E-ticaret İnstagram Pazarlama Önerileri |
E-Ticaret

E-ticaret İnstagram Pazarlama Önerileri

E-Ticaret instagram pazarlama ulaşılabilir kişi sayısının fazlalığından dolayı çok önemli bir konu. Ufak bilgiler ve dokunuşlar size tahmin ettiğiniz kitleden fazlasına ulaşmanızı sağlayacaktır.

E-Ticaret instagram pazarlama ayrılmaz iki ana unsurdur birbirinden bağımsız düşünülemez.

Instagram, 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan görsel bir sosyal medya platformudur ve gelişmekte olan ve kurulan markalar için yeni dijital ev haline gelmiştir. 

En fazla marka ilkesi stratejisini nasıl oluşturabileceğinize, marka bilinirliğini arttırmaya, dönüşümleri artırmaya ve ürün satışlarını arttırmaya derinlemesine bakalım. E-Ticaret instagram pazarlama dendiğinde ilk aklımıza gelecek kelime resimler,videolar ve hikayeler olmalı

Göze çarpan organik postların ve Hikayelerin paylaşılmasıyla, e-ticaret dünyasında Instagram ikiye katlanıyor ve yeni ortaya çıkan ve kurulan işletmelerin kulak kesilmesine neden oluyor.

Ve sadece Instagram’ın giderek daralan iş ve kişisel hesaplar arasındaki farklardan yararlanan işletmeler değil – aylık 1 milyar kullanıcısı da dikkat çekiyor. Instagram’a göre, kullanıcıların %80’inden fazlası en az bir işletmeyi takip ediyor ve kullanıcıların %60’ı platformda yeni ürünler keşfediyor.

Instagram’da markalar ve e-ticaret mağazası sahipleri için artan fırsat söz konusu olduğunda ve 25 milyondan fazla kayıtlı Instagram Ticari hesabıyla bu popülerdir.

E-ticaretin geleceğine baktığımızda, küçük ve büyük rakiplere karşı rekabet eden işletmeler için kazanan elin, reklamlarda milyonlarca TL, hatta etkileyici pazarlama değil, benzersiz, görev odaklı bir marka olacağını görüyoruz. Ve, kendisini e-ticaretin geleceğine tamamen yerleştirir, aynı kurallar uygulanır. buda E-Ticaret instagram pazarlama önemini bir kat daha arttırır.

Bu makalede, basit şeyler ile başlayan Instagram’da ilk marka stratejisini nasıl oluşturabileceğinize dair ipuçları paylaşıyoruz:

 1. Bir işletme profili oluşturma ve optimize etme
 2. Hedef kitlenizi belirleme
 3. İçeriğinizi iyileştirme

Oradan, ürün kataloğunuzu bağlamanın ve ürünlerinizi organik postlarda ve Hikayelerde etiketlemenin daha karmaşık, dönüşüm odaklı işlemine geçeceğiz.

Instagram’daki bu ilk marka formülünü uygulayın; marka bilinirliğinizi artırmaya, dönüşümleri artırmaya ve ürün satışlarınızı artırmaya, yani benzersiz markanızın yönetiminde olacaksınız.

E-Ticaret İnstagram Pazarlama İnstagram Şirket Profili Oluşturma

Henüz yapmadıysanız, Instagram İşletme profili oluşturmak istersiniz. İşletmenizde bir meşruiyet ve varlık oluşturmanın yanı sıra, Instagram İşletme profili size şunlara erişmenizi sağlar:

 1. Kitle öngörüleri
 2. Profiliniz deki bir kişi düğmesi
 3. Yazı ve Ürünlerinizde Etiket Etiketleri (Instagram Alışveriş)

Instagram İşletme hesabınızı optimize edin

Şimdi Instagram Ticari hesabınızı oluşturduğunuza göre, profilinizi optimize etmek isteyeceksiniz. Ve bu önemli bir adımdır, çünkü kartlarınızı doğru oynarsanız, bu, markanızın ilk izleniminde çok sayıda kullanıcı – ve potansiyel müşteri – olacaktır.

Instagram İşletme profilinizi optimize etmek için gerçekleştirebileceğiniz birkaç kolay ve etkili eylem:

 1. Yüksek kaliteli, markalı bir profil resmi kullanın

Profil resminiz markanızı görsel olarak temsil etmelidir. Çoğu marka için, logonuz bu ana profil için en iyi seçimdir. Hangi imajı seçerseniz seçin, marka varlığınızı ve tanınırlığınızı arttırmak için tüm sosyal medya profillerinizde aynı, yüksek kaliteli profil resmini kullandığınızdan emin olun.

 1. Markanızı temsil eden bir biyografi yazın

Sadece 150 karakter vermesine rağmen, Instagram biyografinin olması gerekmiyor . Aslında, kitlenizi anlatan marka nedir açılımı daha rezonansa ve rakiplerinizin ayrılmanıza yardımcı olabilir.

E-Ticaret instagram Pazarlama CmRSoft İnstagram Profili
E-Ticaret instagram Pazarlama CmRSoft İnstagram Profili
 1. Çevrimiçi mağazanızın bağlantısını ekleyin

İdeal olarak, Instagram sayfanız kitlenizin son durağı olmayacak. Bağlantıyı çevrimiçi mağazanıza eklemek, yalnızca sitenize trafik çekmekle kalmayacak (ki, mobil kullanım için çok umutluyuz), aynı zamanda Instagram sayfanızdan sitenize yapılan dönüşümleri izlemenize izin verecek, böylece sayfanın başarısını değerlendirebilirsiniz.

 1. Harekete geçmek için çekici bir arama ekleyin (CTA)

Profilinizin biyografisindeki bir harekete geçirme ifadesi, müşterilere yolculuklarında bir sonraki adımı ve markanızla Instagram ötesine geçmelerini sağlar. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bu genellikle sitenizi ziyaret etme çağrısı olacaktır, ancak Mercedes gibi şirketler ziyaretçileri kendi içeriklerini paylaşmaya teşvik etmek için CTA’yı kullanır:

Mercedes Benz E-Ticaret İnstagram pazarlama için örnek bir profil
Mercedes Benz E-Ticaret İnstagram pazarlama için örnek bir profil
 1. İletişim bilgisi ekle

Bir Instagram İşletme hesabıyla, ziyaretçilerinizi doğrudan profilinizden iletişim kurmaya teşvik etmek için bir e-posta, telefon numarası, adres ve hatta bir irtibat düğmesi ekleyebilirsiniz.

E-Ticaret İnstagram Pazarlama İçin Uygun İçerik Stratejinizi Tanımlama

Instagram profiliniz sadece ürünlerinizi pazarlamak için bir kanal değil, markanızın bir uzantısı. Daha önce de belirttiğimiz gibi, içerik stratejinizi, Instagram hesabınız müşterileriniz için ilk izlenimmiş gibi oluşturulacaktır. İçeriğinizin kalmaya teşvik etmemesi durumunda, yeni kullanıcıları çekmek için çok çalışmanın ne anlamı var?

E-Ticaret instagram Pazarlama Uygun Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Hedef Kitle Ayarlamaları Google Adwords Makalemizde geniş kapsamlı anlattık. http://eticaretdestek.net/adwords-dogru-uygulandiginda-sirketinizi-basarili-hale-getirir/ linkten ulaşıp faydalanabilirsiniz.

İzleyicilerinizle ilgili iyi bir ilk izlenim oluşturmak için, izleyicinin kim olduğunu ve daha önemlisi, sizden ne tür bir içerik istediklerini belirlemelisiniz. Hedef kitlenizi tanımlarken, düşünmek isteyeceksiniz:

 1. İşletmeniz ve misyonunuzla kimlerin bağlantı kurması lazım
 2. Ürünlerinizi kim satın alacak.
 3. Ürününüzün en fazla kime fayda sağlayacağı

İçerik stratejinizi daha iyi bilgilendirmek için kitlenizin ilgi alanlarını ve özlemlerini belirlemek istersiniz:

 1. Neye değer veriyorlar?
 2. Ne tür bir yaşam tarzı istiyorlar?
 3. Ürününüz bu yaşam tarzına ulaşmalarına nasıl yardımcı olabilir?
 4. Ne ya da kim tarafından motive ediliyorlar?

Hedef kitlenizi, neye önem verdiklerini ve hedeflerinize ulaşmalarında veya destek olmalarında ürününüzün nasıl konumlandırılabileceğini belirledikten sonra, içerik stratejinizi oluşturmaya hazırsınız.

İçerik stratejisini iki ayrı, ancak önemli hedeflere ayırdık:

 1. Marka bilinirliğinin ve katılımının arttırılması
 2. Dönüşümleri ve satışları artırma

Farkındalık ve katılım için bir içerik stratejisi oluşturma

Instagram’daki markaların ana hedeflerinden biri, aşağıdakilerle ölçülebilecek marka bilinirliği ve katılımını arttırmaktır:

 • Farkındalık : Takipçi büyüme hızı ve erişim sonrası gibi metrikler
 • Taahhüt : Taahhüt oranı (beğenme / yorum) ve büyütme oranı (hisse) gibi ölçümler

Farkındalığı artırmak için, içerik stratejinizi optimize etmek isteyeceksiniz, böylece içeriğiniz yalnızca yeni kullanıcılar tarafından keşfedilmiyor, aynı zamanda hedef kitleniz tarafından dönüşüm şansı en yüksek olanı da keşfediyor.

Instagram Yayınları

Instagram’daki ticari içerik ile kişisel içerik arasındaki sürekli daralma, bir markanın Instagram’ın şartlarına doğal olarak uyan içerik üretme konusundaki taahhüdü ile sürdürülmektedir. Hangi içeriği paylaşacağınızı düşündüğünüzde, Instagram’ı yalnızca satış kanalı olarak kullanmadığınızdan emin olun. Kitleniz onlara reklam verdiğinize inanıyorsa, hesabınızı izlemeye devam etmek için daha az eğilimli olacaktır.

Peki, ürünlerinizi tanıtmak ve mevcut ve potansiyel izleyicilerinize değer katmak için ne tür içerik paylaşabilirsiniz?

İstek İçeriği

Ürünlerinizi Instagram’da satmanın bir yolu – ürünlerinizi Instagram’da açıkça satmadan – ürünlerinizin potansiyel müşterilere ulaşmalarına yardımcı olan yaşam tarzını veya hedeflerini satmaktır.

Örnek;

away instagram

Bu resimde, Away’in ürününün (siyah bir çanta) görüntünün odağı olmadığını göreceksiniz – ve görüntünün estetik olarak çekici bulmasının nedeni de bu değil. Away’in ürünü, bir siloda (bir ürün sayfasında görebileceğiniz gibi) vurgulamak yerine, ürünü kullanımı ve değer teklifi bağlamına yerleştirir: müşterilerin esneklik, özgürlük ve stil ile seyahat etmesine yardımcı olmak için.

Hedef kitlenizin isteklerini belirledikten sonra – Away’in durumunda, seyahat ve keşifleri barındıran bir yaşam tarzı – ürünlerinizi bu amaca ulaşmanın bir yolu olarak konumlandırabilirsiniz.

Motivasyonel İçerik

Kuşkusuz sosyal medya departmanında büyük kaynaklara sahip daha büyük bir marka olan Nike, motivasyonel içeriği paylaşan bir markaya harika bir örnektir. Genellikle ilham veren sporculara dikkat çeken içerikleri, marka sadakatini arttırıyor ve müşterilere duygusal bir düzeyde rezonans veriyor, bu da satın alma olasılıklarını artırıyor.

nike instagram

Yazının önerdiği gibi, bu görüntü aynı zamanda Instagram TV’de, kullanıcının hikayeyi izlemeye devam etmesi ve içerikle meşgul olmaya teşvik ettiği daha büyük bir kampanyadan elde edilmiştir. Bu içeriğin hem Nike IGTV kanalında hem de feed’de kullanılması, motivasyon içeriğinin verimli ve etkili bir şekilde kullanılmasını sağlar.

E Ticaretiniz İçin Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik

E-Ticaret instagram pazarlama kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC), kullanıcılarınız veya topluluğunuz tarafından üretilen ve paylaşılan her türlü içeriktir. Instagram, markalara bu içeriği hem pazarlama hem de pazarlama amacıyla kullanma konusunda benzersiz bir fırsat sunar.

Müşterileriniz tarafından oluşturulan içeriği paylaşarak, diğer müşterileri de içerik paylaşmaya, işinizi etiketlemeye ve markanıza olan bağlılığını arttırmaya teşvik edersiniz.

Sağlıklı, birinci sınıf yaşam tarzı ürünleri sunan bir çevrimiçi mağaza olan Public Goods , marka kaynaklı içeriği ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği zevkli bir şekilde dengeler:

E-Ticaret İnstagram Profil nasıl olmalı
E-Ticaret İnstagram Profil nasıl olmalı

Keyifli, Ürün-Agnostik İçerik

Instagram’da farkındalığı ve bağlılığı arttırmanın bir başka yolu da ürünlerinizi veya şirketinizi satmıyor gibi görünen içeriği paylaşmaktır. Bu içerik göreceli olarak ticari ve ürün agnostik olsa da, izleyicilerinizle duygusal bir düzeyde rezonansa girmeli ve markanızın geneline duyulan duyarlılığa katkıda bulunmalıdır.

Geneller, izleyicileri ile rezonansa giren ve sırayla ilgiyi artıran, hafif ve hoş Instagram içeriğini (ürün özelliklerinin geçersizliğini) paylaşmanın harika bir örneğidir.

Sevimli bir arkadaş kullanılarak pazarlanan ürün
Sevimli bir arkadaş kullanılarak pazarlanan ürün

Bu sevimli ve eğlenceli içeriğin ürün satması muhtemel olmasa da, markanın değerlerini güçlendirir – bu durumda öz-bakım – ve takipçileri ağlarıyla içerik paylaşmaya teşvik eder. Bunun etkisini takipçilerin diğer Instagram kullanıcılarını etiketlediği, hem markanın görünürlüğünü yükselten hem de süreçte yüreklendirici içeriği yayan yorum bölümünde görebilirsiniz.

Hashtag’ler

Hashtag’ler, Instagram’daki hedef kitleniz tarafından keşfedilme şansınızı artırmanıza yardımcı olur. Aslında, en az bir etiket içeren Instagram gönderileri, etiketsiz iletilerden % 12,6 daha fazla etkileşim alır.

Hashtag’larinizin yalnızca içeriğinizin erişimini arttırmada değil, hedef kitlenize ulaşmada en etkili olmasını sağlamak için, daha önce belirlediğiniz ilgi alanlarına göre hashtag’leri iyileştirmek isteyeceksiniz.

Markanız ve markanız için potansiyel etkilerine bağlı olarak hashtagleri iki ana kategoriye ayıracağız: markalı ve topluluk hashtagleri.

E-Ticaret İnstagram Pazarlama Markanıza Ait Markalı Hashtag’ler

Markalı etiketler, işinize özel ve başlamış olanlardır. #drunkinlove, Cilt bakımı markası Drunk Elephant’ın topluluğunu meşgul etmek ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği platformda kullanmak için kullandığı markalı bir etikettir :

hashtag kullanimi

Markalı etiketler şirketinizi veya ürün adınızı içerebilir ve genellikle işletmeniz ve ürünleriniz hakkında bir sohbet başlatmayı hedefler.

Yatak takımı ve banyo malzemeleri için modern bir mağaza olan Parachute , her yazıdaki #MyParachuteHome etiketini kullanır ve kullanıcıları resimlerini karma etiketi ile paylaşmaya teşvik eder. Bu profilin kendisi, öncelikle marka etiketini kullanan, kullanıcının marka ile etkileşime girmesini ve ürünlerini tanıtmasını sağlayan, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle doludur.

parachutome instagram

Topluluk Hashtagleri

#Dogsofinstagram veya #healthylifestyle gibi, topluluk hashtag’leri belirli bir konunun etrafında toplanır ve çok çeşitli insan ve markalardan katkı sağlar. Topluluk karma etiketleri, yeni kullanıcılara erişme fırsatı sunar ve hedef kitlenizin özel ilgi alanlarına göre uyarlanmalıdır.

Instagram ayrıca belirli hashtag’leri takip etme özelliğini de ekledi; bu, yayınlarınızın yayınlarınızda topluluk hashtaglerini izleyen kullanıcıların yayınlarında otomatik olarak görünebileceği anlamına geliyor.

Yeni kitlelere ulaşmak ve mevcut izleyicilerinizle ilişkilerinizi derinleştirmek için markalı ve topluluk karma etiketlerinin bir kombinasyonunu kullanmanızı öneririz.

Satışları ve Dönüşümleri Artırmak İçin Bir İçerik Stratejisi Oluşturma   

Instagram’da Shopping’in piyasaya sürülmesiyle, markanız platformu, marka bilinirliği ve katılımını artırmaktan daha fazlası için kullanabilir. Artık ürünleri doğrudan Instagram gönderileriniz ve Hikayeleriniz üzerinden satabilirsiniz – bu da işletmeniz için çok önemli bir satış kanalı olmasını sağlar.

Ve her ay Instagram’da alışveriş gönderilerindeki etiketleri ortaya çıkarmak için 90 milyondan fazla hesabın gösterilmesiyle çalışıyor gibi görünüyor.

Bu yeni özellik, gönderilerinize veya daha sonra ekleyebileceğiniz ürün açıklama sayfalarına bağlı Hikayelerinize ürün etiketleri eklemenizi sağlar:

 1. Görüntüler
 2. Açıklamaları
 3. Fiyatlar
 4. Satın alma bağlantıları

Instagram etiketlerine ürün etiketi ekleme

Instagram’daki gönderilebilen yayınlara eriştikten sonra, yayınlarınıza ürün etiketlerini hemen ekleyebilirsiniz.

Gönderinize ürün eklemek için:

 1. Bir fotoğraf yükleyin (normalde yaptığınız gibi)
 2. İstediğiniz efektleri ve filtreleri ekleyin
 3. İleri’ye tıklayın
 4. Etiket Ürünlerini Seçin
 5. Gönderinizde etiketlemek istediğiniz ürünleri arayın ve seçin
 6. Tamam’ı seçin
 7. İçeriğinizi inceleyin
 8. Yayınınızı paylaşın

Ürünleri yazılarda etiketlemek için en iyi yöntemler

Instagram’nın atılabilir mesajlar özelliğinin en kullanışlı yönlerinden biri, birden fazla ürünü tek bir görüntüde etiketleme yeteneğidir. Bir fotoğrafta birkaç makalenizin yer aldığı bir giyim markası veya bir müşterinin evinin resmini mobilyanızın birkaç parçasıyla paylaşan bir ev eşyası dükkanı olun, bu özelliği birden fazla ürünün reklamını aynı anda yapmak için kullanabilirsiniz. Estetik prensiplerinden ödün vermeden.

Tüm atılabilir gönderileriniz, aşağıdaki Reform’un Instagram sayfasında görüldüğü gibi, sağ üstte beyaz bir alışveriş çantası ile işaretlenecektir :

reformation instagram

Instagram ürünlerini alışveriş yapmak ve ürünlerini tanıtmak için alışveriş özelliğini kullanan markaların örneklerine bir göz atalım.

E-Ticaret İnstagram Pazarlama Örnek Profil Letterfolk

Sabit ve ev eşyaları için modern bir çevrimiçi mağaza olan Letterfolk , doğal bir etki elde etmek için müşteri tarafından oluşturulan içeriğe ürün etiketleri ekliyor :

instagram satis

E-Ticaret İnstagram Pazarlama Örnek Profil Dirtylemon

Modaya uygun ve tart sağlık içecekleri için çevrimiçi bir mağaza olan Dirty Lemon , güzel grafiklere ürün etiketleri ekleyerek zarif ve estetik açıdan hoş bir ürün yerleştirme elde eder:

instagram urun satis

E-Ticaret İnstagram Pazarlama Örnek Profil Melaninhaircare

Bir saç bakımı ve yaşam tarzı markası olan Melanin Hair Care , ürünlerini sıradışı ve görünüşte perde çeşitleriyle sergilemek için Instagram’ı kullanıyor. Örneğin, formülasyonlarının bu yakından görülmesi, izleyicilere, geleneksel reklamlarda daha az rastlanan ürünlerinde sahne arkasında bir bakış atıyor:

instagram icerik satis

E-Ticaret İnstagram Pazarlama Örnek Profil Beardbrand

Lüks bir sakal ürünleri şirketi olan Beardbrand , belirli bir ürün için taşıdıkları seçenek sayısını (bu durumda, kokuları) görüntülemek için tek bir gönderiye birden fazla ürün etiketi ekler. Beardbrand ayrıca bir gönderinin görünürlüğünü artırmak için #beardbrand ve #menshealth gibi ürün etiketlerini de sıklıkla kullanır.

coklu urun satis

Ürünleri 9 ayrı mesajda etiketledikten sonra, Instagram profilinizdeki “mağaza” sekmesini etkinleştirebilirsiniz. Bu, izleyicinin tüm görülebilir yayınlarınızı tek bir yerde görmesine olanak sağladığı için avantaj sağlamak için inanılmaz bir özelliktir – sizin için tek bir şey demektir: kar.

Hikâyelere Ürün Etiketi Ekleme

Instagram, atılabilir gönderiler özelliğini Instagram Stories’e genişletti – işletme sahiplerinin 15 saniyelik kaybolan hikayenin ötesine geçme olanaklarını artırmalarını sağladı.

Bu özellik, daha önce Instagram Hikayelerine bağlantı ekleyemeyen 10.000’in altında takipçisi olan işletmeler ve markalar için daha da önemlidir. Çarpıcı, geçici format, kaybolmadan önce hikayeden bir eylemde bulunmak isteyen kullanıcılar için bir aciliyet duygusu ekler.

Stories alışveriş ile, herhangi öyküye bir ürün etiketi ekler ve hatta etiketin rengini özelleştirebilirsiniz. Bir izleyici ürün etiketine tıkladığında, fiyatı, resmi, açıklamayı ve satın alma bağlantısını görebilecekleri ürün açıklama sayfasına götürülür.

Instagram hikayene alışveriş etiketleri eklemek için:

 1. Instagram Hikayeleri kamerasını aç
 2. Bir fotoğraf / video çekin (veya fotoğraf kütüphanenizden mevcut olanı seçin)
 3. Çıkartmalar düğmesine dokunun
 4. Ürünü seçin
 5. Etiketlemek istediğiniz ürünü arayın ve seçin
 6. Ürün etiketinin rengini seçin

Instagram’nın göze çarpan yayınları ve Hikayeleri özellikleri, işletmenizin ürünlerinizi tamamen yeni yöntemlerle aydınlatmasını ve Instagram takipçilerinizi sadık müşterilere dönüştürmesini sağlar.

Diğer Büyüme Kanalları

Instagram’ın mobil ve e-ticaret dünyasındaki yükselişi, markalar için daha fazla fırsat – ve rekabet – yarattı. Bu görsel sosyal medya platformunu, marka katılımını ve ürün satışlarını organik olarak artırmak için kullanmak, başlangıçtan itibaren net ve marka odaklı bir strateji belirlemeniz gerekir.

Şirketimiz tarafından sağlanan danışmanlık ve hizmetlerimizden faydalanmak için lütfen http://eticaretdestek.net/iletisim/ sayfası üzerinden bizler ile irtibata geçiniz. Veya https://www.facebook.com/cmrsoftt bağlantısı üzerinden mesaj ve whatsapp yolu ile haberleşebiliriz.

Cmr Soft

Uzun yıllar süresince çeşitli firmalarda çalışmalarımızda geliştirdiğimiz çözümler ve yazılımlarda kazandığımız tecrübelerimizi siz değerli firmalarımıza aktarmak için yola çıkan, kaliteden ödün vermeden uygun ve yaratıcı tasarımlarımızla hizmet veren kaliteli bir ekibiz. Gelin Kaliteden yerinizi ayırtın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı