Dijital Pazarlama Kampanyasında Görsel İçeriğin Önemi
E-Ticaret

Dijital Pazarlama Kampanyasında Görsel İçeriği Önemi

Dijital pazarlama için önemli olan sitenize ziyaretçi çekip bu ziyaretçilerin olumlu sonuçlar ile doğru orantılı olmasını sağlamak. Ziyaretçinin web sayfasını beğenip beğenmemeye karar vermesinin yaklaşık 5 saniye sürdüğünü gösteren çalışmalar var. Dijital kanallar da iyi yazılmış bir içeriğin bu kadar kısa sürede okunabileceğini düşünüyor musunuz? Hayır, yalnızca iyi hazırlanmış bir görüntü daha fazla okumak için ziyaretçi üzerinde cazip bir etki yaratabilir.

Bir resim bin kelime değerindedir. Potansiye müşteriler vee çevrimiçi işletmeler söz konusu olduğunda, güçlü bir resim, hem birey hem de şirket için inanılmaz derecede etkili bir araçtır. Hepsi bu değil; görsel içeriğin bu kadar önemli olmasının birkaç nedeni daha var. Hadi bir bakalım.

Beyin, metinden farklı olarak görselleri daha iyi algılar.

Dijital pazarlama açısından düşündüğümüzde insan beyni bir görüntüyü sadece birkaç milisaniyede işleyebilir; bu nedenle, etkili görsellerin kullanılması kesinlikle ziyaretçilerin ilgisini çekecek ve kısa sürede ilgiyi artıracaktır. Mesajın en kısa sürede gönderilmesi söz konusu olduğunda bu oldukça faydalıdır. Çalışmalarla da kanıtlamıştır

  • Gözlerimiz, saniyede 10 görseli oluşturan saatte 36000’den fazla görsel mesajı kaydedebilir.
  • Beyne iletilen bilgilerin yüzde 90’ından fazlası görseldir.
  • Bilgi işlemeye gelince, bir beyin görselleri herhangi bir metinden 60.000 kat daha hızlı işleyebilir.
yaziliminizi hizlandirin

Bu rakamlar görsellerin insan beynine önemini açıkça vurgulamaktadır. Kullanıcılar gittikçe daha fazla bilgiye eriştikçe, kullanıcıların dikkatini çekmek için yalnızca birkaç saniyenizi alırsınız. Bunu yapmanın en iyi yolu, içeriğinizde görseller kullanmanızdır.

Görsellerin bir reaksiyonu tetiklemek için daha iyi şansı var

Yukarıda belirtilen noktadan itibaren, beynin görsel bilgiyi çok kolay, verimli ve daha hızlı bir şekilde işlediği açıktır. Bu nedenle, kullanıcıların tepki verme şansı da artar. Gerçek şu ki, duygusal cevabın beyindeki görsel uyaranlarla bağlantılı olduğu söyleniyor. Bu nedenle, bir kişi ancak verilen bilgilerin görsel bir görüntüsünü beyninde oluşturduğunuzda tepki verebilir. Metinsel bilgi ile beslendiklerinde, ilk önce görsel bilgi haline dönüştürülür, bu daha sonra bir reaksiyonla sonuçlanır. Aksine, görsel bilgi çok daha hızlı bir cevap oluşturur.

Görsel içeriğin uzun süre kalıcı bir etkisi vardır. Bu ciddi bir pazarlama yöntemidir.

Araştırmalar ayrıca insan beyninin görsel bilgileri kolayca kavramaya meyilli olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, mavi elbisesi giyen bir kızın sağ elinde kırmızı balonun görüntüsünü görürseniz, bilgileri ezberlemeyi kolay bulacaksınız. Buna ek olarak, beyniniz, metinde okumaktan daha uzun süre hatırlayacaktır. Uzun süren etkilerin yanı sıra en iyi duruma  getirildiyse, size daha fazla trafik, satış ve yüksek arama motoru sıralaması da sunar.

Görsel olarak birçok bilgiyi yoğunlaştırmak daha kolaydır

Web sitesi ziyaretçileri genellikle bir sayfadaki metnin yalnızca %20’sini okuma eğilimindedir. Ek olarak, ortalama bir kişi dakikada 100 kelime okuyabilir. Ancak, bir dakikalık uzun videoda, çok daha fazla bilgi içeren bir iletiyi kolayca iletebilirsiniz. Araştırma makalelerine gelince, en iyi seçenek çalışmanın tüm temel öğelerini bir infografikte vurgulamaktır. Bu, kullanıcıların tüm önemli bilgileri öngörülen en kısa sürede kolayca kavramalarını sağlar.

Dijital Pazarlamada Sosyal medya katılım oranı görseller olduğu için çok daha fazla

Görsel içeriğin popülaritesi, sosyal medya web sitelerinin ortaya çıkmasıyla geldi. Sosyal medyanın görsel katılım oranının çok daha fazla olduğu gerçeğini inkar etmek mümkün değil. Araştırmalar, ilgili görsellere sahip içeriğin, ilgili görsellere sahip olmayan içeriğe göre %94 daha fazla görünüm elde ettiğini göstermiştir. Görsel içerik, sosyal medya ve metin içeriği üzerinde paylaşılma ihtimalinin 40 katından daha fazla.

dijital pazarlamada gorsel icerigin onemi

Yukarıda belirtilen hususlar, görsel bir içeriğin izleyicinizin ruhuna dokunduğunu ve daha fazla bilgi almaya teşvik ettiğini açıkça vurgulamaktadır. Diğer çalışmalar da, renkli görsellerin, kullanıcının bir içerik parçası okuma istekliliğini arttırdığına dikkat çekti. Buna ek olarak, yüzleri gösteren fotoğrafların yüzde 38’i beğenilmeyen fotoğraflardan daha çok beğenilme olasılığı yüksektir. Bu açıkça izleyiciyle etkileşime geçmek için metinsel içerikle birlikte görsel içeriğin kullanılması zorunlu hale geldiğini ispatlamaktadır.

Dijital Pazarlama Kampanyalarınızda Kullanmanız Gereken Görsel İçerik Türleri

Artık, dijital içeriğin ve görsel içeriğin dijital pazarlama için neden çok önemli olduğunu anladığımızı ve dijital pazarlama stratejilerine dahil edildiğinde hangi tür görsel içeriğin daha iyi performans gösterdiğini daha yakından inceleyelim.

Görüntüler

Sadece okunacak düz metin olması, genellikle insanların içeriğe olan ilgisini kaybeder. Bu nedenle, metnin gövdesini görüntülerle ayırmanız önerilir. Bu yolla insanlar yazdıklarınızı okumaya daha yatkınlar. Ancak, görüntülerin bağlamsal olarak alakalı ve yüksek kalitede olduğundan emin olunmalıdır.

GIF’ler

İçeriğinizi daha da ilgi çekici hale getirmek için, gif’ler de ekleyebilirsiniz. Ancak, çok fazla gif kullanmanın ters etkisi olabileceği ve mesajın kaybolmasına neden olabileceği bilinmelidir. Bu nedenle, gifleri pazarlama kampanyalarına dahil ederken ekonomik olmak iyidir.

Videolar

Bir sorunu anlatmak ve sahip olduğunuz çözümü vurgulamak istediğinizde, videoların okuyucularda inanılmaz bir tutuşu var. Okuyucular kolayca bir video ile ilgili olabileceğinden çok daha büyük bir etkiye sahiptir. Marka pazarlama uzmanlarının kullandığı video hikaye anlatımı araçlarının yardımı ile nasıl yapılacağı, açıklayıcı veya müşteri referansları gibi çeşitli videolar oluşturabilirsiniz.

İnfografikler

Karmaşık verilere gelince, hiçbir şey infografiği yenemez. Tüm istatistik ve bilinçleri zorlayıcı bilgilerin; anlaşılması kolay bir görsel veya göstergeyle çizerek, tüm bilgileri sorunsuz bir şekilde ortaya koyarak anlatmak kadar ilgi çekici değildir. İnfografikler her zaman kullanıcılar tarafından çok sevilir ve web’de dolaşımda olma olasılığı yüksektir.

Sunumlar

Dijital pazarlama; slayt gösterileri ve sunumların toplantı odaları ve ekip toplantılarıyla sınırlı kaldığı bir zaman vardı. Günümüzde ise dijital pazarlama kampanyalarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bu sunumlar, ürün ve hizmetleriniz hakkında kitlenizle doğru şekilde iletişim kurmanıza olanak sağlar.

Dijital Pazarlama için en iyi görsel içerik stratejisi nasıl oluşturulur?

Görselleri içeriğe dahil etmek, içerik pazarlama uzmanları için en büyük zorluktur. Akılda tutulması gereken ilk şey, içeriğinize birleştirilen her türlü görselin aynı etkiye sahip olmamasıdır. Ayrıca, görseller denizine girmek, yarardan çok zarar vermekle sonuçlanabilir. En iyi sonuçları elde etmek için görsel içerik tabanlı dijital pazarlama stratejisinin doğru yerde uygulanması gerekmektedir. Aşağıda görsel içeriği içeren çok önemli stratejilerden bazıları bulunmaktadır:

Her içeriğin başlangıcında öne çıkan bir resim ekleyin

Her makalenin başında bir resim içeren herhangi bir web sitesi türü için standart bir uygulamadır. Ayrıca, bu özellikli görüntünün makalenin özetini mükemmel bir şekilde vurguladığından emin olun, böylece okuyucular makalenin konusu hakkında hemen bir fikir edinirler.

Her 300-400 kelimeden sonra bir görüntü yerleştirin

İyi yazılmış ve kapsamlı bir makale genellikle 1500-2000 kelime arasında değişmektedir. Makalenin başında sadece özellikli bir resme sahip olmak makaleye mükemmel dijital strateji vermez. Daha ilgi çekici hale getirmek için her 300-400 kelimeden sonra bir görüntü eklemelisiniz. Bu nedenle, 2000 ifadeli bir makalenin, ilgi çekici hale gelmesi için beş resme sahip olması gerekir.

Farklı görsel türleri ile karıştırın

Dijital stratejinizin çekirdeği olarak görüntüleri kullanmak yeterli olmaz. Biraz harmanlamanız gerekir. Nasıl Mı? Videolar, infografikler, sunumlar ve grafikler gibi diğer görsel içerikleri de eklemeniz gerekir. Bu sadece içeriğinizi çeşitlendirmekle kalmayacak aynı zamanda daha ilgi çekici hale getirecektir.

Dijital Pazarlama Stratejiniz için Sonuç

Zaman değişti ve sadece bilgi paylaşımı için metin içeriğine odaklanmak bu günlerde yeterli değil. Günümüzde tam gelişmiş bir dijital pazarlama kampanyasına sahip olmak, görsel içeriğe vurgu yapmaktan geçer. Pazarlama çalışmaları, fotoğraflar, videolar, infografikler vb. gibi görsel varlıkların, bir markalaşma hikayesinin hedeflenen kullanıcı tabanına nasıl iletildiğinin çekirdeğini oluşturduğunu göstermiştir. İzleyicinin mesajınızı tamamen anladığından ve ilgilendiğinden emin olmak için görsel içeriğin tüm avantajlarından yararlanmanız gerekir.

Dijital pazarlama, Her türlü içerikte olduğu gibi, görsel içerik de önemli olan maddedir. Ancak, içeriğin görüntülendiği stil onu daha takdir eder kılar.

Şirketimiz tarafından sağlanan danışmanlık ve hizmetlerimizden faydalanmak için lütfen http://eticaretdestek.net/iletisim/ sayfası üzerinden bizler ile irtibata geçiniz. Veya https://www.facebook.com/cmrsoftt bağlantısı üzerinden mesaj ve whatsapp yolu ile haberleşebiliriz.

Cmr Soft

Uzun yıllar süresince çeşitli firmalarda çalışmalarımızda geliştirdiğimiz çözümler ve yazılımlarda kazandığımız tecrübelerimizi siz değerli firmalarımıza aktarmak için yola çıkan, kaliteden ödün vermeden uygun ve yaratıcı tasarımlarımızla hizmet veren kaliteli bir ekibiz. Gelin Kaliteden yerinizi ayırtın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı