CRM Nedir |
Web Crm

CRM Nedir

CRM nedir, anlamı nedir ve işiniz için neden bu kadar önemli olmalı? Crm’in işinize nasıl fayda sağlayabileceğini göstermek için tüm bu soruları ve daha fazlasını cevaplıyoruz.

CRM Nedir, satış pazarlama ve müşteri hizmetleri departmanları ile nasıl uyum sağlar? Müşteriyi ilk sıraya koyarak, kurumsal siloları parçalara ayırabilir ve müşteri odaklı bir şirket olabilirsiniz. 

CRM teknolojiden daha fazlasıdır. Başarılı bir şekilde uygulandığında, CRM daha iyi müşteri ilişkileri kurmanıza, şirket iş akışınızı sağlıklı yönetmenize, şirket gelirini artırmanıza ve üstün bir müşteri deneyimi yaratmanıza yardımcı olur.

Daha önce bu kısaltmayı duymuşsunuzdur.

Ancak, CRM nedir?

Crm Nedir, Müşteri İlişkileri Yönetimi anlamına gelir. Veya İş takip yönetimi de denilebilir.

Gelirleri ve karlılığı arttırmak, maliyetleri düşürmek ve müşteri sadakatini artırmak için tasarlanmış şirket çapında bir iş stratejisidir.

Crm Nedir felsefesi basittir:

Crm Önce Müşteriyi Düşünün demektir

İşletmeniz her işleme müşterinin gözüyle baktığında, daha iyi bir müşteri deneyimi sunmanıza yardımcı olamazsınız, bu da şirketinize olan sadakatinizi artırır.

Crm yazılımı, her bir müşteriye gerçek zamanlı olarak bütünsel bir görünüm vermek için, şirket genelinde farklı departmanlardaki tüm bilgileri bir araya getirir.

Bu, satış, pazarlama ve müşteri desteği gibi alanlarda müşteriye dönük çalışanların, satış ve çapraz satıştan, müşteri iletişim kalitesini ve duyarlılığını arttırmaya, satış yönetimini koordine etmekten, şirket içerisindeki iş akışını yönetmeye kadar her konuda hızlı ve bilinçli kararlar almalarını sağlar. 

crm ne isimize yarar

Sadece başarı ile uygulandığı takdirde, CRM şirketler işlerini büyütme ve müşteri ilişkilerini geliştirmede yardımcı olur,

Crm Nedir, işiniz için neden önemlidir?

Crm, işletmeler için her zamankinden daha önemlidir, çünkü yeni müşteriler edinmenize ve var olanları elde etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca işletmenizin içerisindeki iş akışını sağlıklı ve verimli bir şekilde takip etmenize ve verimli çalışmasına yardımcı olur.

Gartner tarafından yayınlanan bir  raporda, Crm yazılım gelirlerinin artık tüm yazılım pazarlarının en büyüğü olmak için veritabanı yönetim sistemlerini devraldığını tespit etti!

crm kullanim orani

Günümüzün oldukça rekabetçi ortamında ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda ürün ve hizmet ile seçici müşteriler ve sadık müşteri geçmişte kaldı.

Yeni bir ürünün piyasaya sunulduğu anda, bir ürünün veya hizmetin aniden bir meta haline gelmesi, bunun sonucunda şirketleri değiştirmenin kolay olduğu anlamına gelir.

Ve düşündüğünüz gibi, tüm müşteriler aynı değildir.

Bazıları çok az para harcamasına rağmen müşteri hizmetleri ekiplerini zorlar. Diğer müşteriler sık ​​sık iş yapar, sıklıkla yeni ürün ve hizmetler alırlar ve hatta pazarlarında güçlü etkenler olabilirler.

Bu gibi durumlarda, CRM farklı müşteri gruplarıyla ilgilenirken satış ve pazarlama çabalarına öncelik vermeye yardımcı olur.

Aynı zamanda şirketlere, ürün portföyünün kendilerine sunduğu yolu geliştirmek için müşteri ihtiyaçlarını ve isteklerini daha iyi anlamalarını sağlar. Müşterileriniz, satın alma tercihleri ​​ve davranışları hakkında ne kadar fazla  şey bilirseniz, teklifiniz o kadar yüksek olacaktır.

crm musteri

Crm Nedir nasıl çalışır?

Bazı insanlar Crm’i sadece bir teknoloji olarak görse de, bundan çok daha fazlasıdır.

Hiçbir teknoloji, ne kadar karmaşık olursa olsun – uygulanması ve kullanılmasına rehberlik edecek bir strateji olmadan başarılı olamaz. Müşteri odaklı bir planın hayata geçirilmesi için iş stratejisi ve teknolojisinin birlikte çalışması gerekir.

Müşteri odaklılık, müşteri veri yönetimi ve otomasyonda CRM’in oynadığı role bir göz atalım.

1.Müşteri odaklı bir stratejiyi destekler

Bir Crm sistemi, müşterinin yaptığınız her şeyin merkezinde olduğunu söyleyen bir stratejiyi destekler. Bu müşteri odaklı strateji, net hedeflere ve anlamlı bir müşteri deneyiminin nasıl göründüğüne dair bir vizyona dayanmalıdır.

crm deneyimleri

Gartner’ın “Müşteri Deneyimini İyileştirme” raporuna göre, değerli bir müşteri deneyimi Crm’in ayrılmaz bir parçasıdır .

Bir müşteri bir kuruluşla, kanallarından herhangi biriyle temas ettiğinde, müşterinin bir fikir oluşturma fırsatı vardır – iyi, kötü veya ilgisiz olsun. Zaman geçtikçe, bu kolektif müşteri deneyimleri seti, müşterinin zihninde bir resim oluşturur, bu da markanın değerlerini imajını oluşturur.

Crm tasarımı konusunda ciddi olan ve kaliteli bir müşteri deneyimi sağlayan kuruluşlar, kötü bir müşteri deneyiminin müşteri kaybına doğru bir adım olduğunu kabul ederken, iyi bir deneyim sadakati teşvik eder.

2.Tüm müşteri verilerinizi merkezileştirin

Crm yazılımı tüm satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri bilgilerini tek bir merkezi veritabanında birleştirir.

Potansiyel müşteriler ve müşteriler hakkında veri toplayan işletmelerin %92’si ile veritabanındaki tüm verilere erişme, kuruluşunuzdaki daha az işlem anlamına gelir – böylece müşteri odaklı olmanıza yardımcı olur.

crm bilgi toplama

Ne tür müşteri bilgileri toplanıyor?

Müşteri bilgileri, telefon numaraları, adresler ve içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir. Yazılım ayrıca yazışmaları, bir sonraki takip tarihinin ne olduğunu ve hatta açık bir ürünün durumunu bile kayıt eder. Bu bilgiler daha sonra müşteriyle ilgili olarak pazarlama, satış ve müşteri hizmetleri faaliyetlerini yönetmek, ölçmek ve takip etmek için kullanılabilir. Genel olarak, daha fazla müşteri sadakati ve daha iyi bir müşteri deneyimi oluşturur.

Bir CRM sistemi müşteriye yönelik tüm bilgileri merkezileştirdiğinden, veri, müşteri, ve zaman kayıplarını önemli ölçüde azaltır. Satışçılar, iletişim kurmadıkları için Pazarlama’yı suçlayamaz. Pazarlama, kampanyalarını uygulamadığı için Satışçıları suçlayamaz ve Müşteri Hizmetleri, hoşnutsuz müşteriler için Satışçıları suçlayamaz.

Herkes aynı müşteri bilgilerine aynı erişime sahiptir.

3.Müşteriye yönelik iş süreçlerini otomatik hale getirir

Şirketler işle ilgili süreçlere ve müşteriye yönelik süreçlere sahiptir.

İşletmeye dönük süreçler, bütçeleme ve planlama gibi işleri daha verimli bir şekilde yürüten süreçlerdir; oysa müşteriye dönük süreçler satış, pazarlama ve müşteri hizmetlerini içerir.

Bir CRM stratejisi, öncelikle müşteriye yönelik süreçlere odaklanır ve müşterinin gereksinimlerini karşılama konusunda onları daha iyi hale getirir.

Aşağıdaki çizelgede, her bir sürece neyin dahil edildiği açıklanmaktadır:

crm kullanim alanlari

Tüm CRM süreci bir ipucu ile başlar – bir şey satabileceğini düşündüğünüz birinin adı.

Genellikle, bir kişi bir web formu doldurdu ve size iletişim bilgilerini verdi.

Bilgiler sisteme girildikten sonra, yazılım satış sürecine geçer. Örneğin, satış görevlisine kararlaştırılan zamanda arama yapmasını hatırlatan CRM sistemidir. Potansiyel müşteri ile her etkileşimde bulunduğunda, bunu CRM sistemine kaydedeceksin. Aynısı, birisinin potansiyel müşteriyle konuşması halinde de geçerlidir.

Özetle, CRM satış veya işleyiş ile ilgili tüm eylemleri ve söylenenleri ve yapılanları takip eder.

Aynı zamanda, CRM bir belge, telefon görüşmesi ve e-posta kütüphanesidir. Bir müşteri adayıyla etkileşim başladığında, anında ve otomatik bir iletişim izi elde edersiniz. Bilgiler tek bir merkezi yerde bulunduğundan, şirketteki herkes bu kişiye yardımcı olabilir.

Satış, pazarlama veya müşteri desteğinde olsanız da, bir CRM sistemi belirli bir iş sürecini otomatikleştirmenin yanı sıra her işlemin diğerleriyle birlikte çalışma şeklini de otomatikleştirmeye yardımcı olabilir. Ancak, şirketin iyi sonuçlar elde etmesi için her iş sürecinin iyi tanımlanmış ve verimli olması gerektiğini söylemeye gerek yoktur.

Müşteriye dönük süreç otomasyonu

1.İlk Vuruş Yöntemi

Bir bilgi müşteri adayı olmadan önce bir süreçten geçer.

Bir müşteri adayı tanımlamanız, sonra onu nitelemeniz ve ancak daha sonra müşteri adayını satışa dönüştürmeniz gerekir.

Bir müşteri adayı birçok kanaldan gelebilir – bir web sitesi, soğuk arama, sosyal satış, reklamlar, bir etkinlik / seminer vs. Bu kanal sayısıyla, müşterinin giriş yapmasından nihayetinde hangi kişi veya bölümün sorumlu olduğu açıkça anlaşılmalıdır, çünkü bu, hattın nasıl yönlendirileceğini ve nasıl takip edileceğini belirler. Açıkça tanımlanmış bir süreç (iş akışı) olmadan, müşteri adayları kaybolabilir veya unutulabilir; bu da hayal kırıklığı, satış veriminin düşmesi ve hatta kötü bir müşteri deneyimi ile sonuçlanabilir.

2.Müşteri Desteği

crm ve musteri

Müşteri hizmetleri taleplerinin nasıl yönetildiği konusunda açık kurallar bulunmalıdır.

Bu kurallar, bir isteğin kime gideceğini, bir müşterinin problemini çözmek için hangi kaynakların kullanılacağını ve sorunun ele alınmasını sağlamak için durum güncellemelerinin nasıl paylaşılacağını belirler. 

İş akışı ve kurallar tanımlandıktan sonra, Crm sistemi tüm akışı otomatikleştirebilir.

Aynı zamanda, tüm kişilerin geçmişinin bir kaydını tutar, böylece şirket yetkilileri bilgileri daha iyi anlayabilmek için bilgileri görüntüleyebilir ve daha sonra müşteri memnuniyetini veya iş akışının verimliliğini artırmak için kullanılabilir.

crm musteri destegi

Crm Nedir Sonuç

B2B alıcıları artık onlara neye ihtiyaçları olduğunu veya ne istediklerini söylemenize gerek duymuyor.

İnternette, forumlarda, bloglarda, sosyal medyada vb. Aradıkları için ne istediklerini zaten biliyorlar.

İstedikleri şey birey olarak ele alınmak. İşlerinin senin için önemli olduğunu ve umursadığını hissetmek.

Crm sistemi sadece yeni bir müşteri kazanmak veya mevcut bir müşteriyi muhafaza etmek olmadığını tüm farklılıkları ile anlattık. Değerli hisseden müşteriler mutlu müşterilerdir ve mutlu müşteriler işlerini tekrar eder;

Crm ve sizin için hangi çözümün doğru olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

www.cmrsoft.com/iletisim adresinden hemen bizim ile iletişime geçin.

Şirketimiz tarafından sağlanan danışmanlık ve hizmetlerimizden faydalanmak için lütfen http://eticaretdestek.net/iletisim/ sayfası üzerinden bizler ile irtibata geçiniz. Veya https://www.facebook.com/cmrsoftt bağlantısı üzerinden mesaj ve whatsapp yolu ile haberleşebiliriz.

Cmr Soft

Uzun yıllar süresince çeşitli firmalarda çalışmalarımızda geliştirdiğimiz çözümler ve yazılımlarda kazandığımız tecrübelerimizi siz değerli firmalarımıza aktarmak için yola çıkan, kaliteden ödün vermeden uygun ve yaratıcı tasarımlarımızla hizmet veren kaliteli bir ekibiz. Gelin Kaliteden yerinizi ayırtın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı