insanların e-ticarete olan güvenlerini artırmada yardımcı oldu.

E-Ticaretinin Faydaları Nelerdir?

E-Ticaret Nedir
E-Ticaret Nedir

E ticaret işine başlatmak hiç bu kadar kolayolmamıştı. Trendyol ve HepsiBurada gibi çözümler, teknolojiye en az meraklıkişilerin bile bir mağaza açmasına izin veriyor.

E Ticaret sayesinde insanlar e-ticaretmağazalarının sunduğu tüm avantajlardan yararlanıyorlar.

Aşağıda e-ticaretin girişimciler için bukadar çekici bir seçenek olmasının yedi nedeni var:

Global Reach – Fiziksel bir Nalburiye ve Yapı malzemelerimağazasında coğrafi olarak yakındaki pazarlarla sınırlandırılmışsınız, yani, İstanbul’dabir mağazanız varsa ve İzmir’de de satmak istiyorsanız, başka bir fizikselkonum açmanız gerekir.

E-ticarette bu sınırlamayoktur. Bunun yerine, dijital e-ticaret işinizle dünyanın herhangi biryerindeki herkese satabilirsiniz.

Her Zaman Açık – Fiziksel işletmelerin genellikle sınırlısaatleri vardır, ancak bir çevrimiçi e-ticaret mağazası haftanın yedi günü,yılın 365 günü, günün 24 saati “açık” kalır. Bu müşteri için oldukçaelverişli ve tüccarlar için mükemmel bir fırsattır.

Maliyet Tasarrufu – E-ticaret işletmeleri, fiziksel mağazalarakıyasla işletme maliyetlerini önemli ölçüde düşürür. Kira yok, kiralayacakve ödeme yapaacak personel yok ve sabit işletme maliyetleri çok az. Bu,e-ticaret mağazalarını fiyat konusunda oldukça rekabetçi kılar ve bu dagenellikle pazar payını önemli ölçüde artırır.

Otomatik Envanter Yönetimi – Elektronik çevrimiçi araçlar ve üçüncütaraf satıcıları kullanarak envanter yönetimini otomatikleştirmekçok daha kolaydır. Bu, e-ticaret şirketlerine milyarlarca dolarlık stok veişletme maliyetlerinden tasarruf sağlamıştır.

Envanter yönetimi de giderek daha karmaşık hale geldi. Artık stoklarınızı çok kolay bir şekilde birden fazla kanalda yönetebilirsiniz. Böylece stoklarınızı N11, HepsiBurada, Gitti gidiyor  veya fiziki bir dükkan gibi kendi mağazalarınızda ve satabilirsiniz .

E-Ticaret Pazarlama Önemi

Lazer Hedefli Pazarlama – Çevrimiçi satıcılar, ürünleri için doğrukişileri hedef aldıklarından emin olmak için inanılmaz miktarda tüketici verisitoplayabilir.

Bu, müşteri edinme maliyetini düşürür vee-ticaret çevrimiçi işletmelerinin son derece çevik kalmalarınısağlar. Kentsel bölgelerde yaşayan 18-24 yaşları arasındaki erkeklerihedef alabildiğini hayal edin. Bu sizin için lazer odaklı pazarlama -bunu sadece fiziksel bir mağazadan almanın bir yolu yok.

Niş Pazar Baskınlığı – Düşük işletme maliyetleri, ideal müşterinizi hedeflemenin yanı sıra, bir e-ticaret websitesinin getirdiği küresel bir izleyici kitlesine ulaşmak, şirketlerinizinkarlılığını garanti eder.

Konum Bağımsızlığı – Bir e-ticaret şirketi sahibi,işlerini yürütürken herhangi bir yere bağlı değildir. Dizüstübilgisayarınız ve internet bağlantınız olduğu sürece, e-ticaret işinizi yürütebilirsiniz.

E-ticaret Satıcı Türleri

Genel olarak, iki tür e-ticaret satıcısıvardır:

1. Bunlar fiziksel ürünSatış: Bu yeterince açıklayıcı olduğunu. Bu sadece bir türelektronik ortam yoluyla fiziksel ürünlerin alım satımıdır. Örneğin,aşağıdaki kategorilerin herhangi birinden rasgele bir kullanıcıya satıyorolabilirsiniz: moda, aksesuarlar, ev eşyaları, oyuncaklar vb.

2. Dijital ürünler satanmağazalar (AKA indirilebilir ürünler): Çevrimiçi bir kurs aldıysanız,bu ‘dijital ürünler’ kategorisine giriyor. Genel bir kural olarak, ürünebir çevrimiçi üye alanı üzerinden erişmek zorundaysanız veya indirmek zorundakalırsanız, muhtemelen ‘dijital bir üründür’.

Netür bir e-ticaret işini başlatabilirsiniz?

E-ticaretin Nedir Zorlukları Nelerdir?

https://d3j91itysyqfr3.cloudfront.net/wp-content/uploads/2014/08/ecommerce-challanges.jpg

E-Ticaret Her Platformda Kolaylık Sağlar

Teoride, e-ticaret nedir diye sorulduğunda her şey etkileyici görünmektedir, ancak çoğu şey gibi, kendi e-ticaretinizi kendi başınıza başlatırken aşmanız gereken bazı zorluklar vardır.

Bu nedenle, denge adına, e-ticaretyolculuğunuzun başlangıcında karşılaşabileceğiniz olası zorluklarısunabileceğimizi düşündük.

Güven:E-ticaret te büyük bir kelimedir ve birçok farklı biçimde gelir.

 1. Potansiyel müşterileriniz size bir şirket olarak güvenebilir mi?
 2. Seçtiğiniz ödeme sisteminin başarısız olmayacağına güvenebilirler mi?
 3. Ürünlerinizin kaliteli olduğuna güvenebilirler mi?

PayTR ve İyzico gibi güvenilir bir ödeme çözümü, web sitenizi ziyaret eden kişilere güven duyulmasına yardımcı olabilir. 

E-Ticaret Teknik Konular

 Teknikkonular: Eğer teknolojik olarak tam olarakyeterli bilgilere sahip değilseniz ve dürüst olalım, profesyonel bir firma ileçalışabilirsiniz.  Yeterlibilgilere sahip değilseniz aşağıdaki sorunlara maruz kalabilirsiniz:

 1. Ödeme çözümünüz ile çalışmayı sürekli kılma?
 2. Kodlama sorunlarını çözmek için HTML, CSS veya Javascript bilginiz olmalı.
 3. Web sitenizde bir afiş tasarlamak veya grafik ayarlamak istiyorsanız, herhangi bir web tasarım deneyiminiz olmalı.

E-Ticaret Destek

Bu sorunları kendiniz çözemezseniz, profesyonel firmalardan destek almanız gerekmektedir. Neyse ki CmRSoft bu konularda size sorunsuz bir şekilde yardımcı olmaktadır.

Rakipler : Bir e-ticaret işini kurmakla ilgili başlangıç kurulum maliyetleri çok küçük olduğundan,bu pazarın doymuşbir pazar olmasını sağlar. Bu nedenle araştırma yapmadan önce araştırmanızıyapmanız ve pazarınızı bulmakve tanımak hayati önem taşımaktadır .

Fiziksel bir mevcudiyet yok : Bu zamanla iyileşmekle birlikte,ziyaretçilerin ürünlerinizden hiçbirini görememesi veya hissetmemesi bir düşüşolabilir.

İşte bu sorunu aşmanın birkaç yolu:

 1. Ücretsiz iade teklifi sunun.
 2. Yüksek çözünürlüklü görüntüler ekleyin.
 3. Müşterilerinizi ürünlerinizi kullanarak gösterin.
 4. Kullanılan ürünlerinizin videolarını ekleyin.
 5. Ürünlerinizin ayrıntılı bir açıklamasını ekleyin.
 6. Her ürün sayfasına bir SSS bölümü ekleyin.

İlk harcama : e-ticaretteki en büyük zorluk başlıyor ve bukadar önemli olan ilk satışa ulaşmak.

Bunu yapmak için, bazılarını kazanmakiçin biraz para harcamanız gerekebilir. Başlamak için uygun maliyetli bazıyöntemler şunlardır:

 1. Google Ads kampanyası yayınlamak
 2. Veri toplama için web sitesi açılır pencerelerini kullanma
 3. Terkedilmiş alışveriş sepeti e-postalarını kullanarak geri dönüş sağlamak
 4. Web sitenizde bir satış / yükseltme çubuğu yayınlama
 5. Google Arama motorunda bulunur olun.(SEO Çalışması)

E-Ticaret Mağaza Örnekleri Nelerdir?

E-ticaret web siteleri etrafımızdadolaşıyor. Hepsi başarılı mı? Hayır. Çoğu başarısız. Ama neden?

Yukarıdaki tüm nedenlere ek olarak,işletme sahibi, sık sık olmasa da, kullanıcının ihtiyaçlarını iş fikrinden öncedüşünmez.

E-ticaret Nedi. Kullanıcı Deneyimi Neden Çok Önemlidir

Mükemmel bir kullanıcı deneyimisağlamak, başarılı bir e-ticaret mağazasının kritik bir özelliğidir. Buözelliğe dikkat etmeden, satışları artırma söz konusu olduğunda yokuş yukarıbir savaşla karşılaşacaksınız.

Peki, mükemmel bir kullanıcı deneyimi nasıl sağlarsınız? Öncelikli olarak web sitenizin tasarımı geliyor.

İlham almak istiyorsanız, https://cmrsoft.com/iletisim sayfasından ulaşabilirsiniz.

E-ticaret web sitesi tasarım örneklerisize hangi unsurlara odaklanılacağı konusunda bir fikirvermelidir. Ayrıca, ek web sitesi özellikleri ve işlevsel temalararacılığıyla zengin bir kullanıcı deneyiminin nasıl sağlanacağına dair fikirlersağlayacaktır.

E-ticaret Mağazasını Başarılı Yapan Nedir?

Satışları artırmak için hangi gizliformülü kullanıyorsunuz?

CmRSoftolarak kaliteli bir ekip oluşturduk ve kusursuz tasarımları, mükemmelmüşteri hizmetleri ve benzersiz fikirleri için birçok örnek e ticaretsitesi seçtik. Bu mağazaların çoğu ziyaretçilerine unutulmaz birdeneyim sunuyor.

Her birini görmek ve bir an önce satışa başlamak için https://cmrsoft.com/iletisim sayfamız üzerinden irtibata geçin lütfen.

İyi bir ilk izlenim bırakmak hayatiöneme sahip – ilk defa başlayacağınız girişiminizi tesadüflere bırakmayın.

Etiketler

Cmr Soft

Uzun yıllar süresince çeşitli firmalarda çalışmalarımızda geliştirdiğimiz çözümler ve yazılımlarda kazandığımız tecrübelerimizi siz değerli firmalarımıza aktarmak için yola çıkan, kaliteden ödün vermeden uygun ve yaratıcı tasarımlarımızla hizmet veren kaliteli bir ekibiz. Gelin Kaliteden yerinizi ayırtın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı