E-Ticaret Nasıl Yapılır
E-Ticaret

E-Ticaret Nasıl Yapılır

E-ticaret nasıl yapılır, uzmanlar önümüzdeki birkaç yıl içinde satışlarda 2 trilyon $ ‘ı geçeceğini tahmin ediyor – en hızlı büyüyen ve en değerli sektörlerden biri olduğu kesin.

E-ticaret nasıl yapılır, çevrimiçi alışveriş yapabilir, sorunsuz bir şekilde ödeme yapabilir ve ardından en sevdiğiniz bot çiftine, hoş yeni bir saate veya doğrudan kapınıza gönderilmiş özelleştirilmiş bir bilgisayara bile sahip olabilirsiniz, Sürecin o kadar karmaşık olmadığını düşünebilirsiniz.

Dijital pazarlama şirketi olarak, birçok markanın E-Ticaret nasıl yapılır sorusunun cevabını vererek büyütmesine yardımcı olduk. 

Aşağıda özetlediğimiz adımlar, sitenizi kurmak ve çalıştırmak için yalnızca en hızlı ve en profesyonel rotayı izlemenizi sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda pazar payınızı ve SEO’nuzu gelecekteki başarınız için artıracak, bu da kârınızı artıracak.

SEO Stratejisi

E-ticaret nasıl yapılır sorusunu kendinize daa önce sormadıysanız ve e-ticaret mağazasını sıfırdan başlatmadıysanız, sürecin ne kadar zaman alıcı ve ayrıntılı olduğunu anlamak mümkün değildir. Herhangi bir e-ticaret sitesine bakarken, birisinin içeriği oluşturmak ve her bir ürünü ayrı ayrı yüklemek zorunda olduğu gerçeğini asla düşünmezsiniz. 

Sadece bu değil, gerçek listeleme süreci başlamadan önce ürünlerini çevrimiçi olarak listeleyebilmek için her üretici ile görüşmeniz gerekir.

E-Ticaret gerçekten inşa etmek için harcadığım tüm çalışmaların yanı sıra, pazarlama ajansımın tecrübesinden de, üzerinde çalıştığınız bu işleyen site ve işletme modeline sahip olmanın ne kadar zor olabileceğini anlatmayacaz,

SEO stratejimizi E-ticaretimizi yayına almadan uzunca bir süre önce, Mesala projeye karar verdiğiniz an başlatabilirsiniz.

E-Ticaretinizin yükselmesi için zaten bu zamana ihtiyacınız var. O yüzden neden bu zamandan en iyi şekilde faydalanıp bir taşla iki kuş vurmuyorsunuz?

E-ticaret başlamak ve başarılı bir şekilde sitemizi oluşturmak için atacağınız adımların listesini aşağıda sıralıyoruz.

E-Ticaret Nasıl Yapılır Sorusunun Cevabına Başlıyoruz

1. Alan Adınızı belirleyin ve satın alın.

E-Ticaret sitenizi kurmadan önce oldukça basit ama bir o kadar da önemli bu adımı atmak zorundasınız.

Markanızı mükemmel bir şekilde tanımlayacak bir etki alanı adına ihtiyacınız var. Süreci gözünüzde hiç büyütmenize gerek yok. Natro, Turkticaret,GoDaddy gibi siteleri kullanarak, 10.00 $ altındaki bir alan adını satın alabilirsiniz.

2. E-Ticaret Geliştiricinizi Bulun.(Bknz: CmRSoft.com :D)

E-ticaret sitenizi başlatmak için çok önemli bir bileşendir. Sitenizi nispeten kısa bir süre içinde ve profesyonel bir şekilde başlatmak istiyorsanız, İyi bir geliştirici firma ile çalışmalısınız.

Geliştirici firmanın oluşturduğu diğer e-ticaret sitelerinden referans alın. Siteyi başlatmanın ne kadar süreceğini tahmin ettikleri zaman çizelgesini alın. 

Grafik tasarım arka planlarına sahip olduklarından emin olun, böylece sitenizle aynı hizada olacak görüntüleri kırpabilirsiniz. 

Geliştiricinin seçtiğiniz e-ticaret platformunda site oluşturma deneyimine sahip olup olmadığını sorduğunuzdan emin olun.

Girişimciler araştırma açısından gerekli özen göstermeden bir geliştirici ile birlikte hareket ederler. Bunun size olmasına izin vermeyin, çünkü gerçekten başlamadan önce web sitenizi durdurabilir. 

E-ticaret sitenizin ne kadar süreyle başlaması gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bir web tasarım uzmanıyla iletişime geçmekten çekinmeyin.

3. E-Ticaretin Resmiyeti İçin Şirketinizi Kurun ve Gerekli Belgelere Sahip Olun.

E Ticaretiniz için şirketinizi kurun, İşletmenizin oluşturulmasına yardımcı olmak için bildiğiniz ve tanıdığınız bir muhasebeciye danışmalısınız. 

Başlarda bir maliyet oluştursa da, gelecekte önemli bir baş ağrısı ve masraftan kurtaracaktır.

4. E-ticaret ve web sitesi barındırma platformunu seçin.

Zaman ve paradan tasarruf etmek için popüler bir e-ticaret barındırma platformlarından faydalabilirsiniz.

E Ticaret barındırma platformlarına örnek vermek gerekirse; Natro,turkticaret.net veya godady gibi firmalar size faydalı olacaktır.

E ticaret platformunuz günlük ve aylık yüksek oranda trafik oluşturacağını düşünerek doğru paketi seçerek veya firmanın müşteri hizmetlerine e ticaret yapacağınızı belirterek size yardımcı olmalarını isteyerek satın alın.

5. E-ticaret vizyonunuza uygun bir tema bulun.

E-ticaret platformunuzdan daha fazla zaman kazanmak için , bir e-ticaret perspektifinden istediğiniz görünümü ve hissi yansıtan bir düzen bulmak için kaliteli bir tema belirlemelisiniz.

E-ticaret geliştiriciniz burada size çok katkı sağlayacaktır. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. 

E-Ticaretinizi sıfırdan oluşturmak yerine kaliteli bir tema bulup onu kontrol panelinize entegre edebilirsiniz. Burada önemli olan kontrol panelinizin kalitesi.

6. E-Ticaretinizi Yayına Alın.

İşletmenizi başlatmayı taahhüt ettiğiniz anda, ürünlerinizi eklemeden önce sitenizi canlı yayınlayın. Geliştiricinize bir Ana sayfa, Hakkımızda sayfası ve bir iletişim sayfası oluşturmasını söyleyin. 

Her şeyin dört dörlük olması şart değil ama işleyen bir siteye sahip olmanız birçok nedenden dolayı işinize yarayacaktır.

İlk olarak, satıcılarla anlaşmalar yaparken pazarlık yapmanıza izin verecektir. Bir fikirden daha fazlasına sahip olduğunuzu anlatacaktır. 

İkincisi, reklam alıcılara ve blog yazarlarına ulaşırken, bir web siteniz olduğunu ve güvenilir olduğunu görebilirler.

Üçüncüsü, bu kaynakların hepsinin sitenize geri dönmesi için bir yer sağlayacaktır, bu da elbette SEO oluşturmak için önemlidir.

E-Ticaret Reklam Belirleme

7. Haber Siteleri ve Blog Sitelerine Yardım Edin (HARO)

Haber ve Blog Sitelerinde yayına aldığınız ve büyük kampanyalar yapacağınız e-ticaret platformunuzun reklamını yapmak için teşviklerde bulunun.

E-ticaret platformunuz ürünlerinizi ekleyene kadar ve kampanya yayınlayana kadar insanlarda merak duygusunu uyandırır. Heyecan içinde sizi beklemelerini sağlar.

İddaalı olun çünkü kimse satandart yapılanlardan bahsetmezler

Bir yıllık zaman dilimi için zaman harcar ve günde iki reklamdan başlarsanız, web’deki en popüler sitelerin bazılarında büyük dikkat elde edersiniz. 

Bu sadece markanızı bilinirliliğinizi daha da arttırmanıza yardımcı olmayacak, aynı zamanda SEO’nuzu da büyük ölçüde kolaylaştıracak.

8. E-Ticaretin Olmazsa Olmazı Sosyal Medya

E-Ticaret artık sosyal medya ile ayrılmaz bir bütün ikiz gibi bir şey oldu. Sosyla Medya olmadan E ticaret her zaman 1-0 geride kalır.

E-Ticaretinizi sosyal mecraların hepsinde içeriği dolu paylaşımlar ve kampanyalar yaparak kitlenize tanıtın etkileşimde kalmalarını sağlayın ve onları e-ticaret sitenizdeki sattığınız ürünleri ziyaret etmeleri konusunda teşvik edin.

9. Kişiselleştirilmiş erişim

Kişiselleştirilmiş ilişkiler hem satıcılar hem de medya için çok önemlidir. SEO stratejisini başarıyla uyguladıysanız, kişisel ilişkilerin değerini kesinlikle anlıyorsunuzdur.

 Web sitesini değerli bir şey olarak değiştirdiğinizden emin olun. Muhabirler ve editörler hakkında araştırma yapmak önemlidir, bu yüzden onlara bir hikaye fikri attığınızda e-posta gelen kutusuna gömülmez veya okunmamış olarak silinmez.

Diyelim ki e-ticaret mağazanız “Pete’in Makarna Sosu” satıyor. En lezzetli tarifleriniz hakkında okuyuculara eğitim veren ve yemek pişirme meraklıları ile uzmanlığınızı paylaşın. Pesto’nuzun neden yarışmada öne çıktığını açıklamak için bir editöre makarna sosundan bir örnek gönderin.

Sadece kendi ev yapımı makarna sosunuzu satıyorsanız, satıcı ilişkileri ile uğraşmayacaksınız, ancak farklı markalar ve ürünler satıyorsanız, bu satıcılarla yakın çalışacaksınız. Ya da en azından çalışmalısınız!

Telefon açın  ya da kahve içmek için temsilcinle tanış. Satıcılar, satış ve promosyonları dikte eden kişilerdir. Satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacak markalarının son trendleri hakkında sizi güncel tutabilirler. Onlar sattığınız ürünler hakkında en çok şey bilen insanlardır, bu nedenle onlarla ilişki kurmak çok önemlidir. 

Takım olduğunuzu ve ikiniz  için de başarı kazanmak için onlarla birlikte çalışmak istediğinizi bilmelerini sağlayın . Özel bir anlaşma veya promosyon, hatta harika bir pazarlama fikri olduğunda, sizi takdir edecek ve düşüneceklerdir. 

Onlarla bir ilişki kurduysanız, sizinki bu fikirleri ve teklifleri paylaşmak istedikleri web sitesidir.

10. Google Ads + Facebook Ürün Kataloğu

Ancak, site kullanıma hazır olana ve ürünlerin tümü yüklenene kadar tamamlayamayacağınız bazı şeyler vardır. Geliştirmenin son aşamalarındayken, kullanıcılar alakalı anahtar kelimeler aradığında ürün reklamlarının çıkmasını sağlamak için Google Adwords reklamlarının doğru yapılandırılmasından emin olmalısınız.

Bu konuda destek almak için bizim ekibimiz ile iletişime geçmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Biz sıfırdan SEO, geliştirme sürecinde SEO e ticareti inşa etmek ve  web sitesi geliştirme hakkında çok konuştuk,

Facebook ürün pazarı da Google ads kadar kullanıma müsaittir. Bu platformu da düşünebilirsiniz.

E Ticaret Nasıl Yapılır Ödeme Sistemi ve Kargolama

11. Bir ödeme ağ geçidi edinin

E-ticaret sitelerinde kredi kartı ödemelerinin nasıl kabul gördüğünü hiç merak ettiniz mi? Bir ödeme sistemi ve ayrıca bir kredi kartı işlemcisi aracılığıyla gerçekleşir. 

Muhtemelen en çok Türkiye’deki bankaların isimlerini duymuşsunuzdur. PayTR ve İyzico gibi firmalar hayatınızı kurtaracak bir şekilde sizin işinizi kolaylaştıracaklardır.

Bir ödeme sistemi ve kredi kartı işlemcisi için onay almak kolay bir iş değildir, bu nedenle araştırmanızı yapın ve hazır olduğunuzdan emin olun.

 Başvurmadan önce, web sitenizde güvenli bir ödeme işlemi ayarlamanız, bir Gizlilik Politikası ve İade Politikası oluşturmanız, gönderim ve teslimat yöntemlerinizi bulmanız ve çalışan bir müşteri hizmetleri telefon numarası ve e-posta adresi almanız gerekir.

Tüm bu bilgilerin web sitenizde görünür olması gerekir. 

 Ödeme sistemi ve kredi kartı işlemlerinizi ayarlamak biraz zaman alabilir. Bu hizmet sağlayıcıları, tecrübesi olmayan bir işletme için büyük bir risk almak istemiyorlar.

Bu yüzden bunun işinizde böyle olmadığını kanıtlamanız gerekir. E ticaretinizde ödeme sisteminin başvurusu için kesinlikle son dakikaya kadar beklemeyin.

12. Ambalaj siparişi verin ve kargo / depolama seçeneklerini belirleyin

E Ticaretinize başlatmadan önce, ürünlerinizi nasıl saklayacağınızı ve göndereceğinizi öğrenmeniz gerekir. Satıcılarınızla ilgili düzenlemeleri yapmak için depolamayı belirlemeniz gerekecektir. 

Depolamadan al sat mı kullanacaksınız, yoksa tüm ürünlerinizi bir depoda mı saklayacaksınız? Paketleri göndermek ve takip etmek için Yurtiçi, Aras, Mng, PTT, Sürat, ve UPS kargo sistemlerinden birini kullanacaksınız. 

Hepsi ile görüşün hangisi sizin ürünlerinizi hem sağlam hem uyguna taşıyacaksa onlar ile anlaşın. 

 Herhangi bir mal göndermeye hazır olmadan önce tüm bunların belirlemeye ihtiyacınız var. Gördüğünüz gibi, bir e-ticaret web sitesi başlatmak oldukça ilgili ve ayrıntılı bir işlemdir. 

Bu kontrol listesinin ardından, SEO’nuzu ve pazarlamanızı proaktif hale getirirken web sitenizi zamanında başlatmak için doğru adımları atmanızı sağlayacaktır.

E-Ticaret ile ilgili sorunlarınız için İletişime Geçin

Tüm bu konularda size yardımcı olmamızı ve bilgilendirmemizi isterseniz bizim ile iletişime geçin lütfen.

Şirketimiz tarafından sağlanan danışmanlık ve hizmetlerimizden faydalanmak için lütfen http://eticaretdestek.net/iletisim/ sayfası üzerinden bizler ile irtibata geçiniz. Veya https://www.facebook.com/cmrsoftt bağlantısı üzerinden mesaj ve whatsapp yolu ile haberleşebiliriz.

Cmr Soft

Uzun yıllar süresince çeşitli firmalarda çalışmalarımızda geliştirdiğimiz çözümler ve yazılımlarda kazandığımız tecrübelerimizi siz değerli firmalarımıza aktarmak için yola çıkan, kaliteden ödün vermeden uygun ve yaratıcı tasarımlarımızla hizmet veren kaliteli bir ekibiz. Gelin Kaliteden yerinizi ayırtın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı