E-Ticaret İşletmeleri Rakip Analizi İçin İpuçları |
E-Ticaret

E-Ticaret İşletmeleri Rakip Analizi İçin İpuçları

Rakip Analizi, E-ticaret dünyasındaki her oyuncu daha fazla müşteri için yarışıyor.

Bu, müşterilerin varlığının temeli olan rekabet çağrısıdır. Rekabet artık sizi korkutmamalı, daha çok mutlu ve güvende hissettirmeli.

” Yüksek kaliteli rekabete sahip olmak iyidir; araştırmayı daha hızlı bir şekilde ilerletmeye yardımcı oluyor. “
Shuji Nakamura, Mühendis ve Mucit

Neden?

Çünkü rekabetiniz, yenilikçi stratejileri (dolaylı olarak, elbette) formüle etmenize ve hızla artan sayıda müşteriye ulaşmanıza yardımcı olur.

Rakiplere analizi rakiplere ayak uydurmak

E-ticaret fikriniz sizin için eşsiz ve farklıdır, fakat e-ticaret mağazanız olması gerektiği gibi ilham verici ve eşsiz olmayacak. Rakipleriniz muakkak vardır. Burada da rakip analizi önemlidir.

Zaten aynı işi birkaç şirket yapıyordur mutlaka ve aynı ürünleri satıyordur. Bu işletmelere ayak uydurmak ve onların önüne geçmek için müşterilerini nasıl kazandığını bilmeniz gerekir.

Rakip analizi tam olarak burada devreye giriyor.

Takip ettikleri stratejileri ve ürünlerini ve hizmetlerini satmak için kullandıkları taktikleri öğrendikten sonra, kendi yararınıza kullanmak için bunları onlara karşı kullanmaya hazırsınız. Müşterilere tek başına odaklanmak korkunç bir hatadır. Rakiplerinizi takip etmekten kaçınırken, hala sizi gözetliyorlar. 

Rakip Analizi Rekabeti göz önünde bulundurmak, yeni fikirler edinmek, trend ürünleri hakkında bilgi edinmek, önemli ve dikkat çekici anahtar kelimeleri tanımak ve promosyonları ve fiyatlandırmayı analiz etmek için bir şanstır. Bu araştırma, yeni bir ürün tanıtırken, zayıf yönlerinizi tespit ederken ve yeni müşteriler edinirken risklerinizi azaltmada size çok yardımcı olur.

Rakiplerin güçlü ve zayıf yönlerini belirleyin

İşletmenizin rakiplerinin başarı ve başarısızlıklarını belirlemek için aşağıdaki soruları cevaplayabilmeniz gerekir:

  • İnsanları onlardan satın almaya iten nedir?
  • Ürünleri nispeten daha düşük fiyatlarla mı sunuyorlar veya standart, dinamik veya seçkin bir fiyatlandırma stratejisi mi izliyorlar?
  • Ödemeleri, nakliyeyi ve iadeleri nasıl ele alıyorlar?
  • Müşteri sorularını veya şikayetlerini nasıl ele alıyorlar?
  • Ürünlerini ne sıklıkla tanıtıyorlar?
  • Web sitelerini, bloglarını veya sosyal içeriklerini ne sıklıkla güncelliyorlar?
  • Web sitelerinin veya uygulamalarının kullanıcı arayüzü ne kadar kaliteli?

Bu değerli bilgileri toplayarak, çevrimiçi pazarınız için öncü bir satış stratejisi oluşturabilirsiniz. Analiziniz büyük ölçüde doğrudan rakiplerinize dayanmalıdır. Bu nedenle rakiplerinizi kategorize etmek önemli bir adımdır.

Rakiplerinizi ayırma

Amaçlarına ve tekliflerine bağlı olarak, rakiplerinizi üç gruba ayırabilirsiniz:

Doğrudan Rakipler

Sizinkine benzer ürün ve hizmetlerle uğraşan e-ticaret şirketleri doğrudan rakiplerinizdir. Sizin yaptığınız kitleyi hedefler ve ürünlerini aynı kanallardan satarlar. Bu nedenle, rekabetinizi analiz ederken onları birincil rakipleriniz olarak görüyorsunuz. Doğrudan rekabet, potansiyel müşterilerinize önce ulaşmanız için çaba ve stratejiler gerektirir.

Doğrudan rekabete örnek olarak, Netflix, Hulu ve Amazon Prime var. Bunların tümü hedef kitlelerine video akışı hizmeti sunuyor ve kendi içeriğini de yaratıyor.

Dolaylı Rakipler

Dolaylı veya ikincil rekabetiniz tamamen farklı bir pazarlama odağına sahiptir. Sizinkiyle aynı kitleyi hedefleyebilirler, ancak farklı bir amaca hizmet etmek için farklı ürün ve hizmetler satmak için ayrı medya kuruluşlarını kullanırlar.

Yedek / Yedek Rakipler

Ulaşmak istediğiniz kitleyi hedefleyen bu yarışmacılar, sunduklarınızın yerine tamamen farklı bir ürün sunabilir. Buradaki üzücü kısım, ürün veya hizmetinizi nasıl değiştireceklerini zorlukla tahmin edebilmenizdir. Ayrıca, kitlenizi değiştirmeye geçiş yapmak için yönlendirmek için en iyisini yapabilirsiniz.

Örneğin, insanlar Netflix’te geçirdikleri zamanları sosyal medyadakilerle değiştirmeyi seçebilirler. Çünkü net bir şekilde Netflix eğlence sağlıyor ancak sosyalleşmelerine izin vermiyor. Sosyal medyada video izleyebilir, oyun oynayabilir ve deneyimlerini arkadaşlarıyla paylaşabilir.

Şimdi soru, rekabetinizi nasıl takip edeceğinizdir. Temel olarak, web sitesi metrikleri, kullandıkları anahtar kelimeler, sosyal medya takibi ve fiyatlandırma teknikleri gibi farklı verileri bir araya getirip, kendi avantajınıza kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Rakiplerinizden kolaylıkla analiz etmenize ve öğrenmenize yardımcı olacak en iyi teknikleri ve araçları aşağıda listeledik.

İş rakiplerinize göz kulak olmanız için taktikler ve araçlar Rakip analizi ipuçları

1. Kendi web sitesini inceleyin

İlk önce. Dikkatlice web sitelerinizde gezerken düşünün. Sadece satışta olan son ürünlerini fark edilmesi değil. Aksine, açılış sayfasından mizanpaj tasarımına ve içerikten ürün kategorizasyonuna, çeşitliliğe ve fiyatlandırmaya kadar her şeyi gözlemleyerek, web sitesine derinlemesine inceleyin.

Trafik kaynaklarına ve hacimlerine, hemen çıkma oranına ve katılım oranına bakın. Web sitesinizde, potansiyellerini çekebilecek şey nedir? Neyi beğenmediniz?

Kötü olanları çıkartırken iyiyi dahil edin.

Örnek Olay İncelemesi – Bir E-ticaret sitesi, rakiplerine karşı daha düşük fiyatların gücünün yüksek olduğunu biliyor. Bu nedenle, marka kendi ve rakiplerinin fiyatlarını ana sayfasında bir karşılaştırma tablosu şeklinde gösterdi.

Bu basit hamle, bu firmanın  satışlarında %10.67 artışla sonuçlandı.

Örnek Olay İncelemesi – ModCloth, retro ilham alan kadın kıyafetleri satmak istedi. İzleyicilerin ilgisini çekmek için, 2012 yılında kullanıcı tarafından oluşturulmuş bir “Stil Galerisi” içerik platformu oluşturup başlattılar.

Yenilikçi strateji, bir milyon Facebook takipçisi ile birlikte 2,75 milyon Pinterest takipçisi ile sonuçlandı. Şirkete 100 milyon dolar gelir elde etti.

Rakip Analizi için Tercih Edilen Araç – SimilarWeb, rakibinizin web sitesi trafiğini ve kaynaklarını incelemek için en iyi araçlardan biridir.

SmilarWeb Rakip Analiz Aracı
SimilarWeb, rakibinizin web sitesi trafiğini ve kaynaklarını incelemek için en iyi araçlardan biridir.

Aracı kullanarak, markanızın varlığının nerede önemli olduğunu belirleyebilirsiniz. Ayrıca, ücretli sürüm, daha derinlemesine bilgi edinmenize ve gerekirse sonuçlarınızı geliştirmek için bunlara göre hareket etmenize olanak tanır.

2. Geriye doğru görüntü aramayı kullanın

Bu basit uygulamayı kullanarak rakiplerinizin en son etkinliklerini keşfedin. Rakibinizin logosunu web sitelerinden kaydedin. Örneğin Adidas’ın logosunu alın ve Google Görseller’i açın.

Google Görüntülü Arama Seçeneklerini Kullanın
Google Görüntülü Arama Seçeneklerini Kullanın

Logoyu “Resim yükle” seçeneğini kullanarak yükleyin.

Görüntülü Arama Seçeneklerini Kullanın
Görüntülü Arama Seçeneklerini Kullanın
Rakip Logosu İle Backlink Almış Sitelerin Bir Kaçını Görebilirsiniz
Rakip Logosu İle Backlink Almış Sitelerin Bir Kaçını Görebilirsiniz

Bu şekilde, belirli bir şirketin konuşulduğu inceleme web sitelerini, geri bağlantılarını aldıkları siteleri ve kullandıkları platformları belirleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, daha önce yapmadıysanız, bu sitelerde yüksek etki alanı yetkisi olan bir bağlantıyı satın alabilir veya güvence altına alabilirsiniz.

Rakip Analizi için Tercih Edilen Araç – Tüm rakiplerinizin kontrolünü tutmak, bir sosyal medyanın mı yoksa PR’in mi yoksa bir blog yorumunda mı olduğunu bilmek, Mansiyon ile kolaydır.

Markanızın PR Çalışmalarını Kontrol Edebileceğiniz Bir Araç
Araç, markanızın veya rakip markanızın bir yerinden her bahsedildiğinde sizi uyarır.
Markanızın Katılım Stratejilerini İzleyebilirsiniz
Bu nedenle, etkileyici ortaklarına bakarken, katılım stratejilerini de izleyebilirsiniz.

E-ticaret iş rakiplerinizin geri bağlantılarını gözlemlemek için Ahrefs, etki alanı yetkilileri, etki alanları, geri bağlantılar ve URL puanları hakkında bilgi toplamanızı sağlayan etkili bir araçtır.

Reklamlarınızın Ne Sıklıkla Yeni Bağlantı Verdiğini Görebilirsiniz
Rakiplerinizin ne kadar sıklıkla yeni bağlantılar edindiğini görmenize yardımcı olan yeni yönlendirme alanlarını bile takip edebilirsiniz.

Ayrıca, CMS’ler, reklam araçları, eklentiler ve barındırma sağlayıcıları dahil, rakiplerinizin hangi platformları, uygulamaları veya teknik araçları kullandığını öğrenmek için Wappalyzer veya BuiltWith kullanın.

3. Müşterinin teşviklerini not edin

İş rakiplerinizin müşterileri için ne tür teşvik programlarına sahip olduğunu görün. Bu programlar müşterinin davranışını ve satın alma kararını etkiler. Bir eylem karşılığında olumlu bir ödül, olumlu bir müşteri deneyimi sağlar.

Müşterinin web sitesine geri dönmesini sağlayan değer alışverişi teklifi. Bu gerekçelerle rekabetinizi geride bırakarak, artan sayıda müşteri kazanabilirsiniz.

Ne tür teşvikler sunabilirsiniz?

Bir müşteri sadakat programı, bir indirim kuponu iyi çalışır. Her şeyi iyi tanımlanmış halde tutun. 

 Örnek Olay İncelemesi – Erkek yaşam tarzı ürünleriyle ilgilenen Finch Goods, “Sadakat Aslanı” adlı müşteri sadakat programı başlattı. Program, müşterileri ödüllendirir ve siteye kaydolmaktan arkadaşlarınızı tavsiye etmek için sipariş verilmesine kadar her eylem için hediye verir.

Marka, el yazısı kartları veya siparişleri olan küçük hediyelerle deneyimi daha da kişiselleştiriyor.

Birlikte, onları tekrar ziyaret etmelerini sağlayan değerli ve keyifli bir müşteri yolculuğu yapar.

4. Bültenlerine / bloglarına abone olun

İçerik güncellemelerini izlemek, çevrimiçi pazar girişimi için büyük önem taşır. Kendi e-posta pazarlama ve içerik stratejilerinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Kampanyalarının nasıl çalıştığını ve hangi sıklıkta ne tür içerik ürettiklerini anlamak için bültenlerine kaydolun. Promosyonlarının ve CTA’ların nasıl çalıştığını gözlemleyin. Kampanyalarının ne kadar başarılı olduğunu inceleyin ve e-posta pazarlama stratejinizde iyileştirilmiş bir YG’ye katkıda bulunan fikirleri uygulayın.

Yeni ürünlerinizi ve hizmetlerinizi pazarlamak için bloglar oluşturun; katılım oranı ve abone sayısına bağlı olarak daha iyi bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmanıza yardımcı olur.

Tercih Edilen Araç – Rakiplerin en iyi performans gösteren içeriğini keşfetmek için, BuzzSumo harika ve yaygın olarak kullanılan bir araçtır.

Rakiplerinizi Geride Bırakmak İçin Yüksek Performanslı Kelimeler Kullanılabilir
En sosyal paylaşımlara sahip makaleleri belirlemenize yardımcı olur. Bu nedenle, rakiplerinizi geride bırakmak için yüksek performanslı anahtar kelimeleri kullanarak benzer konularda içerik oluşturabilirsiniz.

Üst sıradaki anahtar kelimelerini bulmak için Ahrefler aracını kullanabilirsiniz.

Ahrefs ile Rakip Reklam Bütçelerini Kontrol Edip Seo Çalışmaları Yapabilirsiniz
PPC reklam bütçesi de dahil olmak üzere rakiplerin eksiksiz SEO ölçümlerini analiz etmeye yardımcı olur.

SEMRush, rakiplerin ücretli trafik ve en iyi organik anahtar kelimelerini analiz etmeye yardımcı olan başka bir araçtır.

SemRush Rakiplerin Ücretli Trafik ve Organik Anahtar Kelimelerini Görebilirsiniz
Belirli bir anahtar kelimenin arama sonuçları sayfasında hangi rakiplerin URL’lerinin göründüğünü de görebilirsiniz.

5. Nakliye işlemlerini takip edin

Nakliye, olası bir müşterinin kalmasında veya değişmesinde önemli bir rol oynar. En önemlisi, ücretsiz gönderim kilit bir satış ölçüsüdür.

Bir ankette, tüketicilerin %75’i ücretsiz nakliye hizmeti sunan çevrimiçi mağazalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Rakiplerinizin alıcılara ücretsiz gönderim yapıp yapmadığını kontrol edin. Ayrıca, bu seçeneği hızlı bir harekete geçirme ifadesiyle eşleştirip eşleştirmediklerini (satışları sevkiyat yoluyla daha da ileri çekmek için akıllı bir hareket)  kontrol edin.

Birçok e-ticaret mağazası, diğer nakliye seçenekleriyle birlikte yüksek bir dönüşüm oranı rapor etti. Örneğin, sipariş edilen ürünle küçük ücretsiz bir hediye verebilir veya tekrar müşterilerine sadakat kartı sunabilirler. Ayrıca, nakliye hızlarına, paketleme türlerine ve gönderi takip işlemlerine bakın.

Ücretsiz teslimat sunan çevrimiçi mağazaların iade oranlarına ve en iyi rakiplerinizin iade politikalarına bakın.

Rakipleriniz iade kabul ediyor mu yoksa bu hizmeti hiç sunmuyorlar mı? İadeleri kabul ettikleri süre nedir?

Rakiplerinizin ticaret ortaklarının kim olduğunu ve neyin peşinde olduklarını bulun.

Bir seferde birden fazla şirketin ticaret ortağını karşılaştırın ve inceleyin.

Stokunuza yeni ürünler ve hedef pazarınız için yeni yerler bulun.

6. Onları sosyal medyada takip edin

Rakiplerinizin yeni ürün duyurularını ve diğer haberlerini daha iyi anlamak için sosyal medyada bunları (özel olarak) takip edin.Tercih Edilen Araç – Fanpage Karma ile işlemi otomatikleştirin. KPI’ya genel bakışta haftalık olarak rakiplerinizin en popüler gönderilerinden günlük erişime kadar her şeyi takip edebilmenizi sağlar.  

Rakiplerinizin Reklam Kampanyalarını Kontrol Edin
Ayrıca, etkileyicilerini ve içerik gönderim zamanlarını Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, LinkedIn ve Pinterest’te de inceleyin.
Analizlerinize Dayanarak En İyi Zamana ve Konuya Odaklanın
Analizinize dayanarak, yayınlanacak en iyi konuları, zamanları ve sıklığı değerlendirin.

7. Müşterilerinden biri olun

Rakiplerinizin müşteri yolculuğu ve deneyimiyle nasıl başa çıktığını izleyin. Ve bunu kendiniz müşteri olmaktan daha iyi yapmanın yolu yoktur? Onlardan bir ürün satın alın ve ödeme işlemlerinin nasıl çalıştığını görün. Ayrıca, satış sonrası müşterilere gönderdikleri e-posta türlerine bakın. Terkedilmiş alışveriş sepeti e-postaları gönderiyorlar mı göndermiyorlar mı takip edin.

8. Kariyer fırsatlarını keşfedin

Son olarak, rakiplerinizin iş alanlarını takip edin. Yakın gelecekteki planlarını belirlemek için iş tanımlarına bakın. LinkedIn kontrol etmek için harika bir araçtır. Bildirim almak ve güncel kalmak istediğiniz şirketleri takip edin.

E-ticaret rekabetinizi gözetlemek artık bir vazgeçilmez bir seçenek. Ayrıca, rakiplerin eylem ve stratejilerini taklit etmek de güzel bir fikir olabilir. Bu, nispeten benzersiz bir şekilde sürekli iş büyümesini hedefleyen bilinçli bir iş kararı olabilir.

Rakip analizi, sizi en son taktikler ve potansiyel satış fırsatları hakkında bilgilendirir. Rakiplerinizin nerede olduğuna dair bütünsel bir bakış açısı sunarak, piyasadaki boşluk ürünleri oluşturmak, piyasaya sürmek veya pazarlamak için yenilikçi yaklaşımlar sağlar.

Yukarıdaki araç ve taktiklerle kazanılan tecrübelerden yararlanmak, öncü rekabetin anahtarıdır.

Şirketimiz tarafından sağlanan danışmanlık ve hizmetlerimizden faydalanmak için lütfen http://eticaretdestek.net/iletisim/ sayfası üzerinden bizler ile irtibata geçiniz. Veya https://www.facebook.com/cmrsoftt bağlantısı üzerinden mesaj ve whatsapp yolu ile haberleşebiliriz.

Cmr Soft

Uzun yıllar süresince çeşitli firmalarda çalışmalarımızda geliştirdiğimiz çözümler ve yazılımlarda kazandığımız tecrübelerimizi siz değerli firmalarımıza aktarmak için yola çıkan, kaliteden ödün vermeden uygun ve yaratıcı tasarımlarımızla hizmet veren kaliteli bir ekibiz. Gelin Kaliteden yerinizi ayırtın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı