E-Ticaret Kargo Kılavuzu 2020 için Kılavuz |
E-Ticaret

E-Ticaret Kargo Kılavuzu 2020 için Kılavuz

E-Ticaret Kargo, kargonun ne kadar önemli olduğu 11.11 ve Muhteşem Cuma gibi kampanyalarda ortaya ciddi şekilde çıktı.

E-Ticaret Kargo, satış yaptınız ödemenizi aldınız. Müşteriniz aldığı ürünü hemen teslim etmenizi isteyecektir. Bu noktada takılıp kaldığınızda E-Ticaret sitenizin trafiği ve satış cironuz olumsuz etkilenecektir.

Durup düşünün kargo yüzünde tüm emekleriniz boşa mı gidecek hayır önlemlerinizi aldığınızda her şey yolunda gidecek

E-ticaret küresel satışları şu anda 3,5 trilyon dolar seviyesine ulaşıyor.

Ve istatistiksel veriler, en son izlenen dönemde global perakende satışlarında% 276 artış bekliyor.

Yurt içi satışlar ise bu oranlarla ile birlikte doğrusal yükselme yaşamakta. E-ticaret işinize yeni başlıyorsanız, öğrenmeniz gereken ilk şey, Yerel satışlar için varlık gerektirmesidir.

Elbette bu, çok sayıda fiziksel depo veya uluslararası depolama alanı kurmayı gerektirmez.

Ancak nakliye için stratejik ve iyi düşünülmüş bir yaklaşım gerektirir.

E-Ticaret Kargo, neden önemsemelisiniz? 

Hazır E-Ticaret Platformu BigCommerce’nin 2019 anketine göre, kargo, fiyat ve hız, müşteri alımlarını yönlendiren en etkili üç faktörden ikisi. 

Ayrıca, müşterilerin % 45’i yetersiz teslimat seçenekleri nedeniyle birçok alışveriş sepetini terk diyor., %38’i negatif teslimat deneyiminin bir pazar kırıcı olduğunu söylerken, müşterilerin %66’sı daha yüksek kargo maliyetleri nedeniyle satın almama kararı aldıklarını iddia ediyor.

Kendi lojistik firmanızı kurmak çok maliyetli ve korkutucu olabilir. Bunun için tabiki bu işlemleri yapan ve kendi altyapı yatırımlarını yapmış, konusunda tecrübe kazanmış firmalar ile proje ortaklığı yapabilirsiniz.

Peki, nereden başlamalısın?

E-Ticaret Kargo Stratejisi Belirleme: Kargo Değişkenlerini Anlama ve Hedefleri Belirleme

E-Ticaret Kargo stratejisi için tek tür bir kargo stratejisi olmadığını akılda tutmak önemlidir. Gönderim stratejiniz ihtiyaçlarınız doğrultusunda sürekli gelişecek ve değişecektir. 

E-Ticaret kargo işiniz büyüdükçe ihtiyaçlarınız ve yetenekleriniz de artacak; ücretsiz gönderim veya bir veya iki günlük teslimat teklif edebileceğiniz illerin veya ülkelerin sayısı artacaktır.

Ambalaj malzemeleriniz ve kutulama deneyiminiz artacak, bütçenizi, ürünlerinizi, marjlarınızı – temel olarak gerçekleştirme sürecinizin her yönü ile değişiklik gösterecektir. 

Elbette, işiniz büyüdükçe adapte olacaksınız, ancak siparişler oluşmadan veya satışlara başlamadan önce tüm nakliye değişkenlerini anlamanız ve hedeflerinizi buna göre belirlemeniz büyük önem taşıyor.

Nakliye değişkenleri şunları içerir ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Sattığınız ürünlerin türüne bağlı olarak olası yasal engeller –
  Tüm kargo taşımacılığı yapan firmaların göz önünde bulundurduğu yasal olarak kısıtlamaları olabilecek ilaç veya diğer ürünlerle mi çalışıyorsunuz? 

  Sattığınız ürünlerin türü ve bunların gümrükte veya taşımada
  kesinti veya ihraç etmeyi planladığınız sınırlarla ilgili herhangi bir yasal kaygıya yol açıp açamayacağına dikkat edin. 

  Ayrıca, menşe ülke ile varış ülkesi arasında herhangi bir ambargo veya ek tarife olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Çünkü bu durum işinizi büyük ölçüde etkileyebilir.
 • Gönderim maliyetlerinizi etkileyen değişkenler –
  Bunlar esas olarak paketinizin paketleme büyüklüğünü ve ağırlığını, menşe ile

  hedef ülke arasındaki mesafeyi, sigorta, takip, gümrük ve gümrük masraflarını ve depolama, paketleme malzemeleri, etiketleri ve diğer ek maliyetleri içerir.

Tüm gönderim değişkenlerini yakaladığınız anda, odağınızı daraltmak ve birincil gönderim hedeflerinizi belirlemek istersiniz. Tam olarak ne yapmaya çalışıyorsunuz?

adim adim eticaret

Bazı potansiyel hedeflerinize bakalım:

 • Dönüşümleri artırın – Dönüşüm oranı, sitelerinizdeki ziyaretçi sayısını, istenen işlemi yapan müşteri sayısına bölerek hesaplanır. 

  Dönüşümleri artırmak, sitenizin düzeni, sattığınız ürünlerin kalitesi, web sitenizin kopyası, pazarlama teknikleri ve benzeri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. 

  Örneğin, ücretsiz gönderim, dönüşüm oranlarını başarılı bir şekilde artırdığı kanıtlanmış birkaç şeyden biri.
  Ve bunun birincil amacınız olup olmadığını düşünmeniz gereken ilk şey olmalı.
 • İşinizi yeni pazarlara ölçeklendirme – İşinizi keşfedilmemiş mevcut pazarlara genişletmek için yeterli nakliye stratejileri gerekir. 

  Mağaza içi alıcıların veya aynı gün yerel teslimatın uygulanması, yerel pazarda hızlı ve ucuz bir uluslararası gönderi almanızın, ürün yelpazenizin ne kadar geniş veya dar olduğuna bakılmaksızın işinizi ölçeklendirmeye yardımcı olacağından, hızlı ve ucuz bir uluslararası gönderi kesinlikle işinize yardımcı olacaktır.
 • Ortalama Sipariş Değerini Artırma – AOV, herhangi bir e-ticaret işletmesinin en hayati KPI’larından biridir (Temel Performans Göstergeleri). 

  Ortalama sipariş değerinizi hesaplamak için gelirinizi sipariş sayısına bölün. AOV’nuzu artırmanın kanıtlanmış bir stratejisi, belirli bir rakamı aşan tüm siparişlerde ücretsiz gönderim sunmaktır. 

  Toplu alımlarda promosyonlar sunarak ve fazla satış hunileri kullanarak, AOV’nuzu eşzamanlı olarak artırabilir ve nakliye maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.
 • Nakliye maliyetlerini en aza indirgeme – Siparişinizin yerine getirilmesinde net ve stratejik bir yaklaşımın olması işinizin büyümesinde büyük bir etkiye sahip olabilir. 

  Operasyonel verimliliği optimize ederek ve nakliye maliyetlerini azaltarak, daha fazla müşteri çekmek ve elde tutmak için kar marjınızı artırabilir veya ürünleri daha düşük fiyatlarla sunabilirsiniz. 

  Gönderinizin maliyetini etkileyen birçok değişken vardır, ancak esas olarak kontrolünüzdekilerle ilgilenmelisiniz: (a) tüm sipariş yerine getirme sürecinin verimliliğini artırmak, (b) ambalajınızı optimize etmek, (c) doğru taşıyıcı ve pazarlık oranları ve (d) herhangi bir gizli ücreti kontrol etmek ve nakliye taşıyıcılarınız tarafından sunulan ücretsiz avantajlardan yararlanmak.

adim adim eticaret 2

E-Ticaret Kargo Politikası: Kargo ve Fiyatlandırma Stratejileri

Tüm gönderim değişkenlerini anladığınızda ve gönderim stratejinizin temel amacını belirlediğinizde, gönderim politikanızı belirlemenin zamanı gelmiştir. 

Basitçe söylemek gerekirse, gönderim politikanız gönderim hedeflerinize göre tasarlanmalı ve iki temel soruyu yanıtlamalıdır: (a) gönderinin bedeli ve (b) teslim yöntemi nedir?

Müşterilerinizi nakliye için ücretlendirdiğiniz fiyatla ilgili olarak, şunlardan birini yapabilirsiniz:

 1. Ücretsiz gönderim teklif et – Buna iki yaklaşım getirebilir ve şartlı veya koşulsuz olarak ücretsiz gönderim teklif edebilirsin. 

  Birincisini seçerseniz, ücretsiz gönderim teklifinizi birkaç farklı yolla yapılandırabilirsiniz: (a) minimum sipariş tutarı belirleme, (b) promosyon olarak ücretsiz gönderim teklif etme, (c) yalnızca belirli ürünlerde ücretsiz gönderim teklif etme, ve  (d)

  Müşterilerinizin hızlı veya ücretsiz ekonomik nakliye arasında seçim yapmasına izin verin. Bununla birlikte, ikincisini seçerseniz, yakında ücretsiz gönderimin gerçekten ücretsiz olmadığını ve müşteriye sevkiyat maliyetini dikkatli bir şekilde iletmenin bir yolunu bulmanız gerektiğini öğreneceksiniz.
 2. Gerçek zamanlı nakliye ücretlerini sunma – Müşteriler hemen hemen her zaman ücretsiz gönderim yapmayı tercih etseler de, kontrol noktasında gerçek zamanlı nakliye ücretlerini göstermenin bazı güzel faydaları vardır. 

  Birincisi, müşteriler beklenmedik ücretler veya ek ücretler olmadan, önceden yapılan nakliye ücretini tam olarak bilmektedir. İkincisi, bu yöntem, müşterilere siparişlerini göndermelerinde size gereken maliyeti tam olarak ödemenizi sağlar. 

  Bazı e-ticaret platformları, tüm verileri doğrudan taşıyıcılardan almanıza ve nakliye fiyatını otomatik olarak hesaplamanıza olanak tanır.
 3. Sabit bir ücret uygulayın – Ürün seriniz çoğunlukla benzer boyutlarda ve ağırlıktaki ürünlerden oluşuyorsa, bu yöntem gerçekten en iyi şekilde çalışır. 

  Çok çeşitli ürünler satıyorsanız, sabit bir ücretlendirme yapmak sizin için bir seçenek değildir, çünkü müşterilerinizin nakliye için düşük ücret alması veya daha da kötüsü aşırı ücretlendirmesi çok kolaydır.

E-Ticaret Kargo Teslimat yöntemiyle ilgili olarak şunları yapabilirsiniz:

 1. Gecede nakliye hizmeti veya aynı gün / iki günlük teslimat teklif edin – Express kargolar sayesinde, son birkaç yıl içinde aynı gün ve iki günlük teslimat sektörün normuna dönüştü. 

  Öyle ki, daha genç müşteriler (18 ve 26 yaş arası), 1 gün içinde paketlerini almayı bekliyorlar ve çoğu zaman alamazlarsa sorunu müşteri desteğine iletiyorlar. 

  Ayrıca, alışveriş yapanların% 61’i bu nakliye hızları için daha fazla ödeme yapmanın uygun olmadığını söylüyor. Hızlandırılmış nakliye hizmeti sunmak, müşteri sadakati oluşturmak, alışveriş sepetini terk etmeyi azaltmak ve müşteri beklentilerini karşılamak için mükemmeldir. 

  Özel bir kargo yazılımı kullanmıyorsanız, gece veya aynı gün içerisinde teslimatı başarıyla yürütmek için yeterli hazırlık, teknoloji, kaynaklar ve kusursuz bir şekilde optimize edilmiş işlemler gerekir.
 2. Uluslararası nakliye hizmeti sunun – Yeni pazarlara açılmak harika bir ölçeklendirme stratejisidir, ancak sınırları vardır. 

  Küçük e-ticaret işletmeleri için uluslararası taşımacılık oldukça zorlayıcı olabilir; farklı ülkeler, gelen gönderiler için farklı gereklilikler ve kısıtlamaların yanı sıra farklı tarifeler, vergi politikaları ve düzenlemelere sahiptir. 

  Bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için iyi bir uluslararası nakliyeciye ihtiyacınız olacak. 

  UPS, FedEx ve DHL gibi daha büyük şirketler uluslararası nakliye konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahip oldukları ve kapıdan kapıya teslimat, takip, sigorta hizmeti sunabilecekleri ve gümrük ve vergileri karşılayabilecekleri için mükemmel bir seçenektir.
 3. Mağaza içi satın alma teklifi – Mağazadan satın alma isteyen müşteri sayısı ile bunu sunan e-ticaret işletmesi sayısı arasında önemli bir boşluk var. Mağazadan teslim alma, pazardaki en göz ardı edilen nakliye seçeneklerinden biridir ve nakliyeye özel yaklaşımınızdan bağımsız olarak, kesinlikle bunu denemelisiniz.

E-Ticaret Kargo Maliyetlerini Hesaplama

Kargo sorunsalına kaç işletmenin girdiğini görünce şaşıracaksınız çünkü bir adım önde düşünmek ve siparişin yerine getirilmesinin bir parçası olarak maruz kalabilecekleri potansiyel masrafların hepsini hesaplamak için zahmet etmiyorlar. 
İyi haber şu ki, onlardan biri olmanıza gerek yok; toplam ürünün maliyetini hesaplamak basittir ve şöyle görünmelidir:

Ürün maliyeti

15 TL

Paketleme

3 TL

Nakliye masrafları

10.30 TL

Gümrük Vergileri

0.00

Ödeme işlemcisi ücretleri

3 TL

Bunları eklediğinizde, toplam ürün maliyeti 31.3 TL düşüyor. 

Ürününüzü satmanız gereken fiyatı hesaplamak için kar marjınızı toplam ürün maliyetine ekleyin. % 30’luk nispeten olası bir marjla gideceğinizi varsayalım, ürününüz ~ 41 TL’ye satmalıdır.

Bununla birlikte, bu numaraya ulaşmak için önce e-ticaret gönderim maliyetlerinizi hesaplamanız gerekir. 

Nakliye şirketleri nakliye ücretlerini aşağıdaki faktörlere göre belirler: paket büyüklüğü ve ağırlığı, menşe ülkesi, varış ülkesi, gümrük masrafları, sigorta ve takip için ek masraflar ve beraberinde alabileceğiniz herhangi bir hacim veya ticari hesap indirimi bahsedilen taşıyıcı.

Ürünleriniz için nakliye ücretlerini hesaplamak oldukça basittir ve neredeyse en büyük ve en popüler nakliye kuryelerinin tümü nakliye maliyeti hesaplayıcıları sağlar. 

Fiyatları karşılaştırmak ve seçeneklerinizi değerlendirmek için kargo firmalarının web sitelerindeki hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz.

Nakliye Sigortası ve Takibi

Hiçbir şey müşterileriyi, bir paketin nerede olduğunu ve ne kadar zaman alacağına dair hiçbir fikri olmadan gelmesini beklemekten daha fazla sinirlendiremez. 

Dahası, içi dolu e-posta içerikleri ile kaybettiği paketi hakkında sorduğu öfkeli sorulara cevap verecek müşteri temsilcisi bulamayan müşterileri hayal edin ve hemen takipte birkaç kuruş tasarrufunun işe yaramayacağını anlayacaksınız.

Bunun içi kaliteli takip sunan ve sigortalı gönderim yapan firmalarla çalışmanız müşterileriniz akıl sağlığı ve ticaretinizin kaliteli geri dönüşler eşliğinde hızlı büyümelere ulaşması için önemli bir etkendir.

Gümrük ve görevleri

Ürünlerinizi uluslararası sınırlar üzerinden satmayı düşünüyorsanız, ilgili tüm gümrük ve gümrük belgelerini paketinize eklemeniz gerekir. 

Doldurmanız gereken tam formlar bulunduğunuz yere bağlı olarak biraz değişebilir, ancak genel olarak, her zaman zorunludur ve ithalat ülkesindeki gümrük memurlarına pakette ne olduğunu, ihracatın nedenini ve paketin toplam ticari değeri nedir.

Paketinize hangi formları eklemeniz gerektiğini tam olarak bulmak için ülkenizdeki posta servisiyle iletişime geçin, size her konuda yardımcı olacaklar.

Ayrıca, müşterilerinize vergiler, gümrük tarifeleri ve gümrük ek ücretlerinin hiçbirini kendinizin belirlemediğini (gönderim politikası sayfanızda çok açık bir şekilde belirtin) ve bunun her ülke tarafından ayrı ayrı belirlendiğini bildirdiğinizden emin olun.

e ticaret kargolama sistemleri

E-ticaret Paketleme

İlk izlenimler önemlidir ve tekrar yapmak için ikinci bir şansınız olmaz. Bu sebepledir ki ilk intibada kaliteyi ve özeni elden bırakmamalısınız.

Yeni bir şeyle karşılaştığınızda, beyniniz çok küçük bir sürede bir bölümünde izlenimini oluşturur. 

Bir dakika içinde, beyninizin ilkel duygusal merkezleri, “sezgisel” bir değerlendirme – derhal hissedeceğiniz – göreceğiniz şeyin potansiyel bir tehdit olup olmadığına dair derhal “sezgisel” bir değerlendirme üretecek olan on beş görsel, dokunsal ve sözlü duyumun ötesinde işleyecektir. değerli varlık. 

Beyniniz, gördükten birkaç saniye sonra gördüklerinizden hoşlanıp hoşlanmadığına veya bundan nefret edip etmediğine karar verecek ve bunda hiçbir etkiniz yok.

Şimdi bunu e-ticaret sevkiyatına uygulayalım. Müşterinin paketi aldığında ilk gördüğü şey nedir? ( Doğru ) – ürünün kendisi değil, ambalajın kendisi. Ambalaj, yaptığınız ilk izlenimdir ve ilk gösterimler ürününüzü sevdirebilir veya beğenmemesine sebep olabilir.

Bunun gibi olsun ya da olmasın, kutudan çıkarma deneyimi yeni rafın varlığıdır ve müşterinin memnuniyeti ve alışveriş deneyiminden, ambalajın tasarımı ve kalitesi, ürünün kendisi kadar önemlidir.

E-Ticaret Nakliye: Özel Paketleme Seçenekleri

Ambalajınızın kesin tasarımına karar vermeden önce, sizi etkileyebilecek tüm değişkenleri dikkate almanız gerekir: ürününüz nedir, şekli, boyutu ve ağırlığı nedir ve kırılgan mı yoksa dayanıklı mı?

Şirketinizin durumunuza bağlı olarak, ürününüz için üç tür sevkiyat paketlemesi arasında seçim yapabilirsiniz: posta zarfları, nakliye kutuları veya her ikisinin bir kombinasyonu.

Posta zarfları daha küçük ve daha sert eşyaların gönderilmesi için kullanılır. Paketler genellikle daha az yer kaplar, paketleme işçiliğini azaltır ve benzer nakliye işlemlerinde çok daha az masraflıdır. Üç tür posta Paketleme arasından seçim yapabilirsiniz: (a)

Plastik Paketler – en az doğa dostu olan ancak yine de amacına hizmet eden plastik Paketler, (a) kağıt Paketler – çok uygun ve çok düşük bir minimum sipariş miktarına (MOQ) sahip olduğunuzda plastik olanlara kıyasla özel baskı kullanın ve (c) karton paketler – bunlar nakliye sırasında düz durması ve güzel bir şekilde yazdırılması için tasarlanmıştır.

Öte yandan posta kutuları, tüm şekil ve boyutlarda gelirler, böylece neredeyse satabileceğiniz her tür ürün için uygundurlar. En sık kullanılan posta kutusu türü sıradan kahverengi oluklu kutudur. 

Baş tarafı, hafif, dayanıklı ve tüm şekillerde ve boyutlarda olmalarıdır. Dezavantajı ise sadece iki renkte (kahverengi veya beyaz) gelmeleri ve bunlara renk ve grafikler eklemek size maliyeti olacaktır.

Sattığınız ürünün türüne bağlı olarak, posta kutularınızı özel olarak yazdırmak (pahalı olsa da), markanızın değerlerini sergilemenize ve markanızın imajını başka bir düzeye yükseltmenize olanak sağladığından iş için harika olabilir. 

Ayrıca, müşterilerin %40’ı, ürün düşünceli bir şekilde tasarlanmış premium bir pakette gelirse, aynı e-ticaret mağazasından satın alma olasılıklarının bir miktar daha fazla veya çok daha fazla olacağını söylüyor.

Bununla birlikte, baskı, büyük bir kutu açma deneyimine tek sebep değildir; markalı bantlar, el yazısı teşekkür kartları, özel yastıklama, çıkartma contaları – dikkat edilmesi gereken her küçük parça. Ürününüz izin veriyorsa, çılgınca gelebilir ve küçük kutudan çıkarma deneyimine farklı bir boyut eklemek için ince parfümler kullanabilirsiniz.

E-Ticaret Nakliye: Etiketleme

E-ticaret gönderim stratejinize karar verdikten sonra bir kargo firması seçin, tüm nakliye ücretlerini hesaplayın ve pazarlık yaparak ücretleri aşağıya çekiştirmeye çalışın,

Etiketleri uygulayarak ve teslimat ve iade adreslerini elle yazarak başlayabilirsiniz. 

Çok sıkıcı ve zaman alıcı olabilir ancak, dürüst olmak gerekirse, bu etiketi paketin üzerine dokunduğunuzda ve nakliye için bir kenara koyduğunuzda kendinizi sıcak ve mutlu hissedeceksiniz.

Bununla birlikte, işiniz bir kez hıalanırsa, bu sürdürülebilir olmayacaktır, bu yüzden bu işlemi otomatik hale getirmeniz ve postalarınızı basmaya başlamanız gerekir. 

Bu işlemi hızlandırmanıza ve işinizi başarıyla ölçeklendirmenize yardımcı olmak için kullanabileceğiniz bir dizi nakliye etiketi yazdırma hizmeti vardır:

Başarılı olmaya hazırsınız!

Hedefleriniz açık bir şekilde tanımlanmış ve doğru bir strateji uygulandığında, bu kılavuzda öğrendiğiniz her şeyi eyleme geçirme ve uygulama zamanı gelmiştir. 

Nakliye, herhangi bir e-ticaret işinin en zorlu yönlerinden biridir.

Tüm bu konularda danışmanlığımızı ve E Ticarette tecrübelerimizin sizin hizmetinize sunmamızı istiyorsanız. Lütfen bizim ile cmrsoft.com/iletisim/ iletişime geçiniz.

Şirketimiz tarafından sağlanan danışmanlık ve hizmetlerimizden faydalanmak için lütfen http://eticaretdestek.net/iletisim/ sayfası üzerinden bizler ile irtibata geçiniz. Veya https://www.facebook.com/cmrsoftt bağlantısı üzerinden mesaj ve whatsapp yolu ile haberleşebiliriz.

Cmr Soft

Uzun yıllar süresince çeşitli firmalarda çalışmalarımızda geliştirdiğimiz çözümler ve yazılımlarda kazandığımız tecrübelerimizi siz değerli firmalarımıza aktarmak için yola çıkan, kaliteden ödün vermeden uygun ve yaratıcı tasarımlarımızla hizmet veren kaliteli bir ekibiz. Gelin Kaliteden yerinizi ayırtın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı