Crm Programı Müşteri İlişkilerini Nasıl Geliştirir? |
Web Crm

Crm Programı Müşteri İlişkilerini Nasıl Geliştirir?

Crm Programı, Müşteri ilişkileri pazarlama takibi iş takibi ve imalat takibi gibi bir çok alanda yöneticilere ve iş sahiplerine yönetilmesi zor olan bir çok işleyişi kolay hale getirir.

Crm programı iş akışını takip ettiği üzere iş ve zaman kaybını ortadan kaldırmayı amaçlayan bir çok yapıya bürünebilir

Crm Programı Avantajları

  • İşletmeniz için müşteri bulmak kolay değildir. Bulduktan sonra başka bir zorluk daha ortaya çıkıyor – Onlarla güçlü ilişkiler kurmak ve sürdürmek.
  • CRM programı iletişiminizi merkezileştirmenize, optimize etmenize ve düzenlemenize yardımcı olur. Müşterilerinizi ne kadar iyi tanırsanız, onlarla ilişkileriniz o kadar güçlü olur.
  • Burada, müşterilerinizle yüksek kaliteli, tutarlı ve zamanında etkileşimler sunmanıza olanak sağlayan önemli müşteri ilişkileri alanlarına odaklanan 6 CRM avantajını paylaşıyoruz.

Müşteri İlişkileri Yönetimi’nin kısaltması olan Crm Programı hepimiz duyduk.

Müşteri tabanı olmadan iş olmadığı için müşteriler önemlidir. Ve elbette, bir şirketin müşteri veritabanını yönetme şekli de iş başarısını belirler.

Crm Programı, İlişkiler, modaya uygun kısaltmanın en önemli parçasıdır.

Neden? Çünkü ilişkiler iş teklifinizle müşteri ihtiyaçlarınız arasında bir köprüdür.

Aslında, her şeyden önce bir Crm Programı sistemi benimsemeyi düşünen işletmelerin çoğu;  müşterilerle ilişkilerinin kalitesini ve tutarlılığını arttırmanın ve müşteri sadakatini artırmanın bir yolunu arıyor.

Bu, temel iş süreçlerini geliştirmek, yani iletişim bilgilerini yönetmek ve müşterileriyle ilişkilerini düzene sokmak istedikleri anlamına gelir.

Yazılım tavsiyesine göre, iletişim yönetimi, 

Crm kullanıcılarının %88’inde istenen bir özelliktir, ardından müşteri etkileşimlerini takip etme (% 80) ve görevleri zamanlama ve hatırlatma ayarlama (%75) yeteneğidir.

crm sirket ici yararlari

Yine de, bir Crm programının yararlarını tanımlarken, genellikle Crm Programı sistemin gelirinizi artırmanıza, satış hattınızı yönetmenize, potansiyel müşterileri yakalamanıza ve beslemenize, daha iyi pazarlama kampanyaları göndermenize, ekibinizi yönetmenize yardımcı olabilir. Müşteri hizmetleri raporları ve hatta verileri analiz edebilir.

Ve %100 doğrudur. – iyi bir CRM sistemi tüm bunları yapmanıza yardımcı olur!

Ancak… Odadaki fili fark etmekte başarısız olmuş gibi görünüyorlar.

Crm’in temel (ancak anahtar) işlevselliğinin büyüklüğünü ele almak için çok az zaman harcıyorlar – iletişim yönetimi!

Daha iyi ilişkiler = daha yüksek müşteri memnuniyeti.

Şirketiniz büyüdükçe müşteri veri tabanınız da büyür.

Sonunda hem potansiyel hem de mevcut müşterilerle olan iletişiminizi merkezileştirmek ve kolaylaştırmak giderek daha zor hale geliyor.

Önemli konuşmalar e-postalarda gizlenir, elektronik tablolara dağılır, Post-it notlarında kaybolur, müşterilerle yamalı ve tutarsız etkileşimlere neden olur.

Bunların hepsi – basit ve açık bir şekilde – para kaybettirir.

Ama endişelenmeyin!

Araştırmalar bu sorunun cevabının bir Crm sistemi olabileceğini göstermektedir.

Hazırlanan bir raporda tüm Crm kullanmaya başlayanların %74’ü “müşteri verilerine iyileştirilmiş erişim sunduğunu ve iş takiplerinin sorunsuz yapıldığını geri dönüşte ” bulundu; bu arada, satış distribütörlerinin %61’i Crm’in temel müşteri bilgileri ve verilerine daha kolay erişebilmelerini sağladığını iddia etti.

Ayrıca yapılan bir araştırmada, Crm kullanıcılarının %47’sinin müşteri tutmanın ve memnuniyetin bir Crm sistemi kullanımından önemli ölçüde etkilendiğini iddia ettiğini ortaya koydu.

ozel crm sistemleri

Öyleyse, Crm’in faydalarını ve müşterilerle olan ilişkilerinizi “başka bir düzeye” nasıl getirebileceğini görelim – tam memnuniyet düzeyi, yani müşteri sadakati.

Müşteri ilişkilerinizi daha iyi hale getirmek için 5 Crm Programı avantajı

Müşteri memnuniyeti oranlarınızdan ne kadar memnunsunuz?

Sadece sağladığınız müşteri hizmetinden değil, müşterilerle olan günlük etkileşimlerinizin kalitesinden söz ediyoruz.

Bir CRM sistemi, müşterilerinizle iletişiminizi merkezileştirmenize, optimize etmenize ve düzenlemenize yardımcı olarak işinize yarar sağlayabilir ve bu 6 alanda daha iyi hale gelebilir.

1.Müşterileriniz hakkında daha iyi bilgi

Evet kulağa geldiği kadar basit, ancak her kişide tek bir yerde saklanan tüm bilgileri tek bir yerde bulundurmanız, Crm’i çok güçlü bir iletişim aracı haline getiriyor.

Temel bilgilere kolay erişim sağlayan bir kopya kağıdı gibi bir CRM sistemi de satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri ekiplerine rekabet avantajı sağlar.

Sadece bir kişinin tam adını, e-posta adresini, telefon numarasını, posta adresini, web sitesini ve sosyal medya hesaplarını değil, aynı zamanda bir şirketin şirketteki konumu, veritabanınızdaki diğer kişilerle olan ilişkileri gibi kritik iş durumlarını da biliyorlar. Konuştukları dil ve doğum günlerini bile.

Parmaklarınızın ucundaki tüm bu bilgilerin  iletişiminizi kişiselleştirmek harika olur.

İkincisi, Crm sayesinde bir kişinin daha önce dahil olduğu tüm etkinlikleri, projeleri, satışları, canlı sohbet mesajlarını, e-posta alışverişlerini, faturaları, siparişleri, sözleşmeleri veya müşteri hizmetleri taleplerini kaydedebilirsiniz.

Başka bir deyişle, bir Crm sistemi müşterilerinizin kim olduğunu ve ne istediklerini daha iyi bilmenizi sağlar.

2.Daha iyi segmentasyon

Kişileri (müşterileri ve potansiyel müşterileri) hedef kitlelere ayırarak yapabilirsiniz. Ve bunu bir Crm’den daha iyi yapan başka bir şey yok.

Crm, verileri kategorilere ve ölçütlere göre ayırmanıza olanak sağlayarak odaklanmış listeler oluşturmayı kolaylaştırır. Satış ve pazarlamada kullanılan bu tür bölümlendirilmiş listeler, belirli iletişim kampanyaları yürütmenize (örneğin hesap tabanlı pazarlama ) ve satış sürecinizi ve satış havuzunuzu analiz etmenize olanak sağlar.

Kime hitap ettiğinizi bildiğiniz zaman, teklifinizi, taktiklerinizi ve hatta satış adımlarınızı bilinçli bir şekilde düzenleyebilirsiniz !

3.Daha iyi müşteri tutma

Potansiyel ve yeni müşterilerinizi bulma ve beslemede büyük bir varlık olmasının yanı sıra, Crm mevcut müşterilerinizi mutlu etmek için harika bir araçtır.

Bir Crm sistemi birçok “müşteri tutma” avantajı sunar: Randevularınızı veya ne zaman takip e-postaları göndereceğinizi hatırlatarak sözlerinizi tutmanıza yardımcı olur.

Ancak buradaki asıl püf noktası, Crm’in sizden bir süre içinde bağlantıya geçilmeyen ve belki de ihmal edildiğini hisseden müşterilere ulaşmanızı isteyebileceğidir.

Ne de olsa, mevcut bir müşteriyi elde tutmak, yenisini almaktan 6 ya da 7 kat daha kolaydır,

crm pazarlama

E-posta kampanyaları Müşterilerinizin ilgisini korumak için bir Crm sistemi pazarlama faaliyetlerinizi düzenlemenize yardımcı olabilir: Ücretsiz deneme teklifleri veya satın alma sonrası müşteri anketleri vb.

4.İhtiyaç beklentisinin daha iyi olması

Ne olacağını bildiğimizde kendimizi daha güvende hissediyoruz.

Aynısı iş için de geçerlidir.

Bir Crm sistemine sahip olmanın en önemli yararlarından biri, satış görevlilerinin daha fazla satış yapmasına ve daha hızlı satmasına yardımcı olmak olduğundan, satış temsilcilerinin müşteri ihtiyaçlarını önceden tahmin etmesini sağlayan tüm müşteri yolculuğu boyunca müşteri etkileşimi geçmişine erişimdir.

Kişinin satın alma geçmişini biliyorsanız – ne aldılar ve ne zaman aldılar, hangi sözleşmelerin teklif edildiğini, hangi satın alma alışkanlıklarını gösterdiklerini ve hatta müşterileriniz haline geldiklerinde bile doğru zamanda proaktif olabilir ve yeni veya daha iyi teklifler verebilirsiniz!

Crm programı mükemmel müşteri hizmeti sağlamada vazgeçilmezdir. Etkileşim geçmişine erişim, zamanında müşteri hizmeti sunmayı kolaylaştırır.

Yalnızca birkaç tıklamayla bir kişinin ürününüzle ilgili herhangi bir sorunu olup olmadığını, hizmet isteklerinin nasıl yerine getirildiğini ve tatmin edilip edilmediğini bilirsiniz.

5.Daha iyi ve daha hızlı iletişim

Müşterilerinizin isteklerini hızlı bir şekilde cevaplayarak bekletmemek profesyonelliğin bir işaretidir.

Sizin ve müşterilerinizin zamanından tasarruf etmek, size bir dizi özelleştirilebilir, kullanıma hazır e-posta şablonu, mektuplar, belgeler, teklifler, davetiyeler, bültenler, vb. Sunan Crm sistemidir.

Diğer bir yararı da, bir CRM sisteminin SMS ve e-postaları hazırlamanıza ve gönderim haftalarını veya aylarını önceden planlamanıza yardımcı olabileceğidir.

Ve müşteri hizmetleri talepleriyle uğraşmak söz konusu olduğunda hız her şeydir!

Tüm iletişim etkileşimi geçmişine sadece bir tık ötenizde, Crm iletişiminizi kişiselleştirmenize, tekrarlayan sorunlara hızlı çözümler sunan yanıtlar göndermenize, telefon görüşmelerinin doğrudan sistemden yapılabileceğinden bahsetmeden SSS ve videolara bağlantılar göndermenize olanak tanır.

İş önceliği olarak müşteri ilişkileri

Bir müşteri, sadece bir satış fırsatından daha fazlasıdır.

Sunduğunuz en şaşırtıcı ürüne sahip olabilirsiniz, ancak müşterilerinize doğru davranmazsanız bir şey satamazsınız!

Bu nedenle onlarla iyi ilişkiler kurmak her işletmenin bir numaralı önceliğidir.

Ve bu tam olarak bir Crm’in en iyi yaptığı şeydir – müşterilerle mükemmel ilişkiler kurmanıza yardımcı olur, her birine ayrı ayrı davranarak, onları unutmadan ve ihtiyaç duyduklarında orada olurlar.

Ayrıca, yeni AB gizlilik yasası karşısında, GDPR uyumlu bir Crm sistemi, kişisel bilgilerinizin güvenli bir şekilde ele alınmasından bu yana kişilerinizle daha derin bir güven inşa edeceğinden müşterilerinizle olan bağınızı güçlendirmek için güçlü profesyonel bir araçtı.

CRM’in faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? www.cmrsoft.com/iletisim hemen bizi arayın…

Şirketimiz tarafından sağlanan danışmanlık ve hizmetlerimizden faydalanmak için lütfen http://eticaretdestek.net/iletisim/ sayfası üzerinden bizler ile irtibata geçiniz. Veya https://www.facebook.com/cmrsoftt bağlantısı üzerinden mesaj ve whatsapp yolu ile haberleşebiliriz.

Cmr Soft

Uzun yıllar süresince çeşitli firmalarda çalışmalarımızda geliştirdiğimiz çözümler ve yazılımlarda kazandığımız tecrübelerimizi siz değerli firmalarımıza aktarmak için yola çıkan, kaliteden ödün vermeden uygun ve yaratıcı tasarımlarımızla hizmet veren kaliteli bir ekibiz. Gelin Kaliteden yerinizi ayırtın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı