Başarılı Web Tasarım İçin 20 Temel Beceri |
Web Tasarım

Başarılı Web Tasarım İçin 20 Temel Beceri

Tipografiden iletişime, web tasarımcılarının sahip olması gereken becerileri öğrenin.

Bir web tasarımcısı olmak, görselleri ve içeriği uyumlu bir şekilde birleştirmeyi içerir. Ancak işbirliği ve iletişim gibi teknik olmayan beceriler de önemlidir. İşte kariyerinizde nerede olursanız olun, bir tasarım uzmanı olmanıza yardımcı olacak 20 beceri içeren bir karışıklık.

1.Tasarım ilkeleri

Bir şarkı yazmak için müzik teorisini bilmenize gerek yok ve hiç bir sanat dersi almadıysanız, hala çizim yapabilirsiniz. Bazılarımız doğuştan gelen bir sanatsal yeteneğe sahip olabilir, ancak temelleri bilmek, gördüğünüzü yeniden yaratmak ile hesaplanmış ve benzersiz bir tasarım inşa edebilmek arasında bir fark yaratabilir.

“ Temel görsel tasarım ilkeleri ”, Gestalt psikolojisine dayanan görsel tasarım ilkelerine daha derin bir dalış yapar. Bu temeller web ve grafik tasarımın temelidir ve bilmek önemlidir. Bir portföy veya basılı reklam tasarlarken, bu kavramlar çalışmanıza rehberlik edebilir. Hızlıca özetleyelim.

Tek tek parçalara odaklanmak yerine görsel uyarıcıları bir bütün olarak işleme eğilimindeyiz. Ortaya çıkması, bir görseller dizisini görmek ve neyi temsil ettiğini hemen anlamaktır. Bir şey bir deseni kırdığında onu oluşturan parçaların farkında oluruz.

Yeniden birleştirme, bir nesneyi tanımlanabilir kılmak için yalnızca temel kısımlarını kullanıyor. Yine de bir anlam ifade ederken bir tasarımda kısıtlama egzersizini yapmanızı sağlar.

Değişmezlik, tasarımlarınızda zevkli bir uyumsuzluk kullanabiliyor ve benzer nesnelerden bir şey öne çıkıyor. Değişmezliğin kullanılması, bir tasarımın bölümlerini vurgulamanıza izin verir

populer yazi stilleri

2.Tipografi

Font Reach gibi web siteleri, tipografi trendlerini takip etmenize ve yazı tipi tercihlerinizi bildirmenize yardımcı olur.

Zihinsel gözün üzerine değil, türe odaklandığını. Herhangi bir tasarımdaki herhangi bir çarpıtma veya ‘renk’ fazlalığı ile aktarılacak olan zihinsel resmin önüne geçen tür kötü bir türdür.

– Beatrice Warde’den “ Kristal Kadeh ” den

Tipografi, fikir algımızı şekillendirir. Bir türün ağırlığı ve geometrisi anlam ifade eder ve bir tasarımcı olarak, uygun tipografik seçeneklerle mesajlaşmanın en iyi yolunu bilmek önemlidir.

Tüm font seçenekleri yeni tasarımcıların neyi seçeceğini bilmesini zorlaştırabilir. Verdana ve Roboto gibi pratik yazı tipleri, vücut kopyaları için iyi çalışır, ancak daha dekoratif yazı tipleri, süsleme olarak az miktarda kullanılmalıdır. İyi tasarımcılar yazım stilleri ile bunların nerede kullanılacağı arasındaki farkı bilir.

Web üzerinde tipografik bilgilerinizi genişletmeye yardımcı olacak birçok kaynak var. KULLANIMDAKİ FONTLAR, çeşitli ortamlara uygulanan farklı yazı tiplerini gösterir. Web tasarımcıları için Font kombinasyonları gibi araçlar , olası eşleştirmeler için size fikir verebilir.

3. Kompozisyon

web tasarimda gorsel ve yazi uyumu

Metin, görseller ve diğer unsurların düzenlenmesi hem sanatsal hem de faydacı bir amaca hizmet eder. Bir tasarımın ve görsel organizasyonun ve fikir hiyerarşisinin görsel uyumu var. Önemli içerik dikkatimizi çekmeli ve harika görünmelidir.

İyi düzenlenmiş bir düzen, kontrast, negatif boşluk ve orantılı elemanlarla denge oluşturmayı içerir. Çevrenizdeki tasarımlara dikkat edin – web siteleri, resimler, sinema sahneleri, reklam panoları. İyi kompozisyonu ne kadar fazla tanıyıp tanıyabiliyorsanız, kendi tasarımınızda o kadar fazla görünecektir.

4.Renk Teorisi

Yeni renkler oluşturmak için ana renkleri birleştirmek gibi temel kavramlar, hoş renk paletleri oluşturmanıza yardımcı olur.

renklerin uyumu

Bir tasarımcı olarak, renk tekerleğini ve tamamlayıcı, zıt ve benzer renklerin birlikte nasıl çalıştığını bilmelisiniz.

Çakışan renklerin kullanımı, yeni başlayan tasarımcıları rahatsız eden yaygın bir hatadır. Biraz görsel uyumsuzluk ilginç bir tasarıma neden olabilir, ancak çelişen tonlar da düzeni çirkin ve okunamaz hale getirebilir. Metin, harekete geçirme çağrıları ve başlıklar birlikte iyi çalışan renkleri kullanmalı ve güçlü bir okunaklılık hissi sağlamalıdır. Işıkları ve koyuları, kontrastı ve doygunluğu ne zaman kullanacağınızı bilmek ve bilmek de web tasarımında önemli renk becerileridir.

Tasarım için 5. Yazılım

Adobe Photoshop ve Illustrator, tasarımcıların aşina olması gereken iki büyük yazılım programıdır. Fotoğraf düzenleme temellerini ve kendi tarzınıza uygun bir logo gibi vektörel temelli grafikleri düzenleme kabiliyetine sahip olmalısınız.

Düşük bütçede olanlar için Gimp veya vektör tabanlı Inkscape gibi ücretsiz fotoğraf düzenleme yazılımı size bir ton para harcamadan yapmanız gerekenleri yapma gücü verecektir. Tasarım becerilerinizi geliştirirken, Motion veya After Effects gibi animasyon yazılımları, işinize hareket ve kalite eklemek için kullanışlı araçlardır.

6.İçerik Yönetim Sistemleri (CMS)

icerik yonetim sistemleri

Bir CMS’nin nasıl kullanılacağını bilmek, sizi etkili biri yapar.

Blog gönderileri, tarifler veya etkinlikler gibi düzenli güncellemeler gerektiren içerik için, bir İYS süreci kolaylaştırır. İlgili verileri bağlamak ve şablonları özelleştirmek için bir İYS kullanmak, içerik içeriğini daha kolay hale getirecektir.

7.Duyarlı Tasarım(Responsive)

Duyarlı tasarım, web geliştirme sürecinin önemli bir bileşenidir. Duyarlı tasarım ilkeleri, menüler, metin ve düğmeler gibi HTML ve CSS öğelerinin her yerde net ve kullanılabilir olmasını sağlar.

Duyarlı tasarım, içeriğinizin tutarlı bir şekilde yayınlanmasını sağlar. Yüklenen ekrana sığacak şekilde ayarlanan bir ana yerleşim düzenine göre çalışır. Tasarımlarınızın farklı cihazlara çevrilmesini sağlamak, kullanıcı deneyiminden ödün vermeden daha fazla insana ulaşmalarına yardımcı olur.

8.Kullanıcı Deneyimi (UX)

Kullanıcı Deneyimi, birisinin bir tasarıma duygusal olarak cevap vermesine odaklanır – bir sitenin kullanılabilirliğinin bir kombinasyonu ve tasarımı gezinmek için bir zevk haline getirmek için etkileşimli ve dinamik unsurların birleştirilmesi. UX, bir insanın deneyimlerini şekillendirirken ve siteye yönlendirirken de şekillendirmeyi amaçlamaktadır.

En iyi UX uygulamaları şunları içerir:

  • Negatif alan ve mantıksal olarak düzenlenmiş içerik içeren derli toplu düzenler
  • Sezgisel tasarım ve içerik, mekanikten ziyade insancıllığa odaklanır (empati ile tasarım)
  • Kitlelere özgü tasarım ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere uyarlanmış bilgiler (kitlenizi tanıyın)
  1. Kullanıcı Arabirimi (UI)

UX, bir tasarımın birini nasıl etkilediğinin geniş yönleriyle daha fazla ilgileniyorsa, UI spesifikliğe odaklanır. Düğmeler, menüler ve mikro etkileşimler UI’nin bir parçasıdır. Bu unsurlar, izleyicileri sorunsuz bir deneyim için engelsiz bir tasarımla yönlendirir.

UI, aşağıdakiler dahil olmak üzere birçok farklı kullanım yönüne dokunmaktadır:

  • Gezinme elemanları ve anlaşılır, sezgisel arayüzler
  • İnsanları, en kısa sürede yapmalarını istediğiniz şeyi yapmalarına yönlendiren eylem çağrıları yapar.
  • Tasarımınızı kullanırken izleyicilerinizin izleyebileceği ve öğrenebileceği sezgisel ve tekrarlanabilir eylemler

10.Grafik tasarım

web tasarim ve grafik tasarim

Web sitesi ve grafik tasarım benzer bir yaratıcı alanı paylaşıyor. Her ikisi de görsel sanat işçiliğini içerir. Ancak, web tasarımı devam eden değişikliklerin ve güncellemelerin herhangi bir projenin parçası olduğu bir ortam olsa da, grafik tasarım uzun ömürlü görseller oluşturmakla ilgilidir. Bir web sitesi veya logo tasarlamak farklı tasarım disiplinleri olabilir, ancak her ikisi de markalaşmanın bir parçası.

Grafik tasarım becerileri, beceri setinizi tamamlayacak. Çizilmiş tipografi, özel illüstrasyonlar ve diğer yaratıcı çeşitlerin nasıl oluşturulacağını bilmek, web tasarım çalışmalarınızı geliştirecektir.

11.Fotoğraf düzenleme

İyi seçilmiş bir görüntü, renk ve netlik ekleyerek bir tasarıma yardımcı olabilir. Vasat bir fotoğraf bile biraz fotoğraf düzenleme sihirbazı ile hayata geçirilebilir. Renk düzeyleri, parlaklık, doygunluk ve kontrast gibi şeyleri ayarlamak için eğitimli gözlere sahip olmak, cansız fotoğrafların harika görünmesini sağlamak için uzun bir yol kat edebilir.

12.Sabır

sabirla bekleyin

Bir müşterinin geri bildirimini projeye entegre etme konusunda güvenin, yolunuzu nasıl basitleştirileceğini veya tasarım kariyerinizin hızına etkisi olup olmadığını düşünemezseniz, sabır ihtiyacınız olan bir beceridir.

Kendinizi saçınızı yolmaya giden bir sinir içinde buluşanız, geriye doğru bir adım atın ve başka bir şey yapın. Manzara değişikliği her şeyi çözecek ve umarım karşılaştığınız sorun için bir çözüm bulmanıza yardımcı olacaktır. Olmazsa, projeyi basitleştirmeyi deneyin.

Sabır bir insanın yeteneğidir. Müşteriler tasarımcı değillerdir ve muhtemelen söylediklerini anlayana kadar birkaç farklı şekilde açıklama yapmanız gerekebilir. Sabırlı olmak, sizi çalışılacak kadar değerli insan yapar. Kimse kızgın ve asabi bir pislikle çalışmak istemez. Öyleyse sakin olun tamam mı?

13.Uzlaşma

Uzlaşma zor olabilir. Yeteneğinizi göstermek için çok çalıştığınız bu güzel tasarıma sahipsiniz. Ancak müşteri bundan hoşlanmazsa kendinizi çok sinirli bir hale getirmenin lüzumu yok. Bu, egoya acı verici bir darbe olabilir, ancak müşterinize izin verirseniz. Sizden ne istediğini güzelce ifade edecektir.

Projeye duygusal olarak fazla yatırım yapmayın. Bu şey için saatlerce harcayabilirsiniz, ancak patronunuzun veya müşterinizin ihtiyaçlarını karşılamıyorsa, değişmesi gerektiği söylendiğinde kişisel olarak almayın.

Bu, her isteği yerine getirmeniz gerektiği anlamına gelmez, ama işinizi iyi sunun. Değişmesini istediği bir tasarımın kullanılabilirliğine veya markalaşmasına hizmet ediyorsa, neden kalması gerektiğine dair net bir durum gösterin.

14.Kişisel farkındalık

Sınırlarınızı bilmek uzun bir yol kat ettirir.

Kaçımız hakkında çok az şey bildiğimiz yazılım konusunda uzman olduğumuzu iddia etmedik? Ya da bir SEO uzmanı olduğumuzu iddia etmedik veya bir düzine programlama dilinde akıcı değil miyiz?  J Tabi ki öyleyiz. Bazıları siz işinizi kaliteli yapana kadar size inanmazlar. Bu normal bir süreç. İşinizi biliyorsanız iyi yapın Ama numara yapıyorsanız, şansınız yok yakalanacaksınız. Hiçbirimiz bunun olmasını istemeyiz. Bildiğiniz kadarını beyan edin.

Teslim edemeyeceğin bir şey için söz verme. Her şeyin yoluna gireceğini umarak evet demek kolay, ama çok stres için ve potansiyel bir başarısızlık için kendinizi hazırlıyorsunuz. Özgün olun ve müşterilere yalnızca yapabileceklerinizi verin. Ve bu arada – bilmediklerini öğrenmeye başla! J

15.Disiplin

calisma saatleri ve kosullari

Serbest çalışanlar özellikle üretkenlik konusunda sıkıntı yaşarlar. Beklediğimizden daha fazla uzun süren projeler, son teslim tarihlerine yetiştirmek için disipline ihtiyaç duyarlar.

Zaman yönetimi bunun büyük bir parçası. Çalışmak sosyal medyayı kapatmak ve dikkatinizi dağıtmaktan kurtarmak demektir. Çılgın bir telaş yerine sürekli dolaşan bir tasarım sürecinin tadını çıkarmak için zamanınızı yapıcı bir şekilde kullanın.

Hem iş etiğinizi hem de bilgi ve becerilerinizi geliştiren disiplini yönetmek önemlidir. Tasarım blogları, çevrimiçi dersler ve buluşmalar, sektördeki değişiklikleri takip etmenize yardımcı olur.

16.İletişim

vizyonunuzu surekli gelistirmelisiniz

İnsan becerileri, piksel becerileri kadar önemlidir. Bir proje için vizyonunuzu, tasarımcı olmayanların anlayabileceği şekilde açıklamak önemlidir. Bunlar pazarlama departmanından kurucuya kadar herkesi içerebilir ve ne tasarladığınızı ve projenin hedeflerine nasıl ulaşacağını iletebilmeniz gerekir.

Tasarımın çoğu yalnız bir arayış, ancak yaratıcı kabarcığınızın dışına çıkmak, aktif bir dinleyici olmak ve üzerinde çalıştığınız şeyi iletmek çok önemli.

17.Metin Yazarlığı

Yazma nedir Yazma telepatidir.

–Stephen King, Yazma Üzerine

Tasarımcılar yazar mı olmalı? Ve yazarlar tasarım hakkında bilgi sahibi olmalı mı? Yazının ve tasarımın birlikte nasıl yürüdüğünü anlamak, ikisinde de daha etkili olmanızı sağlar.

Harika yazı ve tasarım, etki yaratmakla ilgilidir. Problemli yazıyı tanımlayabilmeniz gerekir – basitleştirmek için yazara geri gönderirsiniz veya yazarsanız düzenlemeleri kendi başınıza halledersiniz.

Fantastik bir tasarım gördüğünüz zaman bilirsiniz çünkü uzmanlık alanınızdır. İyi yazıyı tanımak ve onu iyi yapan şey, kendi yazı becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

18.İşletme Stratejisi

Sizden bir iş uzmanı olmanızı beklemiyoruz, ancak tasarımınızın müşterilerin hedeflerine nasıl yardımcı olacağını bilmeniz gerekiyor.

Stratejik olmak, neyin önemli olduğuna, bize karşılaştırmalı üstünlük sağlayabilecek bu birkaç hedefe, diğerlerinden ziyade bizim için neyin önemli olduğuna odaklanmak ve ortaya çıkan planı kararlılıkla ve kararlılıkla planlamak ve uygulamaktır.

—Richard Koch

Özellikle kurumsal alanda olanlar için bir web sayfasına para ödemeleri kolaydır. Ancak, her zaman bir çözümün etkili olup olmayacağına dair analitik bir zihinle düşünün. Bazen bir müşterinin tam bir sitenin yeniden tasarlanmasına ihtiyacı olmaz – bir miktar SEO ve ziyaretçi ayarlaması ile daha büyük bir kitleyi çekmek için yeterli olabilir.

19.Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Bu, metin yazarlığı alanına girer. Google’da aranabilen içerik oluşturmak, çalışmanıza göz atmanın anahtarıdır. İyi SEO, doğal olarak içeriğe anahtar kelimeler ve kelime öbekleri dokumayı içerir. SEO’nun ne zaman zorunlu hissettiğini, okunabilirliği azalttığını ve yeniden çalışılması gerektiğini bilmek önemlidir.

20.Detaylara dikkat

Etkili tasarım tesadüfen gerçekleşmez. Gezinme, düzen ve renk şeması gibi tasarım seçenekleri kasıtlı olmalıdır. Detaylara dikkat, tasarımın her yerine dokunmalıdır.

Tasarımınızın her bölümünün bir amaca hizmet ettiğinden emin olmak, daha sıkı bir iş için yapacakları arasındadır.

Web tasarımı harika web siteleri yapmaktan daha fazlasıdır

Birçok meslek gibi, web tasarımı da geniş bir beceri yelpazesi içeriyor. Tipografi, renk ve mekan kullanımının ilgi çekici bir dengede buluştuğu tasarımın görsel dili gibi. Etkili ve estetik açıdan zorlayıcı işler için yol gösterici prensiplerde akıcı olmalısınız.

İletişim, sebat ve sabır gibi beceriler seni daha iyi bir tasarımcı ve insan yapacaktır. Müşteri geri bildirimlerini iyi yönetmek, sizi eleştirdiğinde soğukkanlılığınızı korumak için iyi bir düşüncedir. İyi bir tasarımcı olmak aynı zamanda iyi bir insan olmak demektir.

Bir tasarımcı olarak size en çok hangi beceriler kazandırdı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Cmr Soft

Uzun yıllar süresince çeşitli firmalarda çalışmalarımızda geliştirdiğimiz çözümler ve yazılımlarda kazandığımız tecrübelerimizi siz değerli firmalarımıza aktarmak için yola çıkan, kaliteden ödün vermeden uygun ve yaratıcı tasarımlarımızla hizmet veren kaliteli bir ekibiz. Gelin Kaliteden yerinizi ayırtın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı